"forma" meaning in All languages combined

See forma on Wiktionary

Noun [Asturian]

IPA: /ˈfoɾma/, [ˈfoɾ.ma] Forms: formes [plural]
Rhymes: -oɾma Etymology: From Latin fōrma. Etymology templates: {{inh|ast|la|fōrma}} Latin fōrma Head templates: {{head|ast|noun|||||plural|formes|checkredlinks=1|f3accel-form=p|g=m|g2=|head=}} forma m (plural formes), {{ast-noun|m|formes}} forma m (plural formes)
  1. shape, form Tags: masculine
    Sense id: en-forma-ast-noun-yzMp5CiQ Categories (other): Asturian entries with incorrect language header, Pages with 30 entries, Pages with entries

Noun [Azerbaijani]

Audio: LL-Q9292 (aze)-Azerbaijani audiorecordings-forma.wav
Etymology: Ultimately from Latin fōrma. Etymology templates: {{der|az|la|fōrma}} Latin fōrma Head templates: {{az-noun}} forma (definite accusative formanı, plural formalar) Forms: formanı [accusative, definite], formalar [plural], no-table-tags [table-tags], forma [nominative, singular], formalar [nominative, plural], formanı [accusative, definite, singular], formaları [accusative, definite, plural], formaya [dative, singular], formalara [dative, plural], formada [locative, singular], formalarda [locative, plural], formadan [ablative, singular], formalardan [ablative, plural], formanın [definite, genitive, singular], formaların [definite, genitive, plural], no-table-tags [table-tags], formam [first-person, nominative, possessive, singular], formalarım [first-person, nominative, possessive, singular], forman [nominative, possessive, second-person, singular], formaların [nominative, possessive, second-person, singular], forması [nominative, possessive, singular, third-person], formaları [nominative, possessive, singular, third-person], formamız [first-person, nominative, plural, possessive], formalarımız [first-person, nominative, plural, possessive], formanız [nominative, plural, possessive, second-person], formalarınız [nominative, plural, possessive, second-person], forması [nominative, plural, possessive, third-person], formaları [nominative, plural, possessive, third-person], formamı [accusative, first-person, possessive, singular], formalarımı [accusative, first-person, possessive, singular], formanı [accusative, possessive, second-person, singular], formalarını [accusative, possessive, second-person, singular], formasını [accusative, possessive, singular, third-person], formalarını [accusative, possessive, singular, third-person], formamızı [accusative, first-person, plural, possessive], formalarımızı [accusative, first-person, plural, possessive], formanızı [accusative, plural, possessive, second-person], formalarınızı [accusative, plural, possessive, second-person], formasını [accusative, plural, possessive, third-person], formalarını [accusative, plural, possessive, third-person], formama [dative, first-person, possessive, singular], formalarıma [dative, first-person, possessive, singular], formana [dative, possessive, second-person, singular], formalarına [dative, possessive, second-person, singular], formasına [dative, possessive, singular, third-person], formalarına [dative, possessive, singular, third-person], formamıza [dative, first-person, plural, possessive], formalarımıza [dative, first-person, plural, possessive], formanıza [dative, plural, possessive, second-person], formalarınıza [dative, plural, possessive, second-person], formasına [dative, plural, possessive, third-person], formalarına [dative, plural, possessive, third-person], formamda [first-person, locative, possessive, singular], formalarımda [first-person, locative, possessive, singular], formanda [locative, possessive, second-person, singular], formalarında [locative, possessive, second-person, singular], formasında [locative, possessive, singular, third-person], formalarında [locative, possessive, singular, third-person], formamızda [first-person, locative, plural, possessive], formalarımızda [first-person, locative, plural, possessive], formanızda [locative, plural, possessive, second-person], formalarınızda [locative, plural, possessive, second-person], formasında [locative, plural, possessive, third-person], formalarında [locative, plural, possessive, third-person], formamdan [ablative, first-person, possessive, singular], formalarımdan [ablative, first-person, possessive, singular], formandan [ablative, possessive, second-person, singular], formalarından [ablative, possessive, second-person, singular], formasından [ablative, possessive, singular, third-person], formalarından [ablative, possessive, singular, third-person], formamızdan [ablative, first-person, plural, possessive], formalarımızdan [ablative, first-person, plural, possessive], formanızdan [ablative, plural, possessive, second-person], formalarınızdan [ablative, plural, possessive, second-person], formasından [ablative, plural, possessive, third-person], formalarından [ablative, plural, possessive, third-person], formamın [first-person, genitive, possessive, singular], formalarımın [first-person, genitive, possessive, singular], formanın [genitive, possessive, second-person, singular], formalarının [genitive, possessive, second-person, singular], formasının [genitive, possessive, singular, third-person], formalarının [genitive, possessive, singular, third-person], formamızın [first-person, genitive, plural, possessive], formalarımızın [first-person, genitive, plural, possessive], formanızın [genitive, plural, possessive, second-person], formalarınızın [genitive, plural, possessive, second-person], formasının [genitive, plural, possessive, third-person], formalarının [genitive, plural, possessive, third-person]
  1. shape, form Synonyms: şəkil
    Sense id: en-forma-az-noun-yzMp5CiQ
  2. uniform (especially of school uniform)
    Sense id: en-forma-az-noun-U876UoRp Categories (other): Azerbaijani terms with collocations, Clothing, Azerbaijani entries with incorrect language header Disambiguation of Azerbaijani entries with incorrect language header: 2 51 47
  3. (grammar) mood
    Sense id: en-forma-az-noun-7g5PMJya Categories (other): Grammar, Azerbaijani entries with incorrect language header Disambiguation of Azerbaijani entries with incorrect language header: 2 51 47 Topics: grammar, human-sciences, linguistics, sciences

Noun [Basque]

IPA: /forma/, [for.ma]
Rhymes: -orma, -a Etymology: Borrowed from Spanish forma. Etymology templates: {{bor+|eu|es|forma}} Borrowed from Spanish forma Head templates: {{eu-noun|in}} forma inan Inflection templates: {{eu-ndecl|in}} Forms: no-table-tags [table-tags], forma [absolutive, indefinite], forma [absolutive, indefinite, singular], formak [absolutive, indefinite, plural], formok [absolutive, plural, proximal], formak [ergative, indefinite], formak [ergative, indefinite, singular], formek [ergative, indefinite, plural], formok [ergative, plural, proximal], formari [dative, indefinite], formari [dative, indefinite, singular], formei [dative, indefinite, plural], formoi [dative, plural, proximal], formaren [genitive, indefinite], formaren [genitive, indefinite, singular], formen [genitive, indefinite, plural], formon [genitive, plural, proximal], formarekin [comitative, indefinite], formarekin [comitative, indefinite, singular], formekin [comitative, indefinite, plural], formokin [comitative, plural, proximal], formarengatik [causative, indefinite], formarengatik [causative, indefinite, singular], formengatik [causative, indefinite, plural], formongatik [causative, plural, proximal], formarentzat [benefactive, indefinite], formarentzat [benefactive, indefinite, singular], formentzat [benefactive, indefinite, plural], formontzat [benefactive, plural, proximal], formaz [indefinite, instrumental], formaz [indefinite, instrumental, singular], formez [indefinite, instrumental, plural], formotaz [instrumental, plural, proximal], formatan [error-unrecognized-form, indefinite], forman [error-unrecognized-form, indefinite, singular], formetan [error-unrecognized-form, indefinite, plural], formotan [error-unrecognized-form, plural, proximal], formatako [indefinite, locative], formako [indefinite, locative, singular], formetako [indefinite, locative, plural], formotako [locative, plural, proximal], formatara [allative, indefinite], formara [allative, indefinite, singular], formetara [allative, indefinite, plural], formotara [allative, plural, proximal], formataraino [indefinite, terminative], formaraino [indefinite, singular, terminative], formetaraino [indefinite, plural, terminative], formotaraino [plural, proximal, terminative], formatarantz [directive, indefinite], formarantz [directive, indefinite, singular], formetarantz [directive, indefinite, plural], formotarantz [directive, plural, proximal], formatarako [destinative, indefinite], formarako [destinative, indefinite, singular], formetarako [destinative, indefinite, plural], formotarako [destinative, plural, proximal], formatatik [ablative, indefinite], formatik [ablative, indefinite, singular], formetatik [ablative, indefinite, plural], formotatik [ablative, plural, proximal], formarik [indefinite, partitive], - [indefinite, partitive, singular], - [indefinite, partitive, plural], - [partitive, plural, proximal], formatzat [indefinite, prolative], - [indefinite, prolative, singular], - [indefinite, plural, prolative], - [plural, prolative, proximal]
  1. form, shape Tags: inanimate
    Sense id: en-forma-eu-noun-brVzy2zf Categories (other): Basque entries with incorrect language header, Pages with 30 entries, Pages with entries

Noun [Catalan]

IPA: [ˈfor.mə] [Balearic, Central], [ˈfoɾ.ma] [Valencia] Audio: LL-Q7026 (cat)-Marvives-forma.wav Forms: formes [plural]
Rhymes: -oɾma Etymology: Borrowed from Latin fōrma. Etymology templates: {{bor+|ca|la|fōrma}} Borrowed from Latin fōrma Head templates: {{ca-noun|f}} forma f (plural formes)
  1. form; shape Tags: feminine Related terms: formar, -forme
    Sense id: en-forma-ca-noun-up1Gh5n5
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Verb [Catalan]

IPA: [ˈfor.mə] [Balearic, Central], [ˈfoɾ.ma] [Valencia] Audio: LL-Q7026 (cat)-Marvives-forma.wav
Rhymes: -oɾma Head templates: {{head|ca|verb form}} forma
  1. inflection of formar:
    third-person singular present indicative
    Tags: form-of, indicative, present, singular, third-person Form of: formar
    Sense id: en-forma-ca-verb-RD0gyUOZ Categories (other): Catalan entries with incorrect language header Disambiguation of Catalan entries with incorrect language header: 1 80 19
  2. inflection of formar:
    second-person singular imperative
    Tags: form-of, imperative, second-person, singular Form of: formar
    Sense id: en-forma-ca-verb-8UoxDe7C
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Czech]

IPA: [ˈforma] Audio: LL-Q9056 (ces)-Ghost4Man-forma.wav
Rhymes: -orma Etymology: Inherited from Old Czech forma, from Latin fōrma. Etymology templates: {{yesno||i|I}} I, {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|cs|zlw-ocs|forma|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Old Czech forma, {{inh+|cs|zlw-ocs|forma}} Inherited from Old Czech forma, {{der|cs|la|fōrma}} Latin fōrma Head templates: {{cs-noun|f}} forma f Inflection templates: {{cs-ndecl|f}} Forms: no-table-tags [table-tags], forma [nominative, singular], formy [nominative, plural], formy [genitive, singular], forem [genitive, plural], formě [dative, singular], formám [dative, plural], formu [accusative, singular], formy [accusative, plural], formo [singular, vocative], formy [plural, vocative], formě [locative, singular], formách [locative, plural], formou [instrumental, singular], formami [instrumental, plural]
  1. form, shape Tags: feminine
    Sense id: en-forma-cs-noun-brVzy2zf
  2. mold/mould (for shaping a fluid or plastic substance) Tags: feminine
    Sense id: en-forma-cs-noun-87g8s-JG Categories (other): Czech entries with incorrect language header, Czech nouns with reducible stem Disambiguation of Czech entries with incorrect language header: 22 78 Disambiguation of Czech nouns with reducible stem: 39 61
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: formička

Verb [French]

Head templates: {{head|fr|verb form}} forma
  1. third-person singular past historic of former Tags: form-of, historic, past, singular, third-person Form of: former
    Sense id: en-forma-fr-verb-CWuRw~ee Categories (other): French entries with incorrect language header, Pages with 30 entries, Pages with entries, Pages with 30 entries Disambiguation of Pages with 30 entries: 4 0 1 0 4 0 3 0 0 0 4 0 0 4 0 4 0 0 3 3 0 0 5 0 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 5 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 2 3 2 2 1 0 1 0 0 0 0 1 1 0 0 2 2 0 0 1 1 2 0 1 0 0 0 1 0 1 0 1 0 0 1 0 3 0 0 0 1 2 0 0 0 2 0 0 0 0 3 0 3 0 1 0

Noun [Galician]

IPA: /ˈfoɾma/, [ˈfoɾ.mɐ] Forms: formas [plural]
Rhymes: -oɾma Etymology: From Old Galician-Portuguese forma (13th century, Cantigas de Santa Maria), from Latin fōrma. Cognate with Portuguese forma and Spanish horma. Etymology templates: {{inh|gl|roa-opt|forma}} Old Galician-Portuguese forma, {{inh|gl|la|fōrma}} Latin fōrma, {{cog|pt|forma}} Portuguese forma, {{cog|es|horma}} Spanish horma Head templates: {{gl-noun|f}} forma f (plural formas)
  1. form, shape Tags: feminine
    Sense id: en-forma-gl-noun-brVzy2zf
  2. mold, cast Tags: feminine
    Sense id: en-forma-gl-noun-6J-Zq~-V
  3. cake tin Tags: feminine
    Sense id: en-forma-gl-noun-ZuBPbvcH Categories (other): Pages with entries, Galician entries with incorrect language header Disambiguation of Pages with entries: 3 0 1 0 3 0 4 0 0 0 3 0 0 5 0 5 0 0 3 3 0 0 4 0 0 0 4 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 3 3 3 3 1 0 2 0 0 0 0 1 1 0 1 2 2 0 0 1 1 2 0 1 0 1 0 1 0 1 0 1 0 0 1 0 4 0 0 0 0 2 0 0 0 3 0 0 0 0 4 0 3 0 1 0 Disambiguation of Galician entries with incorrect language header: 1 3 49 1 47
  4. button Tags: feminine Synonyms: botón
    Sense id: en-forma-gl-noun-w-LXjz~z
  5. shoe tree Tags: feminine
    Sense id: en-forma-gl-noun-mBPgJV2n Categories (other): Pages with entries, Galician entries with incorrect language header Disambiguation of Pages with entries: 3 0 1 0 3 0 4 0 0 0 3 0 0 5 0 5 0 0 3 3 0 0 4 0 0 0 4 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 3 3 3 3 1 0 2 0 0 0 0 1 1 0 1 2 2 0 0 1 1 2 0 1 0 1 0 1 0 1 0 1 0 0 1 0 4 0 0 0 0 2 0 0 0 3 0 0 0 0 4 0 3 0 1 0 Disambiguation of Galician entries with incorrect language header: 1 3 49 1 47
The following are not (yet) sense-disambiguated
Related terms: formal, formar

Noun [Hungarian]

IPA: [ˈformɒ] Audio: Hu-forma.ogg
Rhymes: -mɒ Etymology: Borrowed from Latin forma, perhaps from Ancient Greek μορφή (morphḗ, “shape, figure”), via Etruscan. Etymology templates: {{bor|hu|la|forma}} Latin forma, {{der|hu|grc|μορφή||shape, figure}} Ancient Greek μορφή (morphḗ, “shape, figure”), {{der|hu|ett|-}} Etruscan Head templates: {{head|hu|noun|||plural|formák||{{{alt}}}|head=|nopalindromecat=}} forma (plural formák), {{hu-noun|pl=formák}} forma (plural formák) Inflection templates: {{hu-infl-nom|formá|o}} Forms: formák [plural], no-table-tags [table-tags], forma [nominative, singular], formák [nominative, plural], formát [accusative, singular], formákat [accusative, plural], formának [dative, singular], formáknak [dative, plural], formával [instrumental, singular], formákkal [instrumental, plural], formáért [causal-final, singular], formákért [causal-final, plural], formává [singular, translative], formákká [plural, translative], formáig [singular, terminative], formákig [plural, terminative], formaként [essive-formal, singular], formákként [essive-formal, plural], - [essive-modal, singular], - [essive-modal, plural], formában [inessive, singular], formákban [inessive, plural], formán [singular, superessive], formákon [plural, superessive], formánál [adessive, singular], formáknál [adessive, plural], formába [illative, singular], formákba [illative, plural], formára [singular, sublative], formákra [plural, sublative], formához [allative, singular], formákhoz [allative, plural], formából [elative, singular], formákból [elative, plural], formáról [delative, singular], formákról [delative, plural], formától [ablative, singular], formáktól [ablative, plural], formáé [error-unrecognized-form, singular], formáké [error-unrecognized-form, plural], formáéi [error-unrecognized-form, singular], formákéi [error-unrecognized-form, plural], no-table-tags [table-tags], formám [first-person, possessed-single, possessive, singular], formáim [first-person, possessed-many, possessive, singular], formád [possessed-single, possessive, second-person, singular], formáid [possessed-many, possessive, second-person, singular], formája [possessed-single, possessive, singular, third-person], formái [possessed-many, possessive, singular, third-person], formánk [first-person, plural, possessed-single, possessive], formáink [first-person, plural, possessed-many, possessive], formátok [plural, possessed-single, possessive, second-person], formáitok [plural, possessed-many, possessive, second-person], formájuk [plural, possessed-single, possessive, third-person], formáik [plural, possessed-many, possessive, third-person]
  1. form
    Sense id: en-forma-hu-noun-Bzl9Yz8l Categories (other): Hungarian entries with incorrect language header, Hungarian links with redundant alt parameters, Hungarian links with redundant wikilinks Disambiguation of Hungarian entries with incorrect language header: 50 50 Disambiguation of Hungarian links with redundant alt parameters: 50 50 Disambiguation of Hungarian links with redundant wikilinks: 50 50
  2. shape
    Sense id: en-forma-hu-noun-9YlAoxOZ Categories (other): Hungarian entries with incorrect language header, Hungarian links with redundant alt parameters, Hungarian links with redundant wikilinks Disambiguation of Hungarian entries with incorrect language header: 50 50 Disambiguation of Hungarian links with redundant alt parameters: 50 50 Disambiguation of Hungarian links with redundant wikilinks: 50 50
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: alak
Derived forms: formai, formaság, formájú, formál, formás, formátlan, formáz Derived forms (Compound words): egyforma, életforma, formabontó, formatervezés, formatervező, süteményforma Disambiguation of 'Compound words': 0 0

Verb [Icelandic]

IPA: /ˈfɔrma/
Rhymes: -ɔrma Head templates: {{head|is|verb|weak verb||third-person singular past indicative|formaði||{{{22}}}|supine|formað||{{{33}}}|cat2=weak verbs|head=}} forma (weak verb, third-person singular past indicative formaði, supine formað), {{is-verb-weak|formaði|formað}} forma (weak verb, third-person singular past indicative formaði, supine formað) Forms: formaði [indicative, past, singular, third-person], formað [supine], no-table-tags [table-tags], formaður [masculine, nominative, singular], formuð [feminine, nominative, singular], formað [neuter, nominative, singular], formaðir [masculine, nominative, plural], formaðar [feminine, nominative, plural], formuð [neuter, nominative, plural], formaðan [accusative, masculine, singular], formaða [accusative, feminine, singular], formað [accusative, neuter, singular], formaða [accusative, masculine, plural], formaðar [accusative, feminine, plural], formuð [accusative, neuter, plural], formuðum [dative, masculine, singular], formaðri [dative, feminine, singular], formuðu [dative, neuter, singular], formuðum [dative, masculine, plural], formuðum [dative, feminine, plural], formuðum [dative, neuter, plural], formaðs [genitive, masculine, singular], formaðrar [feminine, genitive, singular], formaðs [genitive, neuter, singular], formaðra [genitive, masculine, plural], formaðra [feminine, genitive, plural], formaðra [genitive, neuter, plural], formaði [masculine, nominative, singular], formaða [feminine, nominative, singular], formaða [neuter, nominative, singular], formuðu [masculine, nominative, plural], formuðu [feminine, nominative, plural], formuðu [neuter, nominative, plural], formaða [accusative, masculine, singular], formuðu [accusative, feminine, singular], formaða [accusative, neuter, singular], formuðu [accusative, masculine, plural], formuðu [accusative, feminine, plural], formuðu [accusative, neuter, plural], formaða [dative, masculine, singular], formuðu [dative, feminine, singular], formaða [dative, neuter, singular], formuðu [dative, masculine, plural], formuðu [dative, feminine, plural], formuðu [dative, neuter, plural], formaða [genitive, masculine, singular], formuðu [feminine, genitive, singular], formaða [genitive, neuter, singular], formuðu [genitive, masculine, plural], formuðu [feminine, genitive, plural], formuðu [genitive, neuter, plural]
  1. to form, to shape [with accusative] Tags: weak
    Sense id: en-forma-is-verb-9q6GK6bB Categories (other): Icelandic entries with incorrect language header, Pages with 30 entries, Pages with entries

Noun [Indonesian]

IPA: [ˈfɔrma] Forms: forma-forma [plural]
Etymology: Learned borrowing from Latin fōrma (“form”). Etymology templates: {{lbor|id|la|fōrma|t=form}} Learned borrowing from Latin fōrma (“form”) Head templates: {{id-noun}} forma (plural forma-forma)
  1. (biology, taxonomy) form: an infraspecific rank

Noun [Ingrian]

IPA: /ˈformɑ/ [Ala-Laukaa], [ˈfo̞rm] [Ala-Laukaa], /ˈformɑ/ [Soikkola], [ˈfo̞rmɑ] [Soikkola]
Rhymes: -orm, -ormɑ Etymology: Borrowed from Russian форма (forma). Etymology templates: {{bor|izh|ru|форма}} Russian форма (forma) Head templates: {{head|izh|noun}} forma Forms: no-table-tags [table-tags], forma [nominative, singular], format [nominative, plural], forman [genitive, singular], formoin [genitive, plural], formaa [partitive, singular], formoja [partitive, plural], formaa [illative, singular], formoi [illative, plural], formaas [inessive, plural], formois [inessive], formast [elative, plural], formoist [elative], formalle [allative, plural], formoille [allative], formaal [adessive, plural], formoil [adessive], formalt [ablative, plural], formoilt [ablative], formaks [plural, translative], formoiks [translative], formanna [essive, plural], formaan [essive, plural], formoinna [essive], formoin [essive], formant [exessive, plural], formoint [exessive]
  1. form, shape
    Sense id: en-forma-izh-noun-brVzy2zf
  2. (grammar) form
    Sense id: en-forma-izh-noun-Bzl9Yz8l Categories (other): Grammar, Ingrian entries with incorrect language header Disambiguation of Ingrian entries with incorrect language header: 5 95 Topics: grammar, human-sciences, linguistics, sciences
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: formain, kysymysforma, käskyforma, partitivaforma

Noun [Interlingua]

Forms: formas [plural]
Head templates: {{head|ia|nouns|||plural|formas|f2accel-form=p|head=|pagename=}} forma (plural formas), {{ia-noun}} forma (plural formas)
  1. form
    Sense id: en-forma-ia-noun-Bzl9Yz8l Categories (other): Interlingua entries with incorrect language header, Pages with 30 entries, Pages with entries, Pages with 30 entries Disambiguation of Pages with 30 entries: 4 0 1 0 4 0 3 0 0 0 4 0 0 4 0 4 0 0 3 3 0 0 5 0 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 5 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 2 3 2 2 1 0 1 0 0 0 0 1 1 0 0 2 2 0 0 1 1 2 0 1 0 0 0 1 0 1 0 1 0 0 1 0 3 0 0 0 1 2 0 0 0 2 0 0 0 0 3 0 3 0 1 0

Noun [Italian]

IPA: /ˈfor.ma/ Forms: forme [plural]
Rhymes: -orma Etymology: Inherited from Latin fōrma. Etymology templates: {{wp|it:}}, {{yesno||i|I}} I, {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|it|la|fōrma|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Latin fōrma, {{inh+|it|la|fōrma}} Inherited from Latin fōrma Head templates: {{it-noun|f}} forma f (plural forme)
  1. form Tags: feminine
    Sense id: en-forma-it-noun-Bzl9Yz8l
  2. shape Tags: feminine
    Sense id: en-forma-it-noun-9YlAoxOZ
  3. mould/mold Tags: feminine
    Sense id: en-forma-it-noun-dnA462jp
The following are not (yet) sense-disambiguated
Related terms: formaggio, formale, formare, formula, in forma
Etymology number: 1

Verb [Italian]

IPA: /ˈfor.ma/
Rhymes: -orma Etymology: See the etymology of the corresponding lemma form. Etymology templates: {{nonlemma}} See the etymology of the corresponding lemma form. Head templates: {{head|it|verb form}} forma
  1. inflection of formare:
    third-person singular present indicative
    Tags: form-of, indicative, present, singular, third-person Form of: formare
    Sense id: en-forma-it-verb-7~BCFtBZ Categories (other): Italian entries with incorrect language header Disambiguation of Italian entries with incorrect language header: 1 1 6 75 17
  2. inflection of formare:
    second-person singular imperative
    Tags: form-of, imperative, second-person, singular Form of: formare
    Sense id: en-forma-it-verb-8ZmyCqIO
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Ladin]

Forms: formes [plural]
Etymology: From Latin fōrma. Etymology templates: {{inh|lld|la|fōrma}} Latin fōrma Head templates: {{head|lld|noun|||plural|formes|||||f2request=1|g=f|g2=}} forma f (plural formes), {{lld-noun|f|formes}} forma f (plural formes)
  1. form Tags: feminine
    Sense id: en-forma-lld-noun-Bzl9Yz8l Categories (other): Ladin entries with incorrect language header Disambiguation of Ladin entries with incorrect language header: 50 50
  2. shape Tags: feminine
    Sense id: en-forma-lld-noun-9YlAoxOZ Categories (other): Ladin entries with incorrect language header Disambiguation of Ladin entries with incorrect language header: 50 50

Noun [Latin]

IPA: [ˈfoːr.ma] [Classical-Latin], [ˈfɔr.ma] (note: modern Italianate Ecclesiastical)
Etymology: Unknown. Perhaps from an Etruscan *morma, from Ancient Greek μορφή (morphḗ, “shape, fashion, appearance, outward form, contour, figure”), with dissimilation *m-m > *f-m, as seen in formīca (“ant”) and formīdō (“ghost, scarecrow”). Etymology templates: {{unk|la}} Unknown, {{der|la|ett||*morma}} Etruscan *morma, {{der|la|grc|μορφή||shape, fashion, appearance, outward form, contour, figure}} Ancient Greek μορφή (morphḗ, “shape, fashion, appearance, outward form, contour, figure”) Head templates: {{la-noun|fōrma<1>}} fōrma f (genitive fōrmae); first declension Inflection templates: {{la-ndecl|fōrma<1>}} Forms: fōrma [canonical, feminine], fōrmae [genitive], no-table-tags [table-tags], fōrma [nominative, singular], fōrmae [nominative, plural], fōrmae [genitive, singular], fōrmārum [genitive, plural], fōrmae [dative, singular], fōrmīs [dative, plural], fōrmam [accusative, singular], fōrmās [accusative, plural], fōrmā [ablative, singular], fōrmīs [ablative, plural], fōrma [singular, vocative], fōrmae [plural, vocative], fōrm. [alternative, abbreviation]
  1. form; figure, shape, appearance Tags: declension-1 Synonyms: habitus, faciēs, species, frons
    Sense id: en-forma-la-noun-36k7z1Dv Categories (other): Appearance Disambiguation of Appearance: 67 1 3 2 28
  2. fine form; beauty Tags: declension-1
    Sense id: en-forma-la-noun-8GzCuOiM Categories (other): Latin feminine nouns in the first declension Disambiguation of Latin feminine nouns in the first declension: 16 36 18 15 15
  3. outline, plan, design Tags: declension-1
    Sense id: en-forma-la-noun-rtpMYoDK Categories (other): Latin entries with incorrect language header Disambiguation of Latin entries with incorrect language header: 15 4 48 19 14
  4. model, pattern, stamp, mold Tags: declension-1 Synonyms: charta, tabula
    Sense id: en-forma-la-noun-WHi5XinT
  5. (figurative) manner, kind, sort Tags: declension-1, figuratively
    Sense id: en-forma-la-noun-TJ2cMOyx
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: cōnfōrmis, dēfōrmis, fōrmāceus, fōrmālis, fōrmaster, fōrmāticum, fōrmella, fōrmō, fōrmōsus, fōrmula, īnfōrmis, prō fōrmā

Noun [Lithuanian]

Etymology: Borrowed from Latin forma. Etymology templates: {{bor|lt|la|forma}} Latin forma Head templates: {{head|lt|nouns|||plural|fòrmos||{{{f}}}||{{{m}}}|g=f|g2=|head=fòrma}} fòrma f (plural fòrmos), {{lt-noun|f|fòrmos|1|head=fòrma}} fòrma f (plural fòrmos) stress pattern 1 Inflection templates: {{lt-decl-noun|fòrma|fòrmos|fòrmos|fòrmų|fòrmai|fòrmoms|fòrmą|fòrmas|fòrma|fòrmomis|fòrmoje|fòrmose|fòrma|fòrmos}} Forms: fòrma [canonical, feminine, stress-pattern-1], fòrmos [plural], no-table-tags [table-tags], fòrma [nominative, singular], fòrmos [nominative, plural], fòrmos [genitive, singular], fòrmų [genitive, plural], fòrmai [dative, singular], fòrmoms [dative, plural], fòrmą [accusative, singular], fòrmas [accusative, plural], fòrma [instrumental, singular], fòrmomis [instrumental, plural], fòrmoje [locative, singular], fòrmose [locative, plural], fòrma [singular, vocative], fòrmos [plural, vocative], f. [alternative, abbreviation]
  1. form
    Sense id: en-forma-lt-noun-Bzl9Yz8l Categories (other): Lithuanian entries with incorrect language header, Pages with 30 entries, Pages with entries, Pages with 30 entries Disambiguation of Pages with 30 entries: 4 0 1 0 4 0 3 0 0 0 4 0 0 4 0 4 0 0 3 3 0 0 5 0 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 5 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 2 3 2 2 1 0 1 0 0 0 0 1 1 0 0 2 2 0 0 1 1 2 0 1 0 0 0 1 0 1 0 1 0 0 1 0 3 0 0 0 1 2 0 0 0 2 0 0 0 0 3 0 3 0 1 0

Noun [Maltese]

IPA: /ˈfɔr.ma/ Forms: forom [plural]
Rhymes: -ɔrma Etymology: Borrowed from Sicilian furma and/or Italian forma, both from Latin forma. Etymology templates: {{bor+|mt|scn|furma}} Borrowed from Sicilian furma, {{bor|mt|it|forma}} Italian forma, {{der|mt|la|forma}} Latin forma Head templates: {{mt-noun|g=f|p=forom}} forma f (plural forom)
  1. form, shape Tags: feminine Synonyms: għamla
    Sense id: en-forma-mt-noun-brVzy2zf
  2. mould Tags: feminine
    Sense id: en-forma-mt-noun-AtVxJ-QN Categories (other): Maltese entries with incorrect language header Disambiguation of Maltese entries with incorrect language header: 17 83
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: formali

Noun [Norwegian Bokmål]

Audio: Nb-forma.ogg Forms: formen [alternative], formet [alternative]
Head templates: {{head|nb|noun form|g=f}} forma f
  1. definite feminine singular of form Tags: definite, feminine, form-of, singular Form of: form
    Sense id: en-forma-nb-noun-IGiuUy8L

Verb [Norwegian Bokmål]

Audio: Nb-forma.ogg Forms: formen [alternative], formet [alternative]
Head templates: {{head|nb|verb form}} forma
  1. inflection of forme:
    simple past
    Tags: form-of, past Form of: forme
    Sense id: en-forma-nb-verb-eRPvCHYO
  2. inflection of forme:
    past participle
    Tags: form-of, participle, past Form of: forme
    Sense id: en-forma-nb-verb-Ip4OlonA

Noun [Norwegian Nynorsk]

Head templates: {{head|nn|noun form|g=f}} forma f
  1. definite singular of form Tags: definite, feminine, form-of, singular Form of: form

Noun [Old Czech]

IPA: /ˈforma/ (note: 13ᵗʰ CE), /ˈforma/ (note: 15ᵗʰ CE)
Etymology: Learned borrowing from Latin fōrma. Etymology templates: {{lbor|zlw-ocs|la|fōrma}} Learned borrowing from Latin fōrma Head templates: {{zlw-ocs-noun|f}} forma f Inflection templates: {{zlw-ocs-ndecl|f}} Forms: no-table-tags [table-tags], forma [nominative, singular], formě [dual, nominative], formy [nominative, plural], formy [genitive, singular], formú [dual, genitive], forem [genitive, plural], formě [dative, singular], formama [dative, dual], formám [dative, plural], formu [accusative, singular], formě [accusative, dual], formy [accusative, plural], formo [singular, vocative], formě [dual, vocative], formy [plural, vocative], formě [locative, singular], formú [dual, locative], formách [locative, plural], formú [instrumental, singular], formama [dual, instrumental], formami [instrumental, plural]
  1. form; appearance Tags: feminine
    Sense id: en-forma-zlw-ocs-noun-tjbGg4Z9
  2. form; shape Tags: feminine
    Sense id: en-forma-zlw-ocs-noun-up1Gh5n5
  3. former, creator Tags: feminine
    Sense id: en-forma-zlw-ocs-noun-ilS1Caea
  4. form (state of some event) Tags: feminine
    Sense id: en-forma-zlw-ocs-noun-osg8yw4Y
  5. form, template, pattern Tags: feminine
    Sense id: en-forma-zlw-ocs-noun-Z2sr50-U
  6. form, model Tags: feminine
    Sense id: en-forma-zlw-ocs-noun-QStXpPAb
  7. mandatory procedure, fixed succession of individual parts Tags: feminine
    Sense id: en-forma-zlw-ocs-noun-rj4r~jHH
  8. (religion) formula (set phrasing) Tags: feminine
    Sense id: en-forma-zlw-ocs-noun-A1pgZAsq Topics: lifestyle, religion
  9. (religion) spiritual essence Tags: feminine
    Sense id: en-forma-zlw-ocs-noun-rM1uRNO- Topics: lifestyle, religion
  10. (philosophy) image in the mind, ideal mental image Tags: feminine
    Sense id: en-forma-zlw-ocs-noun-dwc~J55Q Categories (other): Old Czech entries with incorrect language header, Old Czech nouns with reducible stem Disambiguation of Old Czech entries with incorrect language header: 2 1 9 1 7 1 9 3 4 65 Disambiguation of Old Czech nouns with reducible stem: 2 2 8 2 4 2 6 3 4 68 Topics: human-sciences, philosophy, sciences

Adjective [Old English]

IPA: /ˈfor.mɑ/, [ˈforˠ.mɑ]
Etymology: From Proto-Germanic *frumô. Cognate with Old Saxon formo and Gothic 𐍆𐍂𐌿𐌼𐌰 (fruma). Etymology templates: {{inh|ang|gem-pro|*frumô}} Proto-Germanic *frumô, {{cog|osx|formo}} Old Saxon formo, {{cog|got|𐍆𐍂𐌿𐌼𐌰}} Gothic 𐍆𐍂𐌿𐌼𐌰 (fruma) Head templates: {{ang-adj}} forma Inflection templates: {{ang-adecl|forma}} Forms: weak [table-tags], forma [masculine, nominative, singular], forme [feminine, nominative, singular], forme [neuter, nominative, singular], forman [accusative, masculine, singular], forman [accusative, feminine, singular], forme [accusative, neuter, singular], forman [genitive, masculine, singular], forman [feminine, genitive, singular], forman [genitive, neuter, singular], forman [dative, masculine, singular], forman [dative, feminine, singular], forman [dative, neuter, singular], forman [instrumental, masculine, singular], forman [feminine, instrumental, singular], forman [instrumental, neuter, singular], forman [masculine, nominative, plural], forman [feminine, nominative, plural], forman [neuter, nominative, plural], forman [accusative, masculine, plural], forman [accusative, feminine, plural], forman [accusative, neuter, plural], formra [genitive, masculine, plural], formena [genitive, masculine, plural], formra [feminine, genitive, plural], formena [feminine, genitive, plural], formra [genitive, neuter, plural], formena [genitive, neuter, plural], formum [dative, masculine, plural], formum [dative, feminine, plural], formum [dative, neuter, plural], formum [instrumental, masculine, plural], formum [feminine, instrumental, plural], formum [instrumental, neuter, plural]
  1. first
    Sense id: en-forma-ang-adj-p5N7ZLjK Categories (other): Old English entries with incorrect language header, Old English ordinal numbers Disambiguation of Old English entries with incorrect language header: 100 0 Disambiguation of Old English ordinal numbers: 100 0

Numeral [Old English]

IPA: /ˈfor.mɑ/, [ˈforˠ.mɑ]
Etymology: From Proto-Germanic *frumô. Cognate with Old Saxon formo and Gothic 𐍆𐍂𐌿𐌼𐌰 (fruma). Etymology templates: {{inh|ang|gem-pro|*frumô}} Proto-Germanic *frumô, {{cog|osx|formo}} Old Saxon formo, {{cog|got|𐍆𐍂𐌿𐌼𐌰}} Gothic 𐍆𐍂𐌿𐌼𐌰 (fruma) Head templates: {{head|ang|numeral|head=forma}} forma
  1. first
    Sense id: en-forma-ang-num-p5N7ZLjK Categories (other): Old English ordinal numbers

Noun [Old Polish]

IPA: /fɔrma/ (note: 10ᵗʰ–15ᵗʰ CE), /fɔrma/ (note: 15ᵗʰ CE)
Etymology: Learned borrowing from Latin fōrma. First attested in the end of the 14th century. Etymology templates: {{lbor|zlw-opl|la|fōrma}} Learned borrowing from Latin fōrma, {{etydate|end of the 14th century}} First attested in the end of the 14th century Head templates: {{zlw-opl-noun|f}} forma f Inflection templates: {{zlw-opl-decl-noun|forma|-|-|-|-|-|-|-|-|formę|-|-|formą|-|-|formie|-|-|-|-|-}} Forms: no-table-tags [table-tags], forma [nominative, singular], - [dual, nominative], - [nominative, plural], - [genitive, singular], - [dual, genitive], - [genitive, plural], - [dative, singular], - [dative, dual], - [dative, plural], formę [accusative, singular], - [accusative, dual], - [accusative, plural], formą [instrumental, singular], - [dual, instrumental], - [instrumental, plural], formie [locative, singular], - [dual, locative], - [locative, plural], - [singular, vocative], - [dual, vocative], - [plural, vocative]
  1. form (external shape) Tags: feminine
    Sense id: en-forma-zlw-opl-noun-UTWM-gNf Categories (other): Old Polish quotations with omitted translation, Old Polish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Polish entries with incorrect language header: 67 33
  2. (attested in Masovia) verbal formula (set way of saying something) Tags: feminine
    Sense id: en-forma-zlw-opl-noun-BhnUBvKF Categories (other): Masovia Old Polish, Old Polish quotations with omitted translation

Noun [Polish]

IPA: /ˈfɔr.ma/, /ˈfɔr.ma/ [Middle, Polish], [ˈfɔr.ma] (note: Far Masovian)
Rhymes: -ɔrma Etymology: Inherited from Old Polish forma. Etymology templates: {{dercat|pl|la}}, {{yesno||i|I}} I, {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|pl|zlw-opl|forma|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Old Polish forma, {{inh+|pl|zlw-opl|forma}} Inherited from Old Polish forma Head templates: {{pl-noun|f|adj=foremny|dim=foremka}} forma f (diminutive foremka, related adjective foremny) Inflection templates: {{pl-decl-noun-f}} Forms: foremka [diminutive], foremny [adjective], no-table-tags [table-tags], forma [nominative, singular], formy [nominative, plural], formy [genitive, singular], form [genitive, plural], formie [dative, singular], formom [dative, plural], formę [accusative, singular], formy [accusative, plural], formą [instrumental, singular], formami [instrumental, plural], formie [locative, singular], formach [locative, plural], formo [singular, vocative], formy [plural, vocative]
  1. form (one of the ways in which something appears; appearance; manifestation) Tags: feminine Synonyms: kształt, postać
    Sense id: en-forma-pl-noun-6j7RY0bP
  2. (literary) form (way in which a work is constructed) Tags: feminine, literary
    Sense id: en-forma-pl-noun-Fec~Zy5q Categories (other): Polish entries with incorrect language header, Polish links with redundant wikilinks Disambiguation of Polish entries with incorrect language header: 7 9 8 9 5 2 6 0 0 1 1 2 4 2 2 8 8 0 1 2 4 5 0 3 2 3 1 3 Disambiguation of Polish links with redundant wikilinks: 8 9 8 10 5 2 6 0 1 1 1 2 3 1 2 8 8 0 2 2 3 5 1 2 2 2 1 3
  3. (literary) form (specific type of works of art perceived due to their external structure or structure and a set of typical artistic means) Tags: feminine, literary
    Sense id: en-forma-pl-noun-wCIwKxNE Categories (other): Polish entries with incorrect language header Disambiguation of Polish entries with incorrect language header: 7 9 8 9 5 2 6 0 0 1 1 2 4 2 2 8 8 0 1 2 4 5 0 3 2 3 1 3
  4. cast, mold, cake tin (kitchenware used for shaping batter or something similar) Tags: feminine Synonyms: blacha
    Sense id: en-forma-pl-noun-eqEXOClz Categories (other): Polish entries with incorrect language header, Polish links with redundant wikilinks, Kitchenware Disambiguation of Polish entries with incorrect language header: 7 9 8 9 5 2 6 0 0 1 1 2 4 2 2 8 8 0 1 2 4 5 0 3 2 3 1 3 Disambiguation of Polish links with redundant wikilinks: 8 9 8 10 5 2 6 0 1 1 1 2 3 1 2 8 8 0 2 2 3 5 1 2 2 2 1 3 Disambiguation of Kitchenware: 0 0 0 100 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
  5. (textiles) pattern (paper or cardboard template from which the parts of a garment are traced onto fabric prior to cutting out and assembling) Tags: feminine Synonyms: wykrój
    Sense id: en-forma-pl-noun-~9DKa0r9 Categories (other): Textiles Topics: business, manufacturing, textiles
  6. (grammar) form (particular shape or structure of a word or part of speech) Tags: feminine
    Sense id: en-forma-pl-noun-oVhkjbww Categories (other): Grammar Topics: grammar, human-sciences, linguistics, sciences
  7. (sciences) form (living organisms or products of nature characterized by a set of common features) Tags: feminine
    Sense id: en-forma-pl-noun-TPpIOVMU Categories (other): Sciences Topics: sciences
  8. state, shape (physical or mental condition) Tags: feminine Synonyms: kondycja, samopoczucie
    Sense id: en-forma-pl-noun-BMNDjU-l
  9. shape (condition of personal health, especially muscular health) Tags: feminine Synonyms: kondycja
    Sense id: en-forma-pl-noun-NK6f-RCy Categories (other): Polish terms with collocations
  10. form (arrangement of coordinated elements) Tags: feminine Synonyms: system, układ
    Sense id: en-forma-pl-noun-SJP6dFtL
  11. mold (hollow form or matrix for shaping a fluid or plastic substance) Tags: feminine
    Sense id: en-forma-pl-noun-sN4zap9z
  12. (philosophy) form (inherent nature of an object; that which the mind itself contributes as the condition of knowing; that in which the essence of a thing consists) Tags: feminine
    Sense id: en-forma-pl-noun-ySfEPMG3 Categories (other): Philosophy Topics: human-sciences, philosophy, sciences
  13. (mathematics) uniform polynomial Tags: feminine
    Sense id: en-forma-pl-noun-XbGilvWn Categories (other): Mathematics Topics: mathematics, sciences
  14. (printing) template (set of printing elements prepared for printing) Tags: feminine
    Sense id: en-forma-pl-noun-gP62Xy44 Categories (other): Printing Topics: media, printing, publishing
  15. (chiefly in the plural) form (manner of conduct and behavior resulting from social conventions) Tags: feminine, in-plural Synonyms: etykieta
    Sense id: en-forma-pl-noun-MYHrYR5W
  16. (chiefly in the plural) form (manner of conduct and behavior resulting from social conventions)
    (Middle Polish) prototype
    Tags: Middle, Polish, feminine, in-plural Synonyms: etykieta, prototyp
    Sense id: en-forma-pl-noun-rdKydqm5 Categories (other): Middle Polish, Polish entries with incorrect language header, Polish links with manual fragments, Polish links with redundant alt parameters Disambiguation of Polish entries with incorrect language header: 7 9 8 9 5 2 6 0 0 1 1 2 4 2 2 8 8 0 1 2 4 5 0 3 2 3 1 3 Disambiguation of Polish links with manual fragments: 3 3 4 7 3 4 7 1 2 2 3 4 5 3 3 10 10 1 4 2 4 1 1 1 5 3 2 1 Disambiguation of Polish links with redundant alt parameters: 5 5 7 7 5 3 6 1 1 2 2 2 4 3 2 9 9 0 2 2 4 3 1 3 4 3 2 4
  17. (chiefly in the plural) form (manner of conduct and behavior resulting from social conventions)
    (Middle Polish) prototype
    (Middle Polish) type; kind
    Tags: Middle, Polish, feminine, in-plural Synonyms: etykieta, prototyp, gatunek, rodzaj
    Sense id: en-forma-pl-noun-rjjLPcO1 Categories (other): Middle Polish, Polish entries with incorrect language header, Polish links with manual fragments, Polish links with redundant alt parameters Disambiguation of Polish entries with incorrect language header: 7 9 8 9 5 2 6 0 0 1 1 2 4 2 2 8 8 0 1 2 4 5 0 3 2 3 1 3 Disambiguation of Polish links with manual fragments: 3 3 4 7 3 4 7 1 2 2 3 4 5 3 3 10 10 1 4 2 4 1 1 1 5 3 2 1 Disambiguation of Polish links with redundant alt parameters: 5 5 7 7 5 3 6 1 1 2 2 2 4 3 2 9 9 0 2 2 4 3 1 3 4 3 2 4
  18. (Far Masovian) horn button Tags: feminine
    Sense id: en-forma-pl-noun-tncoA25s Categories (other): Far Masovian Polish
  19. (obsolete) pretend, act (something done for show) Tags: feminine, obsolete
    Sense id: en-forma-pl-noun-UUMQm6zv
  20. (obsolete) box placed in the focus on a bellows nozzle; opening in a furnace Tags: feminine, obsolete
    Sense id: en-forma-pl-noun-eoEDutXU
  21. (obsolete, crystallography) form (combination of planes included under a general crystallographic symbol) Tags: feminine, obsolete
    Sense id: en-forma-pl-noun-BZsfar~I Categories (other): Crystallography Topics: chemistry, crystallography, natural-sciences, physical-sciences
  22. (obsolete, Roman Catholicism) choirstall Tags: feminine, obsolete Synonyms: stalle
    Sense id: en-forma-pl-noun-i5NKDwmK Categories (other): Roman Catholicism Topics: Catholicism, Christianity, Roman-Catholicism
  23. (obsolete) formula; rite; ceremony; formality Tags: feminine, obsolete
    Sense id: en-forma-pl-noun-ka7MdRXX
  24. (obsolete, Protestantism) form (collection of religious rites among Protestants) Tags: feminine, obsolete
    Sense id: en-forma-pl-noun-rbiOYhOb Categories (other): Protestantism Topics: Christianity, Protestantism
  25. (obsolete) template (device for printing canvases called malowanki) Tags: feminine, obsolete
    Sense id: en-forma-pl-noun-DL5bc5YM
  26. (obsolete, metallurgy) form (box mounted in the hearth on a bellows nozzle, and/or ironwork; hole in the furnace into which the nozzle is inserted) Tags: feminine, obsolete
    Sense id: en-forma-pl-noun--oR8Qc3w Categories (other): Metallurgy Topics: engineering, metallurgy, natural-sciences, physical-sciences
  27. (obsolete, minerology) form (solid bounded by a certain number of planes) Tags: feminine, obsolete
    Sense id: en-forma-pl-noun-US-YSLcN
  28. (obsolete, music) form (structure, arrangement of a musical piece) Tags: feminine, obsolete
    Sense id: en-forma-pl-noun-2M7PVYc~ Categories (other): Music Topics: entertainment, lifestyle, music
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: pro forma [adverb], trafić z formą [perfective, verb], trafiać z formą [imperfective, verb], wyjść z formy [perfective, verb], wychodzić z formy [imperfective, verb], wypaść z formy [perfective, verb], wypadać z formy [imperfective, verb], formować [imperfective, verb]

Noun [Portuguese]

IPA: /ˈfɔʁ.mɐ/ [Brazil], [ˈfɔɦ.mɐ] [Brazil], /ˈfɔʁ.mɐ/ [Brazil], [ˈfɔɦ.mɐ] [Brazil], /ˈfɔɾ.mɐ/ [São-Paulo], /ˈfɔʁ.mɐ/ [Rio-de-Janeiro], /ˈfɔɻ.ma/ [Southern-Brazil], /ˈfɔɾ.mɐ/ [Portugal] Forms: formas [plural]
Etymology: Learned borrowing from Latin fōrma. Doublet of etymology 2, which was inherited. Etymology templates: {{lbor|pt|la|fōrma}} Learned borrowing from Latin fōrma, {{lg|Doublet}} Doublet, {{lg|inherited}} inherited Head templates: {{pt-noun|f}} forma f (plural formas)
  1. form; shape (the visible structure of a thing) Tags: feminine Synonyms: estrutura, disposição
    Sense id: en-forma-pt-noun-pt:visible_structure
  2. (geometry) shape; figure (a geometric object) Tags: feminine Synonyms: figura
    Sense id: en-forma-pt-noun-pt:geometrical_shape Categories (other): Geometry Topics: geometry, mathematics, sciences
  3. form (a conventional method way of doing something) Tags: feminine Synonyms: maneira, jeito
    Sense id: en-forma-pt-noun-pt:conventional_method
  4. (grammar) form (each of the possible inflections of a lexeme) Tags: feminine Synonyms: flexão
    Sense id: en-forma-pt-noun-pt:inflected_form Categories (other): Grammar Topics: grammar, human-sciences, linguistics, sciences
  5. (military) formation (alignment of troops) Tags: feminine Synonyms: formação
    Sense id: en-forma-pt-noun-pt:formation Categories (other): Military Topics: government, military, politics, war
The following are not (yet) sense-disambiguated
Related terms: deformar, formação, formado, formal, formar, formato, formoso, reforma, reformar
Etymology number: 1 Derived forms: de certa forma, de forma alguma, de forma nenhuma, de qualquer forma, em forma, forma canónica, forma de vida, forma normal, forma-pensamento, forma-sonata, formazinha [diminutive], forminha [diminutive], pública-forma

Noun [Portuguese]

IPA: /ˈfoʁ.mɐ/ [Brazil], [ˈfoɦ.mɐ] [Brazil], /ˈfoʁ.mɐ/ [Brazil], [ˈfoɦ.mɐ] [Brazil], /ˈfoɾ.mɐ/ [São-Paulo], /ˈfoʁ.mɐ/ [Rio-de-Janeiro], /ˈfoɻ.ma/ [Southern-Brazil], /ˈfoɾ.mɐ/ [Portugal] Forms: formas [plural], fôrma [alternative]
Etymology: Inherited from Old Galician-Portuguese forma, from Latin fōrma. Doublet of etymology 1, a learned borrowing. Etymology templates: {{etymon|pt|id=mould}}, {{yesno||i|I}} I, {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|pt|roa-opt|forma|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Old Galician-Portuguese forma, {{inh+|pt|roa-opt|forma}} Inherited from Old Galician-Portuguese forma, {{inh|pt|la|fōrma}} Latin fōrma, {{lg|Doublet}} Doublet, {{lg|learned borrowing}} learned borrowing Head templates: {{pt-noun|f}} forma f (plural formas)
  1. tin (metal pan used for baking) Tags: feminine
    Sense id: en-forma-pt-noun-pt:tin
  2. mould (hollow object into which a liquid is poured so that it solidifies into a specific shape) Tags: feminine
    Sense id: en-forma-pt-noun-qj1fGtn9
  3. (typography) type; sort (block used to print a character) Tags: feminine Synonyms: tipo
    Sense id: en-forma-pt-noun-pt:type Categories (other): Typography Topics: media, publishing, typography
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: letra de forma
Etymology number: 2

Verb [Portuguese]

IPA: /ˈfɔʁ.mɐ/ [Brazil], [ˈfɔɦ.mɐ] [Brazil], /ˈfɔʁ.mɐ/ [Brazil], [ˈfɔɦ.mɐ] [Brazil], /ˈfɔɾ.mɐ/ [São-Paulo], /ˈfɔʁ.mɐ/ [Rio-de-Janeiro], /ˈfɔɻ.ma/ [Southern-Brazil], /ˈfɔɾ.mɐ/ [Portugal]
Etymology: See the etymology of the corresponding lemma form. Etymology templates: {{nonlemma}} See the etymology of the corresponding lemma form. Head templates: {{head|pt|verb form}} forma
  1. inflection of formar:
    third-person singular present indicative
    Tags: form-of, indicative, present, singular, third-person Form of: formar
    Sense id: en-forma-pt-verb-RD0gyUOZ Categories (other): Portuguese entries with incorrect language header, Cookware and bakeware Disambiguation of Portuguese entries with incorrect language header: 1 12 3 12 9 2 8 3 40 9 Disambiguation of Cookware and bakeware: 2 9 2 7 2 19 6 2 49 3
  2. inflection of formar:
    second-person singular imperative
    Tags: form-of, imperative, second-person, singular Form of: formar
    Sense id: en-forma-pt-verb-8UoxDe7C
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Noun [Romanian]

IPA: [ˈforma]
Etymology: Forms of the noun formă. Head templates: {{head|ro|noun form}} forma
  1. definite nominative/accusative singular of formă Tags: accusative, definite, form-of, nominative, singular Form of: formă
    Sense id: en-forma-ro-noun-k4VJwZz3
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Verb [Romanian]

IPA: [forˈma]
Etymology: Borrowed from French former, Latin formare. Etymology templates: {{bor+|ro|fr|former}} Borrowed from French former, {{bor|ro|la|formare}} Latin formare Head templates: {{ro-verb|formează|format|conj=1}} a forma (third-person singular present formează, past participle format) 1st conjugation Inflection templates: {{ro-conj-a-ez|form}} Forms: a forma 1st conjugation [canonical], formează [present, singular, third-person], format [participle, past], conjugation-1 [table-tags], a forma [infinitive], formând [gerund], format [participle, past], formez [first-person, indicative, present, singular], formezi [indicative, present, second-person, singular], formează [indicative, present, singular, third-person], formăm [first-person, indicative, plural, present], formați [indicative, plural, present, second-person], formează [indicative, plural, present, third-person], formam [first-person, imperfect, indicative, singular], formai [imperfect, indicative, second-person, singular], forma [imperfect, indicative, singular, third-person], formam [first-person, imperfect, indicative, plural], formați [imperfect, indicative, plural, second-person], formau [imperfect, indicative, plural, third-person], formai [first-person, indicative, perfect, singular], formași [indicative, perfect, second-person, singular], formă [indicative, perfect, singular, third-person], formarăm [first-person, indicative, perfect, plural], formarăți [indicative, perfect, plural, second-person], formară [indicative, perfect, plural, third-person], formasem [first-person, indicative, pluperfect, singular], formaseși [indicative, pluperfect, second-person, singular], formase [indicative, pluperfect, singular, third-person], formaserăm [first-person, indicative, pluperfect, plural], formaserăți [indicative, pluperfect, plural, second-person], formaseră [indicative, pluperfect, plural, third-person], să formez [first-person, present, singular, subjunctive], să formezi [present, second-person, singular, subjunctive], să formeze [present, singular, subjunctive, third-person], să formăm [first-person, plural, present, subjunctive], să formați [plural, present, second-person, subjunctive], să formeze [plural, present, subjunctive, third-person], formează [imperative, second-person, singular], formați [imperative, plural, second-person], nu forma [imperative, negative, second-person, singular], nu formați [imperative, negative, plural, second-person]
  1. (transitive) to form, to create, to make Tags: transitive
    Sense id: en-forma-ro-verb-lFKeDCZC
  2. (transitive, of elements) to form, to make up Tags: transitive
    Sense id: en-forma-ro-verb-oaYC1pzF Categories (other): Romanian verbs in 1st conjugation, Romanian verbs with subjunctive not given Disambiguation of Romanian verbs in 1st conjugation: 31 69 Disambiguation of Romanian verbs with subjunctive not given: 30 70
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Verb [Romanian]

IPA: [forˈma]
Etymology: Forms of the above word. Head templates: {{head|ro|verb form}} forma
  1. third-person singular imperfect indicative of forma Tags: form-of, imperfect, indicative, singular, third-person Form of: forma
    Sense id: en-forma-ro-verb-CktKPryt Categories (other): Forms linking to themselves, Romanian entries with incorrect language header Disambiguation of Romanian entries with incorrect language header: 4 6 15 74
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Serbo-Croatian]

IPA: /fôːrma/
Etymology: Borrowed from Latin fōrma. Etymology templates: {{bor+|sh|la|fōrma}} Borrowed from Latin fōrma Head templates: {{sh-noun|fȏrma|f}} fȏrma f (Cyrillic spelling фо̑рма) Forms: fȏrma [canonical, feminine], фо̑рма [Cyrillic], no-table-tags [table-tags], forma [nominative, singular], forme [nominative, plural], forme [genitive, singular], fȏrmā [genitive, plural], fȏrmī [genitive, plural], formi [dative, singular], formama [dative, plural], formu [accusative, singular], forme [accusative, plural], formo [singular, vocative], forme [plural, vocative], formi [locative, singular], formama [locative, plural], formom [instrumental, singular], formama [instrumental, plural]
  1. form, shape
    Sense id: en-forma-sh-noun-brVzy2zf Categories (other): Serbo-Croatian entries with incorrect language header Disambiguation of Serbo-Croatian entries with incorrect language header: 32 32 37
  2. form, condition
    Sense id: en-forma-sh-noun-On8a-Fx1 Categories (other): Serbo-Croatian entries with incorrect language header Disambiguation of Serbo-Croatian entries with incorrect language header: 32 32 37
  3. formality
    Sense id: en-forma-sh-noun-ayyVEILL Categories (other): Serbo-Croatian entries with incorrect language header Disambiguation of Serbo-Croatian entries with incorrect language header: 32 32 37

Noun [Silesian]

IPA: /ˈfɔr.ma/
Rhymes: -ɔrma Etymology: Inherited from Old Polish forma. Etymology templates: {{dercat|szl|la}}, {{yesno||i|I}} I, {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|szl|zlw-opl|forma|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Old Polish forma, {{inh+|szl|zlw-opl|forma}} Inherited from Old Polish forma Head templates: {{szl-noun|f}} forma f
  1. form (one of the ways in which something appears; appearance; manifestation) Tags: feminine
    Sense id: en-forma-szl-noun-6j7RY0bP Categories (other): Silesian entries with incorrect language header Disambiguation of Silesian entries with incorrect language header: 95 5
  2. state, shape (physical or mental condition) Tags: feminine
    Sense id: en-forma-szl-noun-BMNDjU-l

Noun [Spanish]

IPA: /ˈfoɾma/, [ˈfoɾ.ma] Forms: formas [plural]
Rhymes: -oɾma Etymology: Borrowed from Latin fōrma. Compare the inherited doublet horma. Etymology templates: {{bor+|es|la|fōrma}} Borrowed from Latin fōrma, {{doublet|es|horma|notext=1}} horma Head templates: {{es-noun|f}} forma f (plural formas)
  1. shape; form; figure Tags: feminine
    Sense id: en-forma-es-noun-4lhz9~pb
  2. way; manner Tags: feminine
    Sense id: en-forma-es-noun-rE0GPKdZ
  3. basis; method Tags: feminine Synonyms: base, método
    Sense id: en-forma-es-noun-HSLIcLpe
The following are not (yet) sense-disambiguated
Related terms: formal, formar
Etymology number: 1 Derived forms: abrir la forma, cobrar forma, de cualquier forma, de forma, de forma que, de ninguna forma, de todas formas, defecto de forma, en debida forma, en forma, en tiempo y forma, en toda forma, forma de vida, forma del sacramento, forma farmacéutica, forma no personal, forma personal, quebrantamiento de forma

Verb [Spanish]

IPA: /ˈfoɾma/, [ˈfoɾ.ma]
Rhymes: -oɾma Head templates: {{head|es|verb form}} forma
  1. inflection of formar:
    third-person singular present indicative
    Tags: form-of, indicative, present, singular, third-person Form of: formar
    Sense id: en-forma-es-verb-RD0gyUOZ Categories (other): Spanish entries with incorrect language header Disambiguation of Spanish entries with incorrect language header: 1 4 7 72 16
  2. inflection of formar:
    second-person singular imperative
    Tags: form-of, imperative, second-person, singular Form of: formar
    Sense id: en-forma-es-verb-8UoxDe7C
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Verb [Swedish]

Audio: Sv-forma.ogg
Etymology: form + -a Etymology templates: {{suffix|sv|form|a}} form + -a Head templates: {{head|sv|verbs|present|formar|preterite|formade|supine|format|imperative|forma|head=}} forma (present formar, preterite formade, supine format, imperative forma), {{sv-verb-reg}} forma (present formar, preterite formade, supine format, imperative forma) Inflection templates: {{sv-conj-wk}} Forms: formar [present], formade [preterite], format [supine], forma [imperative], no-table-tags [table-tags], forma [active, infinitive], formas [infinitive, passive], format [active, supine], formats [passive, supine], forma [active, imperative], - [imperative, passive], formen [active, archaic, error-unrecognized-form], - [archaic, error-unrecognized-form, passive], formar [active, indicative, present], formade [active, indicative, past], formas [indicative, passive, present], formades [indicative, passive, past], forma [active, archaic, error-unrecognized-form, present], formade [active, archaic, error-unrecognized-form, past], formas [archaic, error-unrecognized-form, passive, present], formades [archaic, error-unrecognized-form, passive, past], forme [active, dated, present, subjunctive], formade [active, dated, past, subjunctive], formes [dated, passive, present, subjunctive], formades [dated, passive, past, subjunctive], formande [active, participle, past, present], formad [active, participle, past]
  1. to shape, give form Related terms: formare, formning, utforma

Noun [Turkish]

IPA: /foɾˈma/
Etymology: Inherited from Ottoman Turkish فورمه (forma, “a compositor's form”), from Italian forma or French format. Etymology templates: {{yesno||i|I}} I, {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|tr|ota|فورمه||a compositor's form|g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=forma|ts=}} Ottoman Turkish فورمه (forma, “a compositor's form”), {{inh+|tr|ota|فورمه|t=a compositor's form|tr=forma}} Inherited from Ottoman Turkish فورمه (forma, “a compositor's form”), {{bor|tr|it|forma}} Italian forma, {{bor|tr|fr|format}} French format Head templates: {{head|tr|noun|definite accusative|formayı|||plural|formalar|f1accel-form=def|acc|s|f1request=1|f3accel-form=nom|p|f3request=1|head=|sort=}} forma (definite accusative formayı, plural formalar), {{tr-noun|yı|lar}} forma (definite accusative formayı, plural formalar) Inflection templates: {{tr-infl-noun-v|ı|poss=1}} Forms: formayı [accusative, definite], formalar [plural], no-table-tags [table-tags], forma [nominative, singular], formalar [nominative, plural], formayı [accusative, definite, singular], formaları [accusative, definite, plural], formaya [dative, singular], formalara [dative, plural], formada [locative, singular], formalarda [locative, plural], formadan [ablative, singular], formalardan [ablative, plural], formanın [genitive, singular], formaların [genitive, plural], no-table-tags [table-tags], formam [first-person, nominative, singular], formalarım [first-person, nominative, singular], forman [nominative, second-person, singular], formaların [nominative, second-person, singular], forması [nominative, singular, third-person], formaları [nominative, singular, third-person], formamız [first-person, nominative, plural], formalarımız [first-person, nominative, plural], formanız [nominative, plural, second-person], formalarınız [nominative, plural, second-person], formaları [nominative, plural, third-person], formamı [accusative, definite, first-person, singular], formalarımı [accusative, definite, first-person, singular], formanı [accusative, definite, second-person, singular], formalarını [accusative, definite, second-person, singular], formasını [accusative, definite, singular, third-person], formalarını [accusative, definite, singular, third-person], formamızı [accusative, definite, first-person, plural], formalarımızı [accusative, definite, first-person, plural], formanızı [accusative, definite, plural, second-person], formalarınızı [accusative, definite, plural, second-person], formalarını [accusative, definite, plural, third-person], formama [dative, first-person, singular], formalarıma [dative, first-person, singular], formana [dative, second-person, singular], formalarına [dative, second-person, singular], formasına [dative, singular, third-person], formalarına [dative, singular, third-person], formamıza [dative, first-person, plural], formalarımıza [dative, first-person, plural], formanıza [dative, plural, second-person], formalarınıza [dative, plural, second-person], formalarına [dative, plural, third-person], formamda [first-person, locative, singular], formalarımda [first-person, locative, singular], formanda [locative, second-person, singular], formalarında [locative, second-person, singular], formasında [locative, singular, third-person], formalarında [locative, singular, third-person], formamızda [first-person, locative, plural], formalarımızda [first-person, locative, plural], formanızda [locative, plural, second-person], formalarınızda [locative, plural, second-person], formalarında [locative, plural, third-person], formamdan [ablative, first-person, singular], formalarımdan [ablative, first-person, singular], formandan [ablative, second-person, singular], formalarından [ablative, second-person, singular], formasından [ablative, singular, third-person], formalarından [ablative, singular, third-person], formamızdan [ablative, first-person, plural], formalarımızdan [ablative, first-person, plural], formanızdan [ablative, plural, second-person], formalarınızdan [ablative, plural, second-person], formalarından [ablative, plural, third-person], formamın [first-person, genitive, singular], formalarımın [first-person, genitive, singular], formanın [genitive, second-person, singular], formalarının [genitive, second-person, singular], formasının [genitive, singular, third-person], formalarının [genitive, singular, third-person], formamızın [first-person, genitive, plural], formalarımızın [first-person, genitive, plural], formanızın [genitive, plural, second-person], formalarınızın [genitive, plural, second-person], formalarının [genitive, plural, third-person]
  1. form, shape Synonyms: biçim, şekil
    Sense id: en-forma-tr-noun-brVzy2zf
  2. Matching clothes worn to indicate affiliation to a group; uniform, jersey, livery. Synonyms: üniforma
    Sense id: en-forma-tr-noun-Qb36w51W Categories (other): Turkish entries with incorrect language header, Clothing Disambiguation of Turkish entries with incorrect language header: 5 64 31 Disambiguation of Clothing: 5 84 11
  3. (printing) A 16-page section of a book printed on a single sheet of paper; a signature.
    Sense id: en-forma-tr-noun-hJZq8nOU Categories (other): Printing Topics: media, printing, publishing
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: forma başlık Related terms: kostüm, takım

Inflected forms

Alternative forms

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ast",
        "2": "la",
        "3": "fōrma"
      },
      "expansion": "Latin fōrma",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin fōrma.",
  "forms": [
    {
      "form": "formes",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ast",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "plural",
        "8": "formes",
        "checkredlinks": "1",
        "f3accel-form": "p",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "forma m (plural formes)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "formes"
      },
      "expansion": "forma m (plural formes)",
      "name": "ast-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "for‧ma"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for‧ma"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Asturian",
  "lang_code": "ast",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Asturian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 30 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "shape, form"
      ],
      "id": "en-forma-ast-noun-yzMp5CiQ",
      "links": [
        [
          "shape",
          "shape"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfoɾma/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈfoɾ.ma]"
    },
    {
      "rhymes": "-oɾma"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "la",
        "3": "fōrma"
      },
      "expansion": "Latin fōrma",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ultimately from Latin fōrma.",
  "forms": [
    {
      "form": "formanı",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "formalar",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formanı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaları",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaya",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formada",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formadan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formanın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaların",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "l-self",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "formam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarım",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaların",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forması",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formaları",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formanız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarınız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "forması",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formaları",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formanı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formasını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formanızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarınızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formasını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarıma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formasına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formanıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarınıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formasına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formanda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formasında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formanızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarınızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formasında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formandan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formasından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formanızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarınızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formasından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formanın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formasının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formanızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarınızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formasının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "forma (definite accusative formanı, plural formalar)",
      "name": "az-noun"
    }
  ],
  "lang": "Azerbaijani",
  "lang_code": "az",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "shape, form"
      ],
      "id": "en-forma-az-noun-yzMp5CiQ",
      "links": [
        [
          "shape",
          "shape"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "şəkil"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Azerbaijani terms with collocations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "az",
          "name": "Clothing",
          "orig": "az:Clothing",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "2 51 47",
          "kind": "other",
          "name": "Azerbaijani entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              7,
              14
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              7,
              14
            ]
          ],
          "english": "school uniform",
          "tags": [
            "collocation"
          ],
          "text": "məktəb forması",
          "translation": "school uniform",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "uniform (especially of school uniform)"
      ],
      "id": "en-forma-az-noun-U876UoRp",
      "links": [
        [
          "uniform",
          "uniform"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "az",
          "name": "Grammar",
          "orig": "az:Grammar",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "2 51 47",
          "kind": "other",
          "name": "Azerbaijani entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "mood"
      ],
      "id": "en-forma-az-noun-7g5PMJya",
      "links": [
        [
          "grammar",
          "grammar"
        ],
        [
          "mood",
          "mood"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(grammar) mood"
      ],
      "topics": [
        "grammar",
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "LL-Q9292 (aze)-Azerbaijani audiorecordings-forma.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/1/13/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-forma.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-forma.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/1/13/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-forma.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-forma.wav.ogg"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "2": "es",
        "3": "forma"
      },
      "expansion": "Borrowed from Spanish forma",
      "name": "bor+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Spanish forma.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "eu-ndecl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolutive",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolutive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolutive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formok",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolutive",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "formak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ergative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "formak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ergative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ergative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formok",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ergative",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "formari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "formari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formei",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formoi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "formaren",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "formaren",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "formarekin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "formarekin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formekin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formokin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "formarengatik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "formarengatik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formengatik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formongatik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "formarentzat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "formarentzat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formentzat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formontzat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "formaz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "formaz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formez",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formotaz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "formatan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formetan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formotan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "formatako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "formako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formetako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formotako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "formatara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "formara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formetara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formotara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "formataraino",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "formaraino",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "formetaraino",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "formotaraino",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "proximal",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "formatarantz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "directive",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "formarantz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "directive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formetarantz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "directive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formotarantz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "directive",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "formatarako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "destinative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "formarako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "destinative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formetarako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "destinative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formotarako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "destinative",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "formatatik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "formatik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formetatik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formotatik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "formarik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "formatzat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative",
        "proximal"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "in"
      },
      "expansion": "forma inan",
      "name": "eu-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "for‧ma"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for‧ma"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "in"
      },
      "name": "eu-ndecl"
    }
  ],
  "lang": "Basque",
  "lang_code": "eu",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Basque entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 30 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "form, shape"
      ],
      "id": "en-forma-eu-noun-brVzy2zf",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ],
      "tags": [
        "inanimate"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/forma/"
    },
    {
      "ipa": "[for.ma]"
    },
    {
      "rhymes": "-orma"
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ca",
        "2": "la",
        "3": "fōrma"
      },
      "expansion": "Borrowed from Latin fōrma",
      "name": "bor+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Latin fōrma.",
  "forms": [
    {
      "form": "formes",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "forma f (plural formes)",
      "name": "ca-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for",
        "ma"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Catalan",
  "lang_code": "ca",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "form; shape"
      ],
      "id": "en-forma-ca-noun-up1Gh5n5",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "formar"
        },
        {
          "word": "-forme"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈfor.mə]",
      "tags": [
        "Balearic",
        "Central"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈfoɾ.ma]",
      "tags": [
        "Valencia"
      ]
    },
    {
      "audio": "LL-Q7026 (cat)-Marvives-forma.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/d8/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-forma.wav/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-forma.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/d8/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-forma.wav/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-forma.wav.ogg"
    },
    {
      "rhymes": "-oɾma"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ca",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "forma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for",
        "ma"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Catalan",
  "lang_code": "ca",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "1 80 19",
          "kind": "other",
          "name": "Catalan entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "formar"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of formar:",
        "third-person singular present indicative"
      ],
      "id": "en-forma-ca-verb-RD0gyUOZ",
      "links": [
        [
          "formar",
          "formar#Catalan"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "formar"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of formar:",
        "second-person singular imperative"
      ],
      "id": "en-forma-ca-verb-8UoxDe7C",
      "links": [
        [
          "formar",
          "formar#Catalan"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈfor.mə]",
      "tags": [
        "Balearic",
        "Central"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈfoɾ.ma]",
      "tags": [
        "Valencia"
      ]
    },
    {
      "audio": "LL-Q7026 (cat)-Marvives-forma.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/d8/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-forma.wav/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-forma.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/d8/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-forma.wav/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-forma.wav.ogg"
    },
    {
      "rhymes": "-oɾma"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "formička"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cs",
        "2": "zlw-ocs",
        "3": "forma",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Old Czech forma",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cs",
        "2": "zlw-ocs",
        "3": "forma"
      },
      "expansion": "Inherited from Old Czech forma",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cs",
        "2": "la",
        "3": "fōrma"
      },
      "expansion": "Latin fōrma",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Old Czech forma, from Latin fōrma.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "cs-ndecl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formy",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formy",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formě",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formám",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formy",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "formy",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "formě",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formách",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formou",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formami",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "forma f",
      "name": "cs-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for",
        "ma"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "name": "cs-ndecl"
    }
  ],
  "lang": "Czech",
  "lang_code": "cs",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "deformace"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "deformovat"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "dezinformace"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "dezinformátor"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "dezinformovat"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "formace"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "formalismus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "formalista"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "formalistický"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "formativní"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "formální"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "formovat"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "formulace"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "formulář"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "formule"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "formulka"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "formulovat"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "informace"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "informant"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "informatik"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "informatika"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "informátor"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "informovat"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "konformismus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "konformista"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "konformní"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "reforma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "reformace"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "reformátor"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "reformovat"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "transformace"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "transformátor"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "transformovat"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "uniforma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "uniformita"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "uniformní"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "uniformovaný"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "form, shape"
      ],
      "id": "en-forma-cs-noun-brVzy2zf",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "22 78",
          "kind": "other",
          "name": "Czech entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "39 61",
          "kind": "other",
          "name": "Czech nouns with reducible stem",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "mold/mould (for shaping a fluid or plastic substance)"
      ],
      "id": "en-forma-cs-noun-87g8s-JG",
      "links": [
        [
          "mold",
          "mold"
        ],
        [
          "mould",
          "mould"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈforma]"
    },
    {
      "audio": "LL-Q9056 (ces)-Ghost4Man-forma.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/ee/LL-Q9056_%28ces%29-Ghost4Man-forma.wav/LL-Q9056_%28ces%29-Ghost4Man-forma.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/ee/LL-Q9056_%28ces%29-Ghost4Man-forma.wav/LL-Q9056_%28ces%29-Ghost4Man-forma.wav.ogg"
    },
    {
      "rhymes": "-orma"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "forma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "French",
  "lang_code": "fr",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "French entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 30 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "4 0 1 0 4 0 3 0 0 0 4 0 0 4 0 4 0 0 3 3 0 0 5 0 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 5 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 2 3 2 2 1 0 1 0 0 0 0 1 1 0 0 2 2 0 0 1 1 2 0 1 0 0 0 1 0 1 0 1 0 0 1 0 3 0 0 0 1 2 0 0 0 2 0 0 0 0 3 0 3 0 1 0",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 30 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "former"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular past historic of former"
      ],
      "id": "en-forma-fr-verb-CWuRw~ee",
      "links": [
        [
          "former",
          "former#French"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "historic",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gl",
        "2": "roa-opt",
        "3": "forma"
      },
      "expansion": "Old Galician-Portuguese forma",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gl",
        "2": "la",
        "3": "fōrma"
      },
      "expansion": "Latin fōrma",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "forma"
      },
      "expansion": "Portuguese forma",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "horma"
      },
      "expansion": "Spanish horma",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Galician-Portuguese forma (13th century, Cantigas de Santa Maria), from Latin fōrma. Cognate with Portuguese forma and Spanish horma.",
  "forms": [
    {
      "form": "formas",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "forma f (plural formas)",
      "name": "gl-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for",
        "ma"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Galician",
  "lang_code": "gl",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "formal"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "formar"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "form, shape"
      ],
      "id": "en-forma-gl-noun-brVzy2zf",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "mold, cast"
      ],
      "id": "en-forma-gl-noun-6J-Zq~-V",
      "links": [
        [
          "mold",
          "mold"
        ],
        [
          "cast",
          "cast"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "3 0 1 0 3 0 4 0 0 0 3 0 0 5 0 5 0 0 3 3 0 0 4 0 0 0 4 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 3 3 3 3 1 0 2 0 0 0 0 1 1 0 1 2 2 0 0 1 1 2 0 1 0 1 0 1 0 1 0 1 0 0 1 0 4 0 0 0 0 2 0 0 0 3 0 0 0 0 4 0 3 0 1 0",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "1 3 49 1 47",
          "kind": "other",
          "name": "Galician entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "cake tin"
      ],
      "id": "en-forma-gl-noun-ZuBPbvcH",
      "links": [
        [
          "cake tin",
          "cake tin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "button"
      ],
      "id": "en-forma-gl-noun-w-LXjz~z",
      "links": [
        [
          "button",
          "button"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "botón"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "3 0 1 0 3 0 4 0 0 0 3 0 0 5 0 5 0 0 3 3 0 0 4 0 0 0 4 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 3 3 3 3 1 0 2 0 0 0 0 1 1 0 1 2 2 0 0 1 1 2 0 1 0 1 0 1 0 1 0 1 0 0 1 0 4 0 0 0 0 2 0 0 0 3 0 0 0 0 4 0 3 0 1 0",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "1 3 49 1 47",
          "kind": "other",
          "name": "Galician entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "shoe tree"
      ],
      "id": "en-forma-gl-noun-mBPgJV2n",
      "links": [
        [
          "shoe tree",
          "shoe tree"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfoɾma/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈfoɾ.mɐ]"
    },
    {
      "rhymes": "-oɾma"
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "Cantigas de Santa Maria"
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "formai"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "formaság"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "formájú"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "formál"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "formás"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "formátlan"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "formáz"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "sense": "Compound words",
      "word": "egyforma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "sense": "Compound words",
      "word": "életforma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "sense": "Compound words",
      "word": "formabontó"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "sense": "Compound words",
      "word": "formatervezés"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "sense": "Compound words",
      "word": "formatervező"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "sense": "Compound words",
      "word": "süteményforma"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "la",
        "3": "forma"
      },
      "expansion": "Latin forma",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "grc",
        "3": "μορφή",
        "4": "",
        "5": "shape, figure"
      },
      "expansion": "Ancient Greek μορφή (morphḗ, “shape, figure”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "ett",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Etruscan",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Latin forma, perhaps from Ancient Greek μορφή (morphḗ, “shape, figure”), via Etruscan.",
  "forms": [
    {
      "form": "formák",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "hu-infl-nom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formák",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formát",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formákat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formának",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formáknak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formával",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formákkal",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formáért",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causal-final",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formákért",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causal-final",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formává",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "formákká",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "formáig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "formákig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "formaként",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-formal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formákként",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-formal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-modal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-modal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formában",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formákban",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formán",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "superessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formákon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "superessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formánál",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formáknál",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formába",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formákba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formára",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "sublative"
      ]
    },
    {
      "form": "formákra",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "sublative"
      ]
    },
    {
      "form": "formához",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formákhoz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formából",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formákból",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formáról",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "delative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formákról",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "delative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formától",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formáktól",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formáé",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formáké",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formáéi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formákéi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "formám",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formáim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formád",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formáid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formája",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formái",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formánk",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formáink",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formátok",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formáitok",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formájuk",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formáik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "plural",
        "6": "formák",
        "7": "",
        "8": "{{{alt}}}",
        "head": "",
        "nopalindromecat": ""
      },
      "expansion": "forma (plural formák)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "pl": "formák"
      },
      "expansion": "forma (plural formák)",
      "name": "hu-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for",
        "ma"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "formá",
        "2": "o"
      },
      "name": "hu-infl-nom"
    }
  ],
  "lang": "Hungarian",
  "lang_code": "hu",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Hungarian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Hungarian links with redundant alt parameters",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Hungarian links with redundant wikilinks",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "form"
      ],
      "id": "en-forma-hu-noun-Bzl9Yz8l",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Hungarian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Hungarian links with redundant alt parameters",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Hungarian links with redundant wikilinks",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "shape"
      ],
      "id": "en-forma-hu-noun-9YlAoxOZ",
      "links": [
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈformɒ]"
    },
    {
      "audio": "Hu-forma.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/01/Hu-forma.ogg/Hu-forma.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/01/Hu-forma.ogg"
    },
    {
      "rhymes": "-mɒ"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "alak"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "formaði",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formað",
      "tags": [
        "supine"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "formaður",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formuð",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formað",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaðir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaðar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formuð",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaðan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formað",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaðar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formuð",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaðri",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaðs",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaðrar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaðs",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaðra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaðra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaðra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "10": "formað",
        "11": "",
        "12": "{{{33}}}",
        "2": "verb",
        "3": "weak verb",
        "4": "",
        "5": "third-person singular past indicative",
        "6": "formaði",
        "7": "",
        "8": "{{{22}}}",
        "9": "supine",
        "cat2": "weak verbs",
        "head": ""
      },
      "expansion": "forma (weak verb, third-person singular past indicative formaði, supine formað)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "formaði",
        "2": "formað"
      },
      "expansion": "forma (weak verb, third-person singular past indicative formaði, supine formað)",
      "name": "is-verb-weak"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Icelandic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 30 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to form, to shape"
      ],
      "id": "en-forma-is-verb-9q6GK6bB",
      "info_templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "acc"
          },
          "expansion": "[with accusative]",
          "extra_data": {
            "tags": [
              "accusative"
            ]
          },
          "name": "+obj"
        }
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "to form, to shape [with accusative]"
      ],
      "tags": [
        "weak"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfɔrma/"
    },
    {
      "rhymes": "-ɔrma"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "la",
        "3": "fōrma",
        "t": "form"
      },
      "expansion": "Learned borrowing from Latin fōrma (“form”)",
      "name": "lbor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Learned borrowing from Latin fōrma (“form”).",
  "forms": [
    {
      "form": "forma-forma",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "forma (plural forma-forma)",
      "name": "id-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for",
        "ma"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Indonesian",
  "lang_code": "id",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Indonesian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 30 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "id",
          "name": "Biology",
          "orig": "id:Biology",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "id",
          "name": "Taxonomy",
          "orig": "id:Taxonomy",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "form: an infraspecific rank"
      ],
      "id": "en-forma-id-noun-ugHZ-Nd2",
      "links": [
        [
          "biology",
          "biology"
        ],
        [
          "taxonomy",
          "taxonomy"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(biology, taxonomy) form: an infraspecific rank"
      ],
      "topics": [
        "biology",
        "natural-sciences",
        "taxonomy"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈfɔrma]"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "formain"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kysymysforma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "käskyforma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "partitivaforma"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "ru",
        "3": "форма"
      },
      "expansion": "Russian форма (forma)",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Russian форма (forma).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-decl/kana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "3/kana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "format",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formoin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formoja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formoi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formois",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formast",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formoist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "formalle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formoille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative"
      ]
    },
    {
      "form": "formaal",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formoil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formalt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formoilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "formaks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "formoiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "formanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formoinna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "formoin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "formant",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formoint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "forma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "for‧ma"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for‧ma"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              53,
              59
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              56,
              61
            ]
          ],
          "english": "You will get to know how the earth is big, what kind of shape it is and what is on top of it.",
          "ref": "1936, L. G. Terehova, V. G. Erdeli, translated by Mihailov and P. I. Maksimov, Geografia: oppikirja iƶoroin alkușkoulun kolmatta klaassaa vart (ensimäine osa) [Geography: textbook for Ingrian elementary school third grade (first part)], Leningrad: Riikin Ucebno-Pedagogiceskoi Izdateljstva, page 3:",
          "text": "Töö saatta tiitä kuin suur ono maa, millaist hää ono formaa ja mitä ono hänen pääl.",
          "translation": "You will get to know how the earth is big, what kind of shape it is and what is on top of it.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "form, shape"
      ],
      "id": "en-forma-izh-noun-brVzy2zf",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "izh",
          "name": "Grammar",
          "orig": "izh:Grammar",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "5 95",
          "kind": "other",
          "name": "Ingrian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              5
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              0,
              8
            ]
          ],
          "english": "The form \"metsääs\" answers the question where?",
          "ref": "1936, V. I. Junus, Iƶoran Keelen Grammatikka, Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 31:",
          "text": "Forma \"metsääs\" vastajaa kysymyksee mis? kus?",
          "translation": "The form \"metsääs\" answers the question where?",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "form"
      ],
      "id": "en-forma-izh-noun-Bzl9Yz8l",
      "links": [
        [
          "grammar",
          "grammar"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(grammar) form"
      ],
      "topics": [
        "grammar",
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈformɑ/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈfo̞rm]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈformɑ/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈfo̞rmɑ]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-orm"
    },
    {
      "rhymes": "-ormɑ"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "formas",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ia",
        "2": "nouns",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "plural",
        "6": "formas",
        "f2accel-form": "p",
        "head": "",
        "pagename": ""
      },
      "expansion": "forma (plural formas)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "forma (plural formas)",
      "name": "ia-noun"
    }
  ],
  "lang": "Interlingua",
  "lang_code": "ia",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Interlingua entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 30 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "4 0 1 0 4 0 3 0 0 0 4 0 0 4 0 4 0 0 3 3 0 0 5 0 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 5 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 2 3 2 2 1 0 1 0 0 0 0 1 1 0 0 2 2 0 0 1 1 2 0 1 0 0 0 1 0 1 0 1 0 0 1 0 3 0 0 0 1 2 0 0 0 2 0 0 0 0 3 0 3 0 1 0",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 30 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "form"
      ],
      "id": "en-forma-ia-noun-Bzl9Yz8l",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "it:"
      },
      "expansion": "",
      "name": "wp"
    },
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "it",
        "2": "la",
        "3": "fōrma",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin fōrma",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "it",
        "2": "la",
        "3": "fōrma"
      },
      "expansion": "Inherited from Latin fōrma",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Latin fōrma.",
  "forms": [
    {
      "form": "forme",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "forma f (plural forme)",
      "name": "it-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "fór‧ma"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "fór‧ma"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Italian",
  "lang_code": "it",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "formaggio"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "formale"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "formare"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "formula"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "in forma"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "form"
      ],
      "id": "en-forma-it-noun-Bzl9Yz8l",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "shape"
      ],
      "id": "en-forma-it-noun-9YlAoxOZ",
      "links": [
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "mould/mold"
      ],
      "id": "en-forma-it-noun-dnA462jp",
      "links": [
        [
          "mould",
          "mould"
        ],
        [
          "mold",
          "mold"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfor.ma/"
    },
    {
      "rhymes": "-orma"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "it",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "forma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "fór‧ma"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "fór‧ma"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Italian",
  "lang_code": "it",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "1 1 6 75 17",
          "kind": "other",
          "name": "Italian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "formare"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of formare:",
        "third-person singular present indicative"
      ],
      "id": "en-forma-it-verb-7~BCFtBZ",
      "links": [
        [
          "formare",
          "formare#Italian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "formare"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of formare:",
        "second-person singular imperative"
      ],
      "id": "en-forma-it-verb-8ZmyCqIO",
      "links": [
        [
          "formare",
          "formare#Italian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfor.ma/"
    },
    {
      "rhymes": "-orma"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lld",
        "2": "la",
        "3": "fōrma"
      },
      "expansion": "Latin fōrma",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin fōrma.",
  "forms": [
    {
      "form": "formes",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lld",
        "10": "",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "plural",
        "6": "formes",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "f2request": "1",
        "g": "f",
        "g2": ""
      },
      "expansion": "forma f (plural formes)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "formes"
      },
      "expansion": "forma f (plural formes)",
      "name": "lld-noun"
    }
  ],
  "lang": "Ladin",
  "lang_code": "lld",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Ladin entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "form"
      ],
      "id": "en-forma-lld-noun-Bzl9Yz8l",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Ladin entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "shape"
      ],
      "id": "en-forma-lld-noun-9YlAoxOZ",
      "links": [
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "cōnfōrmis"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "dēfōrmis"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "fōrmāceus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "fōrmālis"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "fōrmaster"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "fōrmāticum"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "fōrmella"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "fōrmō"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "fōrmōsus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "fōrmula"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "īnfōrmis"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "prō fōrmā"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "lang": "Catalan",
      "lang_code": "ca",
      "word": "forma"
    },
    {
      "lang": "Dalmatian",
      "lang_code": "dlm",
      "word": "fuorma"
    },
    {
      "lang": "Friulian",
      "lang_code": "fur",
      "word": "forme"
    },
    {
      "lang": "Italian",
      "lang_code": "it",
      "word": "forma"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "French",
          "lang_code": "fr",
          "raw_tags": [
            "borrowed"
          ],
          "word": "fourme"
        }
      ],
      "lang": "Occitan",
      "lang_code": "oc",
      "word": "forma"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Galician",
          "lang_code": "gl",
          "word": "forma"
        },
        {
          "lang": "Portuguese",
          "lang_code": "pt",
          "word": "forma"
        }
      ],
      "lang": "Old Galician-Portuguese",
      "lang_code": "roa-opt",
      "word": "forma"
    },
    {
      "lang": "Sardinian",
      "lang_code": "sc",
      "word": "forma"
    },
    {
      "lang": "Sicilian",
      "lang_code": "scn",
      "word": "furma"
    },
    {
      "lang": "Romansch",
      "lang_code": "rm",
      "word": "furma"
    },
    {
      "lang": "Romansch",
      "lang_code": "rm",
      "word": "fuorma"
    },
    {
      "lang": "Spanish",
      "lang_code": "es",
      "word": "horma"
    },
    {
      "lang": "Danish",
      "lang_code": "da",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "form"
    },
    {
      "lang": "Irish",
      "lang_code": "ga",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "foirm"
    },
    {
      "lang": "Old Czech",
      "lang_code": "zlw-ocs",
      "raw_tags": [
        "learned borrowing",
        "learned"
      ],
      "word": "forma"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Norwegian Bokmål",
          "lang_code": "nb",
          "word": "form"
        }
      ],
      "lang": "Old Norse",
      "lang_code": "non",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "form"
    },
    {
      "lang": "Old Polish",
      "lang_code": "zlw-opl",
      "raw_tags": [
        "learned borrowing",
        "learned"
      ],
      "word": "forma"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Welsh",
              "lang_code": "cy",
              "word": "ffurf"
            }
          ],
          "lang": "Middle Welsh",
          "lang_code": "wlm",
          "word": "ffuruf"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Welsh",
              "lang_code": "cy",
              "word": "ffurf"
            }
          ],
          "lang": "Middle Welsh",
          "lang_code": "wlm",
          "word": "ffuryf"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Cornish",
              "lang_code": "kw",
              "word": "furv"
            }
          ],
          "lang": "Old Cornish",
          "lang_code": "oco",
          "word": "furf"
        }
      ],
      "lang": "Proto-Brythonic",
      "lang_code": "cel-bry-pro",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "*fʉrβ̃"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "French",
              "lang_code": "fr",
              "word": "forme"
            }
          ],
          "lang": "Middle French",
          "lang_code": "frm",
          "word": "forme"
        },
        {
          "lang": "Norman",
          "lang_code": "nrm",
          "word": "forme"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "English",
              "lang_code": "en",
              "word": "form"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "form"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "furm"
                }
              ],
              "lang": "Middle Scots",
              "lang_code": "gmw-msc",
              "word": "forme"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "form"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "furm"
                }
              ],
              "lang": "Middle Scots",
              "lang_code": "gmw-msc",
              "word": "fourme"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "form"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "furm"
                }
              ],
              "lang": "Middle Scots",
              "lang_code": "gmw-msc",
              "word": "furme"
            }
          ],
          "lang": "Middle English",
          "lang_code": "enm",
          "raw_tags": [
            "borrowed"
          ],
          "word": "forme"
        }
      ],
      "lang": "Old French",
      "lang_code": "fro",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "forme"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "French",
              "lang_code": "fr",
              "word": "forme"
            }
          ],
          "lang": "Middle French",
          "lang_code": "frm",
          "word": "forme"
        },
        {
          "lang": "Norman",
          "lang_code": "nrm",
          "word": "forme"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "English",
              "lang_code": "en",
              "word": "form"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "form"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "furm"
                }
              ],
              "lang": "Middle Scots",
              "lang_code": "gmw-msc",
              "word": "forme"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "form"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "furm"
                }
              ],
              "lang": "Middle Scots",
              "lang_code": "gmw-msc",
              "word": "fourme"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "form"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "furm"
                }
              ],
              "lang": "Middle Scots",
              "lang_code": "gmw-msc",
              "word": "furme"
            }
          ],
          "lang": "Middle English",
          "lang_code": "enm",
          "raw_tags": [
            "borrowed"
          ],
          "word": "forme"
        }
      ],
      "lang": "Old French",
      "lang_code": "fro",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "fourme"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "French",
              "lang_code": "fr",
              "word": "forme"
            }
          ],
          "lang": "Middle French",
          "lang_code": "frm",
          "word": "forme"
        },
        {
          "lang": "Norman",
          "lang_code": "nrm",
          "word": "forme"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "English",
              "lang_code": "en",
              "word": "form"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "form"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "furm"
                }
              ],
              "lang": "Middle Scots",
              "lang_code": "gmw-msc",
              "word": "forme"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "form"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "furm"
                }
              ],
              "lang": "Middle Scots",
              "lang_code": "gmw-msc",
              "word": "fourme"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "form"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "furm"
                }
              ],
              "lang": "Middle Scots",
              "lang_code": "gmw-msc",
              "word": "furme"
            }
          ],
          "lang": "Middle English",
          "lang_code": "enm",
          "raw_tags": [
            "borrowed"
          ],
          "word": "forme"
        }
      ],
      "lang": "Old French",
      "lang_code": "fro",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "furme"
    },
    {
      "lang": "Portuguese",
      "lang_code": "pt",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "forma"
    },
    {
      "lang": "Romanian",
      "lang_code": "ro",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "formă"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Cebuano",
          "lang_code": "ceb",
          "raw_tags": [
            "borrowed"
          ],
          "word": "hulma"
        }
      ],
      "lang": "Spanish",
      "lang_code": "es",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "forma"
    },
    {
      "lang": "Swedish",
      "lang_code": "sv",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "form"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la"
      },
      "expansion": "Unknown",
      "name": "unk"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "ett",
        "3": "",
        "4": "*morma"
      },
      "expansion": "Etruscan *morma",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "grc",
        "3": "μορφή",
        "4": "",
        "5": "shape, fashion, appearance, outward form, contour, figure"
      },
      "expansion": "Ancient Greek μορφή (morphḗ, “shape, fashion, appearance, outward form, contour, figure”)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Unknown. Perhaps from an Etruscan *morma, from Ancient Greek μορφή (morphḗ, “shape, fashion, appearance, outward form, contour, figure”), with dissimilation *m-m > *f-m, as seen in formīca (“ant”) and formīdō (“ghost, scarecrow”).",
  "forms": [
    {
      "form": "fōrma",
      "tags": [
        "canonical",
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "fōrmae",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "la-ndecl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "fōrma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fōrmae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fōrmae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fōrmārum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fōrmae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fōrmīs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fōrmam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fōrmās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fōrmā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fōrmīs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fōrma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "fōrmae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "fōrm.",
      "tags": [
        "alternative",
        "abbreviation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fōrma<1>"
      },
      "expansion": "fōrma f (genitive fōrmae); first declension",
      "name": "la-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fōrma<1>"
      },
      "name": "la-ndecl"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "67 1 3 2 28",
          "kind": "other",
          "langcode": "la",
          "name": "Appearance",
          "orig": "la:Appearance",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "“I have twice-seven nymphs, [each] with a gorgeous body, of whom [the nymph] who [has] the most beautiful figure [is] Deiopea.”\n(Juno attempts to bribe Aeolus with an arranged marriage. Notes: The dative of possession “sunt mihi” means “they are for me” or simply “I have.” The ablative of quality “praestanti corpore” here is singular despite the plural “nymphae.” The ablative of specification “forma” here means “with respect to appearance.”)",
          "ref": "29 BCE – 19 BCE, Virgil, Aeneid 1.71–72",
          "roman": "quārum quae fōrmā pulcherrima Dēiopēa.”",
          "text": "“Sunt mihi bis septem praestantī corpore nymphae,",
          "translation": "“I have twice-seven nymphs, [each] with a gorgeous body, of whom [the nymph] who [has] the most beautiful figure [is] Deiopea.”\n(Juno attempts to bribe Aeolus with an arranged marriage. Notes: The dative of possession “sunt mihi” means “they are for me” or simply “I have.” The ablative of quality “praestanti corpore” here is singular despite the plural “nymphae.” The ablative of specification “forma” here means “with respect to appearance.”)",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "form; figure, shape, appearance"
      ],
      "id": "en-forma-la-noun-36k7z1Dv",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "figure",
          "figure"
        ],
        [
          "shape",
          "shape"
        ],
        [
          "appearance",
          "appearance"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "habitus"
        },
        {
          "word": "faciēs"
        },
        {
          "word": "species"
        },
        {
          "word": "frons"
        }
      ],
      "tags": [
        "declension-1"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "16 36 18 15 15",
          "kind": "other",
          "name": "Latin feminine nouns in the first declension",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "A frail advantage is beauty, that grows less as time draws on.",
          "ref": "2 CE, Ovid, The Art of Love 2.113",
          "text": "Fōrma bonum fragile est, quantumque accēdit ad annōs […]",
          "translation": "A frail advantage is beauty, that grows less as time draws on.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "fine form; beauty"
      ],
      "id": "en-forma-la-noun-8GzCuOiM",
      "links": [
        [
          "fine",
          "fine"
        ],
        [
          "beauty",
          "beauty"
        ]
      ],
      "tags": [
        "declension-1"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "15 4 48 19 14",
          "kind": "other",
          "name": "Latin entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "outline, plan, design"
      ],
      "id": "en-forma-la-noun-rtpMYoDK",
      "links": [
        [
          "outline",
          "outline"
        ],
        [
          "plan",
          "plan"
        ],
        [
          "design",
          "design"
        ]
      ],
      "tags": [
        "declension-1"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "model, pattern, stamp, mold"
      ],
      "id": "en-forma-la-noun-WHi5XinT",
      "links": [
        [
          "model",
          "model"
        ],
        [
          "pattern",
          "pattern"
        ],
        [
          "stamp",
          "stamp"
        ],
        [
          "mold",
          "mold"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "charta"
        },
        {
          "word": "tabula"
        }
      ],
      "tags": [
        "declension-1"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "manner, kind, sort"
      ],
      "id": "en-forma-la-noun-TJ2cMOyx",
      "links": [
        [
          "manner",
          "manner"
        ],
        [
          "kind",
          "kind"
        ],
        [
          "sort",
          "sort"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(figurative) manner, kind, sort"
      ],
      "tags": [
        "declension-1",
        "figuratively"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈfoːr.ma]",
      "tags": [
        "Classical-Latin"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈfɔr.ma]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "la",
        "3": "forma"
      },
      "expansion": "Latin forma",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Latin forma.",
  "forms": [
    {
      "form": "fòrma",
      "tags": [
        "canonical",
        "feminine",
        "stress-pattern-1"
      ]
    },
    {
      "form": "fòrmos",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lt-noun-f-a-1",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "fòrma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fòrmos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fòrmos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fòrmų",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fòrmai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fòrmoms",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fòrmą",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fòrmas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fòrma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fòrmomis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fòrmoje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fòrmose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fòrma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "fòrmos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "f.",
      "tags": [
        "alternative",
        "abbreviation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "10": "{{{m}}}",
        "2": "nouns",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "plural",
        "6": "fòrmos",
        "7": "",
        "8": "{{{f}}}",
        "9": "",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "head": "fòrma"
      },
      "expansion": "fòrma f (plural fòrmos)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "fòrmos",
        "3": "1",
        "head": "fòrma"
      },
      "expansion": "fòrma f (plural fòrmos) stress pattern 1",
      "name": "lt-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fòrma",
        "10": "fòrmomis",
        "11": "fòrmoje",
        "12": "fòrmose",
        "13": "fòrma",
        "14": "fòrmos",
        "2": "fòrmos",
        "3": "fòrmos",
        "4": "fòrmų",
        "5": "fòrmai",
        "6": "fòrmoms",
        "7": "fòrmą",
        "8": "fòrmas",
        "9": "fòrma"
      },
      "name": "lt-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Lithuanian",
  "lang_code": "lt",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Lithuanian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 30 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "4 0 1 0 4 0 3 0 0 0 4 0 0 4 0 4 0 0 3 3 0 0 5 0 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 5 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 2 3 2 2 1 0 1 0 0 0 0 1 1 0 0 2 2 0 0 1 1 2 0 1 0 0 0 1 0 1 0 1 0 0 1 0 3 0 0 0 1 2 0 0 0 2 0 0 0 0 3 0 3 0 1 0",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 30 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "form"
      ],
      "id": "en-forma-lt-noun-Bzl9Yz8l",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "formali"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mt",
        "2": "scn",
        "3": "furma"
      },
      "expansion": "Borrowed from Sicilian furma",
      "name": "bor+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mt",
        "2": "it",
        "3": "forma"
      },
      "expansion": "Italian forma",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mt",
        "2": "la",
        "3": "forma"
      },
      "expansion": "Latin forma",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Sicilian furma and/or Italian forma, both from Latin forma.",
  "forms": [
    {
      "form": "forom",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "g": "f",
        "p": "forom"
      },
      "expansion": "forma f (plural forom)",
      "name": "mt-noun"
    }
  ],
  "lang": "Maltese",
  "lang_code": "mt",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "form, shape"
      ],
      "id": "en-forma-mt-noun-brVzy2zf",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "għamla"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "17 83",
          "kind": "other",
          "name": "Maltese entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "mould"
      ],
      "id": "en-forma-mt-noun-AtVxJ-QN",
      "links": [
        [
          "mould",
          "mould"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfɔr.ma/"
    },
    {
      "rhymes": "-ɔrma"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "formen",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "formet",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nb",
        "2": "noun form",
        "g": "f"
      },
      "expansion": "forma f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Bokmål",
  "lang_code": "nb",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "form"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite feminine singular of form"
      ],
      "id": "en-forma-nb-noun-IGiuUy8L",
      "links": [
        [
          "form",
          "form#Norwegian_Bokmål"
        ]
      ],
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "form-of",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "Nb-forma.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/2/28/Nb-forma.ogg/Nb-forma.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/28/Nb-forma.ogg"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "formen",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "formet",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nb",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "forma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Bokmål",
  "lang_code": "nb",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "forme"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of forme:",
        "simple past"
      ],
      "id": "en-forma-nb-verb-eRPvCHYO",
      "links": [
        [
          "forme",
          "forme#Norwegian_Bokmål"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "forme"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of forme:",
        "past participle"
      ],
      "id": "en-forma-nb-verb-Ip4OlonA",
      "links": [
        [
          "forme",
          "forme#Norwegian_Bokmål"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "participle",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "Nb-forma.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/2/28/Nb-forma.ogg/Nb-forma.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/28/Nb-forma.ogg"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nn",
        "2": "noun form",
        "g": "f"
      },
      "expansion": "forma f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Nynorsk",
  "lang_code": "nn",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Norwegian Nynorsk entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 30 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "form"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite singular of form"
      ],
      "id": "en-forma-nn-noun-VvUqaskM",
      "links": [
        [
          "form",
          "form#Norwegian_Nynorsk"
        ]
      ],
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "form-of",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "descendants": [
    {
      "lang": "Czech",
      "lang_code": "cs",
      "word": "forma"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "zlw-ocs",
        "2": "la",
        "3": "fōrma"
      },
      "expansion": "Learned borrowing from Latin fōrma",
      "name": "lbor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Learned borrowing from Latin fōrma.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "zlw-ocs-ndecl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formě",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "formy",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formy",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formú",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "forem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formě",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "formám",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formě",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "formy",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "formě",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "formy",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "formě",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formú",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "formách",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formú",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "formami",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "forma f",
      "name": "zlw-ocs-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "name": "zlw-ocs-ndecl"
    }
  ],
  "lang": "Old Czech",
  "lang_code": "zlw-ocs",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "form; appearance"
      ],
      "id": "en-forma-zlw-ocs-noun-tjbGg4Z9",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "appearance",
          "appearance"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "form; shape"
      ],
      "id": "en-forma-zlw-ocs-noun-up1Gh5n5",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "former, creator"
      ],
      "id": "en-forma-zlw-ocs-noun-ilS1Caea",
      "links": [
        [
          "former",
          "former"
        ],
        [
          "creator",
          "creator"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "form (state of some event)"
      ],
      "id": "en-forma-zlw-ocs-noun-osg8yw4Y",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "form, template, pattern"
      ],
      "id": "en-forma-zlw-ocs-noun-Z2sr50-U",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "template",
          "template"
        ],
        [
          "pattern",
          "pattern"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "form, model"
      ],
      "id": "en-forma-zlw-ocs-noun-QStXpPAb",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "model",
          "model"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "mandatory procedure, fixed succession of individual parts"
      ],
      "id": "en-forma-zlw-ocs-noun-rj4r~jHH",
      "links": [
        [
          "mandatory",
          "mandatory"
        ],
        [
          "procedure",
          "procedure"
        ],
        [
          "fixed",
          "fixed"
        ],
        [
          "succession",
          "succession"
        ],
        [
          "individual",
          "individual"
        ],
        [
          "part",
          "part"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "formula (set phrasing)"
      ],
      "id": "en-forma-zlw-ocs-noun-A1pgZAsq",
      "links": [
        [
          "religion",
          "religion"
        ],
        [
          "formula",
          "formula"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(religion) formula (set phrasing)"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "topics": [
        "lifestyle",
        "religion"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "spiritual essence"
      ],
      "id": "en-forma-zlw-ocs-noun-rM1uRNO-",
      "links": [
        [
          "religion",
          "religion"
        ],
        [
          "spiritual",
          "spiritual"
        ],
        [
          "essence",
          "essence"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(religion) spiritual essence"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "topics": [
        "lifestyle",
        "religion"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "2 1 9 1 7 1 9 3 4 65",
          "kind": "other",
          "name": "Old Czech entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "2 2 8 2 4 2 6 3 4 68",
          "kind": "other",
          "name": "Old Czech nouns with reducible stem",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "image in the mind, ideal mental image"
      ],
      "id": "en-forma-zlw-ocs-noun-dwc~J55Q",
      "links": [
        [
          "philosophy",
          "philosophy"
        ],
        [
          "image",
          "image"
        ],
        [
          "mind",
          "mind"
        ],
        [
          "ideal",
          "ideal"
        ],
        [
          "mental",
          "mental"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(philosophy) image in the mind, ideal mental image"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "topics": [
        "human-sciences",
        "philosophy",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈforma/",
      "note": "13ᵗʰ CE"
    },
    {
      "ipa": "/ˈforma/",
      "note": "15ᵗʰ CE"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ang",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*frumô"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *frumô",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "formo"
      },
      "expansion": "Old Saxon formo",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "got",
        "2": "𐍆𐍂𐌿𐌼𐌰"
      },
      "expansion": "Gothic 𐍆𐍂𐌿𐌼𐌰 (fruma)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *frumô. Cognate with Old Saxon formo and Gothic 𐍆𐍂𐌿𐌼𐌰 (fruma).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ang",
        "2": "numeral",
        "head": "forma"
      },
      "expansion": "forma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old English",
  "lang_code": "ang",
  "pos": "num",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old English ordinal numbers",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "first"
      ],
      "id": "en-forma-ang-num-p5N7ZLjK",
      "links": [
        [
          "first",
          "first"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfor.mɑ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈforˠ.mɑ]"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "descendants": [
    {
      "lang": "Middle English",
      "lang_code": "enm",
      "word": "forme"
    },
    {
      "lang": "Middle English",
      "lang_code": "enm",
      "word": "form"
    },
    {
      "lang": "Middle English",
      "lang_code": "enm",
      "tags": [
        "Ormulum"
      ],
      "word": "forrme"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ang",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*frumô"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *frumô",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "formo"
      },
      "expansion": "Old Saxon formo",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "got",
        "2": "𐍆𐍂𐌿𐌼𐌰"
      },
      "expansion": "Gothic 𐍆𐍂𐌿𐌼𐌰 (fruma)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *frumô. Cognate with Old Saxon formo and Gothic 𐍆𐍂𐌿𐌼𐌰 (fruma).",
  "forms": [
    {
      "form": "weak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ang-adecl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formra",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formra",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formra",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "forma",
      "name": "ang-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "forma"
      },
      "name": "ang-adecl"
    }
  ],
  "lang": "Old English",
  "lang_code": "ang",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "100 0",
          "kind": "other",
          "name": "Old English entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "100 0",
          "kind": "other",
          "name": "Old English ordinal numbers",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "And he [Pyrrhus] had twenty elephants with him in battle, which the Romans had never seen before; he was the first man to bring them to Italy.",
          "text": "late 9th century, translation of Orosius’ History Against the Pagans\n⁊ hē [Pirrus] hæfde XX elpenda tō þǣm ġefeohte mid him, þe Rōmane ǣr na ne ne ġesawon: hē wæs sē forma mon þe hīe ǣrest on Italium brōhte.",
          "translation": "And he [Pyrrhus] had twenty elephants with him in battle, which the Romans had never seen before; he was the first man to bring them to Italy.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "first"
      ],
      "id": "en-forma-ang-adj-p5N7ZLjK",
      "links": [
        [
          "first",
          "first"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfor.mɑ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈforˠ.mɑ]"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "descendants": [
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Kashubian",
          "lang_code": "csb",
          "raw_tags": [
            "borrowed"
          ],
          "word": "fòrma"
        }
      ],
      "lang": "Polish",
      "lang_code": "pl",
      "word": "forma"
    },
    {
      "lang": "Silesian",
      "lang_code": "szl",
      "word": "forma"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "zlw-opl",
        "2": "la",
        "3": "fōrma"
      },
      "expansion": "Learned borrowing from Latin fōrma",
      "name": "lbor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "end of the 14th century"
      },
      "expansion": "First attested in the end of the 14th century",
      "name": "etydate"
    }
  ],
  "etymology_text": "Learned borrowing from Latin fōrma. First attested in the end of the 14th century.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "zlw-opl-decl-noun\n",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formę",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formą",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "forma f",
      "name": "zlw-opl-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "forma",
        "10": "formę",
        "11": "-",
        "12": "-",
        "13": "formą",
        "14": "-",
        "15": "-",
        "16": "formie",
        "17": "-",
        "18": "-",
        "19": "-",
        "2": "-",
        "20": "-",
        "21": "-",
        "3": "-",
        "4": "-",
        "5": "-",
        "6": "-",
        "7": "-",
        "8": "-",
        "9": "-"
      },
      "name": "zlw-opl-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old Polish",
  "lang_code": "zlw-opl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Polish quotations with omitted translation",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "67 33",
          "kind": "other",
          "name": "Old Polish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              70,
              75
            ]
          ],
          "ref": "1922 [XIV ex.], Jan Łoś, editor, Początki piśmiennictwa polskiego. (Przegląd zabytków językowych), page 232:",
          "text": "[S]wyrzchowanego boga laska, gensze[…] koneczna moc vszmerzil gesc, w forme […] obynyono gesc. Druga rzecz gesc, isze […] [obi]nyony wszistki rzeczi w formø sluszeb[ną]",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              57,
              62
            ]
          ],
          "ref": "1922 [XIV ex.], Jan Łoś, editor, Początki piśmiennictwa polskiego. (Przegląd zabytków językowych), page 232:",
          "text": "Trzecze naleszona […] [p]rzeszmerna miloscz i wyszmenyta forma",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              98,
              103
            ]
          ],
          "ref": "Middle of the 15th century, Rozmyślanie o żywocie Pana Jezusa, page 198:",
          "text": "Pokazal szye byl ve czlovyeczym vyobrazenyv[…] Vyerzycz tesch temv mamy, yze byl przyąl czlovyeka formą na szye, v ktorey by mogl boga vznacz albo szye s nym vmovycz",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "form (external shape)"
      ],
      "id": "en-forma-zlw-opl-noun-UTWM-gNf",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Masovia Old Polish",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Polish quotations with omitted translation",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              106,
              111
            ]
          ],
          "ref": "1895 [1448–1450], Mikołaj Suled, edited by Franciszek Piekosiński, Tłumaczenia polskie statutów ziemskich, Kodeks Świętosławów, Warka, page 5:",
          "text": "Gdze skazanye stolcza papyeszkego bi bilo, gemvsz mi zakonv albo obelszenya dacz nye mozemi, chczemi, abi forma przekazanya[…] pylnye chowana",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              95,
              100
            ],
            [
              127,
              132
            ]
          ],
          "ref": "1895 [1448–1450], Mikołaj Suled, edited by Franciszek Piekosiński, Tłumaczenia polskie statutów ziemskich, Kodeks Świętosławów, Warka, page 99:",
          "text": "Zlem obiczayem bilo trzimano, ze gdi nyektori[…] przissyangal[…] przes syąn[…], yakoli s pelna forma, […] *vsrzaas albo slowye forma przissyąngi yemu[…] przes pyssarza[…] powyedzyani albo powy[e]dzyana dostatecznye vymowyl[…], tako wszdi przes wschitky, gysch przi they przissyąndze syedzeli[…], milczano bywalo",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              10,
              16
            ]
          ],
          "ref": "1895 [1448–1450], Mikołaj Suled, edited by Franciszek Piekosiński, Tłumaczenia polskie statutów ziemskich, Kodeks Świętosławów, Warka, page 99:",
          "text": "Paklibi w formye albo obiczayu przissyangy zblandzyl, ma bycz mylczano",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              43,
              49
            ]
          ],
          "ref": "1895 [1448–1450], Mikołaj Suled, edited by Franciszek Piekosiński, Tłumaczenia polskie statutów ziemskich, Kodeks Świętosławów, Warka, page 106:",
          "text": "Vstawyami czlonky nyzey popyssane pot thąn formąn, yako sąn nyzey",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "verbal formula (set way of saying something)"
      ],
      "id": "en-forma-zlw-opl-noun-BhnUBvKF",
      "links": [
        [
          "verbal",
          "verbal"
        ],
        [
          "formula",
          "formula"
        ]
      ],
      "qualifier": "attested in Masovia",
      "raw_glosses": [
        "(attested in Masovia) verbal formula (set way of saying something)"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/fɔrma/",
      "note": "10ᵗʰ–15ᵗʰ CE"
    },
    {
      "ipa": "/fɔrma/",
      "note": "15ᵗʰ CE"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "tags": [
        "adverb"
      ],
      "word": "pro forma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "tags": [
        "perfective",
        "verb"
      ],
      "word": "trafić z formą"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "tags": [
        "imperfective",
        "verb"
      ],
      "word": "trafiać z formą"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "tags": [
        "perfective",
        "verb"
      ],
      "word": "wyjść z formy"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "tags": [
        "imperfective",
        "verb"
      ],
      "word": "wychodzić z formy"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "tags": [
        "perfective",
        "verb"
      ],
      "word": "wypaść z formy"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "tags": [
        "imperfective",
        "verb"
      ],
      "word": "wypadać z formy"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "tags": [
        "imperfective",
        "verb"
      ],
      "word": "formować"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "lang": "Kashubian",
      "lang_code": "csb",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "fòrma"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "la"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "zlw-opl",
        "3": "forma",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Old Polish forma",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "zlw-opl",
        "3": "forma"
      },
      "expansion": "Inherited from Old Polish forma",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Old Polish forma.",
  "forms": [
    {
      "form": "foremka",
      "tags": [
        "diminutive"
      ]
    },
    {
      "form": "foremny",
      "tags": [
        "adjective"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "pl-decl-noun-f",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formy",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formy",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "form",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formę",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formy",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formą",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formami",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formach",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "formy",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "adj": "foremny",
        "dim": "foremka"
      },
      "expansion": "forma f (diminutive foremka, related adjective foremny)",
      "name": "pl-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "for‧ma"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for‧ma"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "pl-decl-noun-f"
    }
  ],
  "lang": "Polish",
  "lang_code": "pl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "form (one of the ways in which something appears; appearance; manifestation)"
      ],
      "id": "en-forma-pl-noun-6j7RY0bP",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "kształt"
        },
        {
          "word": "postać"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "7 9 8 9 5 2 6 0 0 1 1 2 4 2 2 8 8 0 1 2 4 5 0 3 2 3 1 3",
          "kind": "other",
          "name": "Polish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "8 9 8 10 5 2 6 0 1 1 1 2 3 1 2 8 8 0 2 2 3 5 1 2 2 2 1 3",
          "kind": "other",
          "name": "Polish links with redundant wikilinks",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "form (way in which a work is constructed)"
      ],
      "id": "en-forma-pl-noun-Fec~Zy5q",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(literary) form (way in which a work is constructed)"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "literary"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "7 9 8 9 5 2 6 0 0 1 1 2 4 2 2 8 8 0 1 2 4 5 0 3 2 3 1 3",
          "kind": "other",
          "name": "Polish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "form (specific type of works of art perceived due to their external structure or structure and a set of typical artistic means)"
      ],
      "id": "en-forma-pl-noun-wCIwKxNE",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(literary) form (specific type of works of art perceived due to their external structure or structure and a set of typical artistic means)"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "literary"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "7 9 8 9 5 2 6 0 0 1 1 2 4 2 2 8 8 0 1 2 4 5 0 3 2 3 1 3",
          "kind": "other",
          "name": "Polish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "8 9 8 10 5 2 6 0 1 1 1 2 3 1 2 8 8 0 2 2 3 5 1 2 2 2 1 3",
          "kind": "other",
          "name": "Polish links with redundant wikilinks",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "0 0 0 100 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
          "kind": "other",
          "langcode": "pl",
          "name": "Kitchenware",
          "orig": "pl:Kitchenware",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "cast, mold, cake tin (kitchenware used for shaping batter or something similar)"
      ],
      "id": "en-forma-pl-noun-eqEXOClz",
      "links": [
        [
          "cast",
          "cast"
        ],
        [
          "mold",
          "mold"
        ],
        [
          "cake tin",
          "cake tin"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "blacha"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "pl",
          "name": "Textiles",
          "orig": "pl:Textiles",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "pattern (paper or cardboard template from which the parts of a garment are traced onto fabric prior to cutting out and assembling)"
      ],
      "id": "en-forma-pl-noun-~9DKa0r9",
      "links": [
        [
          "textiles",
          "textiles"
        ],
        [
          "pattern",
          "pattern"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(textiles) pattern (paper or cardboard template from which the parts of a garment are traced onto fabric prior to cutting out and assembling)"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "wykrój"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "topics": [
        "business",
        "manufacturing",
        "textiles"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "pl",
          "name": "Grammar",
          "orig": "pl:Grammar",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "form (particular shape or structure of a word or part of speech)"
      ],
      "id": "en-forma-pl-noun-oVhkjbww",
      "links": [
        [
          "grammar",
          "grammar"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(grammar) form (particular shape or structure of a word or part of speech)"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "topics": [
        "grammar",
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "sciences"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "pl",
          "name": "Sciences",
          "orig": "pl:Sciences",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "form (living organisms or products of nature characterized by a set of common features)"
      ],
      "id": "en-forma-pl-noun-TPpIOVMU",
      "links": [
        [
          "sciences",
          "sciences"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(sciences) form (living organisms or products of nature characterized by a set of common features)"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "topics": [
        "sciences"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "state, shape (physical or mental condition)"
      ],
      "id": "en-forma-pl-noun-BMNDjU-l",
      "links": [
        [
          "state",
          "state"
        ],
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "kondycja"
        },
        {
          "word": "samopoczucie"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Polish terms with collocations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              2,
              8
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              3,
              8
            ]
          ],
          "english": "in shape",
          "tags": [
            "collocation"
          ],
          "text": "w formie",
          "translation": "in shape",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "shape (condition of personal health, especially muscular health)"
      ],
      "id": "en-forma-pl-noun-NK6f-RCy",
      "links": [
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "kondycja"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "form (arrangement of coordinated elements)"
      ],
      "id": "en-forma-pl-noun-SJP6dFtL",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "system"
        },
        {
          "word": "układ"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "mold (hollow form or matrix for shaping a fluid or plastic substance)"
      ],
      "id": "en-forma-pl-noun-sN4zap9z",
      "links": [
        [
          "mold",
          "mold"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "pl",
          "name": "Philosophy",
          "orig": "pl:Philosophy",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "form (inherent nature of an object; that which the mind itself contributes as the condition of knowing; that in which the essence of a thing consists)"
      ],
      "id": "en-forma-pl-noun-ySfEPMG3",
      "links": [
        [
          "philosophy",
          "philosophy"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(philosophy) form (inherent nature of an object; that which the mind itself contributes as the condition of knowing; that in which the essence of a thing consists)"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "topics": [
        "human-sciences",
        "philosophy",
        "sciences"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "pl",
          "name": "Mathematics",
          "orig": "pl:Mathematics",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "uniform polynomial"
      ],
      "id": "en-forma-pl-noun-XbGilvWn",
      "links": [
        [
          "mathematics",
          "mathematics"
        ],
        [
          "uniform",
          "uniform"
        ],
        [
          "polynomial",
          "polynomial"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(mathematics) uniform polynomial"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "topics": [
        "mathematics",
        "sciences"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "pl",
          "name": "Printing",
          "orig": "pl:Printing",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "template (set of printing elements prepared for printing)"
      ],
      "id": "en-forma-pl-noun-gP62Xy44",
      "links": [
        [
          "printing",
          "printing#Noun"
        ],
        [
          "template",
          "template"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(printing) template (set of printing elements prepared for printing)"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "topics": [
        "media",
        "printing",
        "publishing"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "form (manner of conduct and behavior resulting from social conventions)"
      ],
      "id": "en-forma-pl-noun-MYHrYR5W",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(chiefly in the plural) form (manner of conduct and behavior resulting from social conventions)"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "etykieta"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "in-plural"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Middle Polish",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "7 9 8 9 5 2 6 0 0 1 1 2 4 2 2 8 8 0 1 2 4 5 0 3 2 3 1 3",
          "kind": "other",
          "name": "Polish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "3 3 4 7 3 4 7 1 2 2 3 4 5 3 3 10 10 1 4 2 4 1 1 1 5 3 2 1",
          "kind": "other",
          "name": "Polish links with manual fragments",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "5 5 7 7 5 3 6 1 1 2 2 2 4 3 2 9 9 0 2 2 4 3 1 3 4 3 2 4",
          "kind": "other",
          "name": "Polish links with redundant alt parameters",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "form (manner of conduct and behavior resulting from social conventions)",
        "prototype"
      ],
      "id": "en-forma-pl-noun-rdKydqm5",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "prototype",
          "prototype"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(chiefly in the plural) form (manner of conduct and behavior resulting from social conventions)",
        "(Middle Polish) prototype"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "etykieta"
        },
        {
          "word": "prototyp"
        }
      ],
      "tags": [
        "Middle",
        "Polish",
        "feminine",
        "in-plural"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Middle Polish",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "7 9 8 9 5 2 6 0 0 1 1 2 4 2 2 8 8 0 1 2 4 5 0 3 2 3 1 3",
          "kind": "other",
          "name": "Polish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "3 3 4 7 3 4 7 1 2 2 3 4 5 3 3 10 10 1 4 2 4 1 1 1 5 3 2 1",
          "kind": "other",
          "name": "Polish links with manual fragments",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "5 5 7 7 5 3 6 1 1 2 2 2 4 3 2 9 9 0 2 2 4 3 1 3 4 3 2 4",
          "kind": "other",
          "name": "Polish links with redundant alt parameters",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "form (manner of conduct and behavior resulting from social conventions)",
        "prototype",
        "type; kind"
      ],
      "id": "en-forma-pl-noun-rjjLPcO1",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "prototype",
          "prototype"
        ],
        [
          "type",
          "type"
        ],
        [
          "kind",
          "kind"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(chiefly in the plural) form (manner of conduct and behavior resulting from social conventions)",
        "(Middle Polish) prototype",
        "(Middle Polish) type; kind"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "etykieta"
        },
        {
          "word": "prototyp"
        },
        {
          "word": "gatunek"
        },
        {
          "word": "rodzaj"
        }
      ],
      "tags": [
        "Middle",
        "Polish",
        "feminine",
        "in-plural"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Far Masovian Polish",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "horn button"
      ],
      "id": "en-forma-pl-noun-tncoA25s",
      "links": [
        [
          "horn button",
          "horn button"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Far Masovian) horn button"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "pretend, act (something done for show)"
      ],
      "id": "en-forma-pl-noun-UUMQm6zv",
      "links": [
        [
          "pretend",
          "pretend"
        ],
        [
          "act",
          "act"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete) pretend, act (something done for show)"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "obsolete"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "box placed in the focus on a bellows nozzle; opening in a furnace"
      ],
      "id": "en-forma-pl-noun-eoEDutXU",
      "links": [
        [
          "box",
          "box"
        ],
        [
          "bellows nozzle",
          "bellows nozzle"
        ],
        [
          "opening",
          "opening"
        ],
        [
          "furnace",
          "furnace"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete) box placed in the focus on a bellows nozzle; opening in a furnace"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "obsolete"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "pl",
          "name": "Crystallography",
          "orig": "pl:Crystallography",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "form (combination of planes included under a general crystallographic symbol)"
      ],
      "id": "en-forma-pl-noun-BZsfar~I",
      "links": [
        [
          "crystallography",
          "crystallography"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete, crystallography) form (combination of planes included under a general crystallographic symbol)"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "obsolete"
      ],
      "topics": [
        "chemistry",
        "crystallography",
        "natural-sciences",
        "physical-sciences"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "pl",
          "name": "Roman Catholicism",
          "orig": "pl:Roman Catholicism",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "choirstall"
      ],
      "id": "en-forma-pl-noun-i5NKDwmK",
      "links": [
        [
          "Roman Catholicism",
          "Roman Catholicism"
        ],
        [
          "choirstall",
          "choirstall"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete, Roman Catholicism) choirstall"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "stalle"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "obsolete"
      ],
      "topics": [
        "Catholicism",
        "Christianity",
        "Roman-Catholicism"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "formula; rite; ceremony; formality"
      ],
      "id": "en-forma-pl-noun-ka7MdRXX",
      "links": [
        [
          "formula",
          "formula"
        ],
        [
          "rite",
          "rite"
        ],
        [
          "ceremony",
          "ceremony"
        ],
        [
          "formality",
          "formality"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete) formula; rite; ceremony; formality"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "obsolete"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "pl",
          "name": "Protestantism",
          "orig": "pl:Protestantism",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "form (collection of religious rites among Protestants)"
      ],
      "id": "en-forma-pl-noun-rbiOYhOb",
      "links": [
        [
          "Protestantism",
          "Protestantism"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete, Protestantism) form (collection of religious rites among Protestants)"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "obsolete"
      ],
      "topics": [
        "Christianity",
        "Protestantism"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "template (device for printing canvases called malowanki)"
      ],
      "id": "en-forma-pl-noun-DL5bc5YM",
      "links": [
        [
          "template",
          "template"
        ],
        [
          "malowanki",
          "malowanka#Polish"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete) template (device for printing canvases called malowanki)"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "obsolete"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "pl",
          "name": "Metallurgy",
          "orig": "pl:Metallurgy",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "form (box mounted in the hearth on a bellows nozzle, and/or ironwork; hole in the furnace into which the nozzle is inserted)"
      ],
      "id": "en-forma-pl-noun--oR8Qc3w",
      "links": [
        [
          "metallurgy",
          "metallurgy"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete, metallurgy) form (box mounted in the hearth on a bellows nozzle, and/or ironwork; hole in the furnace into which the nozzle is inserted)"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "obsolete"
      ],
      "topics": [
        "engineering",
        "metallurgy",
        "natural-sciences",
        "physical-sciences"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "form (solid bounded by a certain number of planes)"
      ],
      "id": "en-forma-pl-noun-US-YSLcN",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete, minerology) form (solid bounded by a certain number of planes)"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "obsolete"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "pl",
          "name": "Music",
          "orig": "pl:Music",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "form (structure, arrangement of a musical piece)"
      ],
      "id": "en-forma-pl-noun-2M7PVYc~",
      "links": [
        [
          "music",
          "music"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete, music) form (structure, arrangement of a musical piece)"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "obsolete"
      ],
      "topics": [
        "entertainment",
        "lifestyle",
        "music"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfɔr.ma/"
    },
    {
      "ipa": "/ˈfɔr.ma/",
      "tags": [
        "Middle",
        "Polish"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈfɔr.ma]",
      "note": "Far Masovian"
    },
    {
      "rhymes": "-ɔrma"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "de certa forma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "de forma alguma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "de forma nenhuma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "de qualquer forma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "em forma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "forma canónica"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "forma de vida"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "forma normal"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "forma-pensamento"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "forma-sonata"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "tags": [
        "diminutive"
      ],
      "word": "formazinha"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "tags": [
        "diminutive"
      ],
      "word": "forminha"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "pública-forma"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "lang": "Bengali",
      "lang_code": "bn",
      "raw_tags": [
        "borrowed",
        "uncertain"
      ],
      "roman": "phorom",
      "word": "ফরম"
    },
    {
      "lang": "Bengali",
      "lang_code": "bn",
      "raw_tags": [
        "borrowed",
        "uncertain"
      ],
      "roman": "phormo",
      "word": "ফর্ম"
    },
    {
      "lang": "Gujarati",
      "lang_code": "gu",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "roman": "pharmo",
      "word": "ફરમો"
    },
    {
      "lang": "Marathi",
      "lang_code": "mr",
      "raw_tags": [
        "reshaped by analogy or addition of morphemes"
      ],
      "roman": "ekpharmā",
      "word": "एकफरमा"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "la",
        "3": "fōrma"
      },
      "expansion": "Learned borrowing from Latin fōrma",
      "name": "lbor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Doublet"
      },
      "expansion": "Doublet",
      "name": "lg"
    },
    {
      "args": {
        "1": "inherited"
      },
      "expansion": "inherited",
      "name": "lg"
    }
  ],
  "etymology_text": "Learned borrowing from Latin fōrma. Doublet of etymology 2, which was inherited.",
  "forms": [
    {
      "form": "formas",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "forma f (plural formas)",
      "name": "pt-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for",
        "ma"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Portuguese",
  "lang_code": "pt",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "deformar"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "formação"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "formado"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "formal"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "formar"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "formato"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "formoso"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "reforma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "reformar"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "form; shape (the visible structure of a thing)"
      ],
      "id": "en-forma-pt-noun-pt:visible_structure",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "pt:visible structure"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "estrutura"
        },
        {
          "word": "disposição"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "pt",
          "name": "Geometry",
          "orig": "pt:Geometry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "shape; figure (a geometric object)"
      ],
      "id": "en-forma-pt-noun-pt:geometrical_shape",
      "links": [
        [
          "geometry",
          "geometry"
        ],
        [
          "shape",
          "shape"
        ],
        [
          "figure",
          "figure"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(geometry) shape; figure (a geometric object)"
      ],
      "senseid": [
        "pt:geometrical shape"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "figura"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "topics": [
        "geometry",
        "mathematics",
        "sciences"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "form (a conventional method way of doing something)"
      ],
      "id": "en-forma-pt-noun-pt:conventional_method",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "pt:conventional method"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "maneira"
        },
        {
          "word": "jeito"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "pt",
          "name": "Grammar",
          "orig": "pt:Grammar",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "form (each of the possible inflections of a lexeme)"
      ],
      "id": "en-forma-pt-noun-pt:inflected_form",
      "links": [
        [
          "grammar",
          "grammar"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(grammar) form (each of the possible inflections of a lexeme)"
      ],
      "senseid": [
        "pt:inflected form"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "flexão"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "topics": [
        "grammar",
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "sciences"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "pt",
          "name": "Military",
          "orig": "pt:Military",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "formation (alignment of troops)"
      ],
      "id": "en-forma-pt-noun-pt:formation",
      "links": [
        [
          "military",
          "military"
        ],
        [
          "formation",
          "formation"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(military) formation (alignment of troops)"
      ],
      "senseid": [
        "pt:formation"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "formação"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "topics": [
        "government",
        "military",
        "politics",
        "war"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfɔʁ.mɐ/",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈfɔɦ.mɐ]",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈfɔʁ.mɐ/",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈfɔɦ.mɐ]",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈfɔɾ.mɐ/",
      "tags": [
        "São-Paulo"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈfɔʁ.mɐ/",
      "tags": [
        "Rio-de-Janeiro"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈfɔɻ.ma/",
      "tags": [
        "Southern-Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈfɔɾ.mɐ/",
      "tags": [
        "Portugal"
      ]
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "letra de forma"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "id": "mould"
      },
      "expansion": "",
      "name": "etymon"
    },
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "roa-opt",
        "3": "forma",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Old Galician-Portuguese forma",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "roa-opt",
        "3": "forma"
      },
      "expansion": "Inherited from Old Galician-Portuguese forma",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "la",
        "3": "fōrma"
      },
      "expansion": "Latin fōrma",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Doublet"
      },
      "expansion": "Doublet",
      "name": "lg"
    },
    {
      "args": {
        "1": "learned borrowing"
      },
      "expansion": "learned borrowing",
      "name": "lg"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Old Galician-Portuguese forma, from Latin fōrma. Doublet of etymology 1, a learned borrowing.",
  "forms": [
    {
      "form": "formas",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fôrma",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "forma f (plural formas)",
      "name": "pt-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for",
        "ma"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Portuguese",
  "lang_code": "pt",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "tin (metal pan used for baking)"
      ],
      "id": "en-forma-pt-noun-pt:tin",
      "links": [
        [
          "tin",
          "tin"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "pt:tin"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "mould (hollow object into which a liquid is poured so that it solidifies into a specific shape)"
      ],
      "id": "en-forma-pt-noun-qj1fGtn9",
      "links": [
        [
          "mould",
          "mould"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "pt",
          "name": "Typography",
          "orig": "pt:Typography",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "type; sort (block used to print a character)"
      ],
      "id": "en-forma-pt-noun-pt:type",
      "links": [
        [
          "typography",
          "typography"
        ],
        [
          "type",
          "type"
        ],
        [
          "sort",
          "sort"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(typography) type; sort (block used to print a character)"
      ],
      "senseid": [
        "pt:type"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "tipo"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "topics": [
        "media",
        "publishing",
        "typography"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfoʁ.mɐ/",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈfoɦ.mɐ]",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈfoʁ.mɐ/",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈfoɦ.mɐ]",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈfoɾ.mɐ/",
      "tags": [
        "São-Paulo"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈfoʁ.mɐ/",
      "tags": [
        "Rio-de-Janeiro"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈfoɻ.ma/",
      "tags": [
        "Southern-Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈfoɾ.mɐ/",
      "tags": [
        "Portugal"
      ]
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "forma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for",
        "ma"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Portuguese",
  "lang_code": "pt",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "1 12 3 12 9 2 8 3 40 9",
          "kind": "other",
          "name": "Portuguese entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "2 9 2 7 2 19 6 2 49 3",
          "kind": "other",
          "langcode": "pt",
          "name": "Cookware and bakeware",
          "orig": "pt:Cookware and bakeware",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "formar"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of formar:",
        "third-person singular present indicative"
      ],
      "id": "en-forma-pt-verb-RD0gyUOZ",
      "links": [
        [
          "formar",
          "formar#Portuguese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "formar"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of formar:",
        "second-person singular imperative"
      ],
      "id": "en-forma-pt-verb-8UoxDe7C",
      "links": [
        [
          "formar",
          "formar#Portuguese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfɔʁ.mɐ/",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈfɔɦ.mɐ]",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈfɔʁ.mɐ/",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈfɔɦ.mɐ]",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈfɔɾ.mɐ/",
      "tags": [
        "São-Paulo"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈfɔʁ.mɐ/",
      "tags": [
        "Rio-de-Janeiro"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈfɔɻ.ma/",
      "tags": [
        "Southern-Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈfɔɾ.mɐ/",
      "tags": [
        "Portugal"
      ]
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "fr",
        "3": "former"
      },
      "expansion": "Borrowed from French former",
      "name": "bor+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "la",
        "3": "formare"
      },
      "expansion": "Latin formare",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from French former, Latin formare.",
  "forms": [
    {
      "form": "a forma 1st conjugation",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "formează",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "format",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "conjugation-1",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ro-conj-a-ez",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a forma",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "formând",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "format",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "formez",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formezi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formează",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formăm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "formați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formează",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formau",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formași",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formă",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formarăm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formarăți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formară",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formasem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaseși",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formase",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formaserăm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaserăți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formaseră",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "să formez",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să formezi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să formeze",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "să formăm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să formați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să formeze",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formează",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nu forma",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nu formați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "formează",
        "2": "format",
        "conj": "1"
      },
      "expansion": "a forma (third-person singular present formează, past participle format) 1st conjugation",
      "name": "ro-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "form"
      },
      "name": "ro-conj-a-ez"
    }
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to form, to create, to make"
      ],
      "id": "en-forma-ro-verb-lFKeDCZC",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "create",
          "create"
        ],
        [
          "make",
          "make"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to form, to create, to make"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "31 69",
          "kind": "other",
          "name": "Romanian verbs in 1st conjugation",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "30 70",
          "kind": "other",
          "name": "Romanian verbs with subjunctive not given",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to form, to make up"
      ],
      "id": "en-forma-ro-verb-oaYC1pzF",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "make up",
          "make up"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive, of elements) to form, to make up"
      ],
      "raw_tags": [
        "of elements"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[forˈma]"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_text": "Forms of the above word.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "forma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Forms linking to themselves",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "4 6 15 74",
          "kind": "other",
          "name": "Romanian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "forma"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular imperfect indicative of forma"
      ],
      "id": "en-forma-ro-verb-CktKPryt",
      "links": [
        [
          "forma",
          "forma#Romanian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[forˈma]"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "etymology_text": "Forms of the noun formă.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "forma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "formă"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite nominative/accusative singular of formă"
      ],
      "id": "en-forma-ro-noun-k4VJwZz3",
      "links": [
        [
          "formă",
          "formă#Romanian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "form-of",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈforma]"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sh",
        "2": "la",
        "3": "fōrma"
      },
      "expansion": "Borrowed from Latin fōrma",
      "name": "bor+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Latin fōrma.",
  "forms": [
    {
      "form": "fȏrma",
      "tags": [
        "canonical",
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "фо̑рма",
      "tags": [
        "Cyrillic"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "forme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fȏrmā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fȏrmī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "forme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "formi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fȏrma",
        "2": "f"
      },
      "expansion": "fȏrma f (Cyrillic spelling фо̑рма)",
      "name": "sh-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for",
        "ma"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Serbo-Croatian",
  "lang_code": "sh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "32 32 37",
          "kind": "other",
          "name": "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "form, shape"
      ],
      "id": "en-forma-sh-noun-brVzy2zf",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "32 32 37",
          "kind": "other",
          "name": "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "form, condition"
      ],
      "id": "en-forma-sh-noun-On8a-Fx1",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "condition",
          "condition"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "32 32 37",
          "kind": "other",
          "name": "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "formality"
      ],
      "id": "en-forma-sh-noun-ayyVEILL",
      "links": [
        [
          "formality",
          "formality"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/fôːrma/"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "szl",
        "2": "la"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "szl",
        "2": "zlw-opl",
        "3": "forma",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Old Polish forma",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "szl",
        "2": "zlw-opl",
        "3": "forma"
      },
      "expansion": "Inherited from Old Polish forma",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Old Polish forma.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "forma f",
      "name": "szl-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "for‧ma"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for‧ma"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Silesian",
  "lang_code": "szl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "95 5",
          "kind": "other",
          "name": "Silesian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              65,
              71
            ]
          ],
          "ref": "2019–2020, Waldemar Szymczyk, editor, Pōnbōczkowi Świyczka, →ISBN, archived from the original on 12 Nov 2022, page 185:",
          "text": "Nauka zdŏlnŏ – bydōncŏ wszeôbecnōm abo jedynōm na cołkim świecie formōm edukacyje – stŏwŏ sie niymożebnŏ.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "form (one of the ways in which something appears; appearance; manifestation)"
      ],
      "id": "en-forma-szl-noun-6j7RY0bP",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "state, shape (physical or mental condition)"
      ],
      "id": "en-forma-szl-noun-BMNDjU-l",
      "links": [
        [
          "state",
          "state"
        ],
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfɔr.ma/"
    },
    {
      "rhymes": "-ɔrma"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "abrir la forma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "cobrar forma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "de cualquier forma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "de forma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "de forma que"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "de ninguna forma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "de todas formas"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "defecto de forma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "en debida forma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "en forma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "en tiempo y forma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "en toda forma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "forma de vida"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "forma del sacramento"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "forma farmacéutica"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "forma no personal"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "forma personal"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "quebrantamiento de forma"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "la",
        "3": "fōrma"
      },
      "expansion": "Borrowed from Latin fōrma",
      "name": "bor+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "horma",
        "notext": "1"
      },
      "expansion": "horma",
      "name": "doublet"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Latin fōrma. Compare the inherited doublet horma.",
  "forms": [
    {
      "form": "formas",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "forma f (plural formas)",
      "name": "es-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "for‧ma"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for‧ma"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Spanish",
  "lang_code": "es",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "formal"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "formar"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "shape; form; figure"
      ],
      "id": "en-forma-es-noun-4lhz9~pb",
      "links": [
        [
          "shape",
          "shape"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "figure",
          "figure"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              22,
              27
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              24,
              27
            ]
          ],
          "english": "There has to be another way!",
          "text": "¡Tiene que haber otra forma!",
          "translation": "There has to be another way!",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "way; manner"
      ],
      "id": "en-forma-es-noun-rE0GPKdZ",
      "links": [
        [
          "way",
          "way"
        ],
        [
          "manner",
          "manner"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "basis; method"
      ],
      "id": "en-forma-es-noun-HSLIcLpe",
      "links": [
        [
          "basis",
          "basis"
        ],
        [
          "method",
          "method"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "base"
        },
        {
          "word": "método"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfoɾma/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈfoɾ.ma]"
    },
    {
      "rhymes": "-oɾma"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "forma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "for‧ma"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for‧ma"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Spanish",
  "lang_code": "es",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "1 4 7 72 16",
          "kind": "other",
          "name": "Spanish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "formar"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of formar:",
        "third-person singular present indicative"
      ],
      "id": "en-forma-es-verb-RD0gyUOZ",
      "links": [
        [
          "formar",
          "formar#Spanish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "formar"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of formar:",
        "second-person singular imperative"
      ],
      "id": "en-forma-es-verb-8UoxDe7C",
      "links": [
        [
          "formar",
          "formar#Spanish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfoɾma/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈfoɾ.ma]"
    },
    {
      "rhymes": "-oɾma"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "form",
        "3": "a"
      },
      "expansion": "form + -a",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "form + -a",
  "forms": [
    {
      "form": "formar",
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "formade",
      "tags": [
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "format",
      "tags": [
        "supine"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "tags": [
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sv-conj-wk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "formas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "format",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "supine"
      ]
    },
    {
      "form": "formats",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "supine"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "formen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "archaic",
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "archaic",
        "error-unrecognized-form",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "formar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "formade",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "formas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "formades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "archaic",
        "error-unrecognized-form",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "formade",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "archaic",
        "error-unrecognized-form",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "formas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "archaic",
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "formades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "archaic",
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "forme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dated",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "formade",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dated",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "formes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dated",
        "passive",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "formades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dated",
        "passive",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "formande",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "formad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "10": "forma",
        "2": "verbs",
        "3": "present",
        "4": "formar",
        "5": "preterite",
        "6": "formade",
        "7": "supine",
        "8": "format",
        "9": "imperative",
        "head": ""
      },
      "expansion": "forma (present formar, preterite formade, supine format, imperative forma)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "forma (present formar, preterite formade, supine format, imperative forma)",
      "name": "sv-verb-reg"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "sv-conj-wk"
    }
  ],
  "lang": "Swedish",
  "lang_code": "sv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 30 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Swedish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Swedish terms suffixed with -a",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to shape, give form"
      ],
      "id": "en-forma-sv-verb-dlkSEM3Y",
      "links": [
        [
          "shape",
          "shape"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "formare"
        },
        {
          "word": "formning"
        },
        {
          "word": "utforma"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "Sv-forma.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/4/42/Sv-forma.ogg/Sv-forma.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/42/Sv-forma.ogg"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "forma başlık"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "فورمه",
        "4": "",
        "5": "a compositor's form",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "forma",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Ottoman Turkish فورمه (forma, “a compositor's form”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "فورمه",
        "t": "a compositor's form",
        "tr": "forma"
      },
      "expansion": "Inherited from Ottoman Turkish فورمه (forma, “a compositor's form”)",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "it",
        "3": "forma"
      },
      "expansion": "Italian forma",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "fr",
        "3": "format"
      },
      "expansion": "French format",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Ottoman Turkish فورمه (forma, “a compositor's form”), from Italian forma or French format.",
  "forms": [
    {
      "form": "formayı",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "formalar",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tr-infl-noun-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formayı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaları",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaya",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formada",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formadan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formanın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaların",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tr-infl-noun-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "formam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarım",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaların",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forması",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formaları",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formanız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarınız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formaları",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formanı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formasını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formanızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarınızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarıma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formasına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formanıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarınıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formanda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formasında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formanızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarınızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formandan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formasından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formanızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarınızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formanın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formasının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formanızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarınızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "noun",
        "3": "definite accusative",
        "4": "formayı",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "plural",
        "8": "formalar",
        "f1accel-form": "def|acc|s",
        "f1request": "1",
        "f3accel-form": "nom|p",
        "f3request": "1",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "forma (definite accusative formayı, plural formalar)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yı",
        "2": "lar"
      },
      "expansion": "forma (definite accusative formayı, plural formalar)",
      "name": "tr-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for",
        "ma"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ı",
        "poss": "1"
      },
      "name": "tr-infl-noun-v"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kostüm"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "takım"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "form, shape"
      ],
      "id": "en-forma-tr-noun-brVzy2zf",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "biçim"
        },
        {
          "word": "şekil"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "5 64 31",
          "kind": "other",
          "name": "Turkish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "5 84 11",
          "kind": "other",
          "langcode": "tr",
          "name": "Clothing",
          "orig": "tr:Clothing",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Matching clothes worn to indicate affiliation to a group; uniform, jersey, livery."
      ],
      "id": "en-forma-tr-noun-Qb36w51W",
      "links": [
        [
          "Matching",
          "matching"
        ],
        [
          "clothes",
          "clothes"
        ],
        [
          "affiliation",
          "affiliation"
        ],
        [
          "uniform",
          "uniform"
        ],
        [
          "jersey",
          "jersey"
        ],
        [
          "livery",
          "livery"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "üniforma"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "tr",
          "name": "Printing",
          "orig": "tr:Printing",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "A 16-page section of a book printed on a single sheet of paper; a signature."
      ],
      "id": "en-forma-tr-noun-hJZq8nOU",
      "links": [
        [
          "printing",
          "printing#Noun"
        ],
        [
          "section",
          "section"
        ],
        [
          "book",
          "book"
        ],
        [
          "printed",
          "print"
        ],
        [
          "paper",
          "paper"
        ],
        [
          "signature",
          "signature"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(printing) A 16-page section of a book printed on a single sheet of paper; a signature."
      ],
      "topics": [
        "media",
        "printing",
        "publishing"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/foɾˈma/"
    }
  ],
  "word": "forma"
}
{
  "categories": [
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "tr:Clothing"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ast",
        "2": "la",
        "3": "fōrma"
      },
      "expansion": "Latin fōrma",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin fōrma.",
  "forms": [
    {
      "form": "formes",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ast",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "plural",
        "8": "formes",
        "checkredlinks": "1",
        "f3accel-form": "p",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "forma m (plural formes)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "formes"
      },
      "expansion": "forma m (plural formes)",
      "name": "ast-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "for‧ma"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for‧ma"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Asturian",
  "lang_code": "ast",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Asturian entries with incorrect language header",
        "Asturian lemmas",
        "Asturian masculine nouns",
        "Asturian nouns",
        "Asturian terms derived from Latin",
        "Asturian terms inherited from Latin",
        "Asturian terms with IPA pronunciation",
        "Pages with 30 entries",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Asturian/oɾma",
        "Rhymes:Asturian/oɾma/2 syllables"
      ],
      "glosses": [
        "shape, form"
      ],
      "links": [
        [
          "shape",
          "shape"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfoɾma/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈfoɾ.ma]"
    },
    {
      "rhymes": "-oɾma"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Azerbaijani entries with incorrect language header",
    "Azerbaijani lemmas",
    "Azerbaijani nouns",
    "Azerbaijani terms derived from Latin",
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "tr:Clothing"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "la",
        "3": "fōrma"
      },
      "expansion": "Latin fōrma",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ultimately from Latin fōrma.",
  "forms": [
    {
      "form": "formanı",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "formalar",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formanı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaları",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaya",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formada",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formadan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formanın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaların",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "l-self",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "formam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarım",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaların",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forması",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formaları",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formanız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarınız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "forması",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formaları",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formanı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formasını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formanızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarınızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formasını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarıma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formasına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formanıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarınıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formasına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formanda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formasında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formanızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarınızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formasında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formandan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formasından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formanızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarınızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formasından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formanın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formasının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formanızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarınızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formasının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "forma (definite accusative formanı, plural formalar)",
      "name": "az-noun"
    }
  ],
  "lang": "Azerbaijani",
  "lang_code": "az",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "shape, form"
      ],
      "links": [
        [
          "shape",
          "shape"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "şəkil"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Azerbaijani terms with collocations",
        "az:Clothing"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              7,
              14
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              7,
              14
            ]
          ],
          "english": "school uniform",
          "tags": [
            "collocation"
          ],
          "text": "məktəb forması",
          "translation": "school uniform",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "uniform (especially of school uniform)"
      ],
      "links": [
        [
          "uniform",
          "uniform"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "az:Grammar"
      ],
      "glosses": [
        "mood"
      ],
      "links": [
        [
          "grammar",
          "grammar"
        ],
        [
          "mood",
          "mood"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(grammar) mood"
      ],
      "topics": [
        "grammar",
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "LL-Q9292 (aze)-Azerbaijani audiorecordings-forma.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/1/13/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-forma.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-forma.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/1/13/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-forma.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-forma.wav.ogg"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "tr:Clothing"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "2": "es",
        "3": "forma"
      },
      "expansion": "Borrowed from Spanish forma",
      "name": "bor+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Spanish forma.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "eu-ndecl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolutive",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolutive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolutive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formok",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolutive",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "formak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ergative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "formak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ergative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ergative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formok",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ergative",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "formari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "formari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formei",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formoi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "formaren",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "formaren",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "formarekin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "formarekin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formekin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formokin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "formarengatik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "formarengatik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formengatik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formongatik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "formarentzat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "formarentzat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formentzat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formontzat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "formaz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "formaz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formez",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formotaz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "formatan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formetan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formotan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "formatako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "formako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formetako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formotako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "formatara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "formara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formetara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formotara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "formataraino",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "formaraino",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "formetaraino",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "formotaraino",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "proximal",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "formatarantz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "directive",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "formarantz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "directive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formetarantz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "directive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formotarantz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "directive",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "formatarako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "destinative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "formarako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "destinative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formetarako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "destinative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formotarako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "destinative",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "formatatik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "formatik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formetatik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formotatik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "formarik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural",
        "proximal"
      ]
    },
    {
      "form": "formatzat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative",
        "proximal"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "in"
      },
      "expansion": "forma inan",
      "name": "eu-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "for‧ma"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for‧ma"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "in"
      },
      "name": "eu-ndecl"
    }
  ],
  "lang": "Basque",
  "lang_code": "eu",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Basque 2-syllable words",
        "Basque entries with incorrect language header",
        "Basque inanimate nouns",
        "Basque lemmas",
        "Basque nouns",
        "Basque terms borrowed from Spanish",
        "Basque terms derived from Spanish",
        "Basque terms with IPA pronunciation",
        "Pages with 30 entries",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Basque/a",
        "Rhymes:Basque/a/2 syllables",
        "Rhymes:Basque/orma",
        "Rhymes:Basque/orma/2 syllables"
      ],
      "glosses": [
        "form, shape"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ],
      "tags": [
        "inanimate"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/forma/"
    },
    {
      "ipa": "[for.ma]"
    },
    {
      "rhymes": "-orma"
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Catalan countable nouns",
    "Catalan entries with incorrect language header",
    "Catalan feminine nouns",
    "Catalan lemmas",
    "Catalan non-lemma forms",
    "Catalan nouns",
    "Catalan terms borrowed from Latin",
    "Catalan terms derived from Latin",
    "Catalan terms with IPA pronunciation",
    "Catalan verb forms",
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Catalan/oɾma",
    "Rhymes:Catalan/oɾma/2 syllables",
    "tr:Clothing"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ca",
        "2": "la",
        "3": "fōrma"
      },
      "expansion": "Borrowed from Latin fōrma",
      "name": "bor+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Latin fōrma.",
  "forms": [
    {
      "form": "formes",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "forma f (plural formes)",
      "name": "ca-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for",
        "ma"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Catalan",
  "lang_code": "ca",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "word": "formar"
    },
    {
      "word": "-forme"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "form; shape"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈfor.mə]",
      "tags": [
        "Balearic",
        "Central"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈfoɾ.ma]",
      "tags": [
        "Valencia"
      ]
    },
    {
      "audio": "LL-Q7026 (cat)-Marvives-forma.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/d8/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-forma.wav/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-forma.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/d8/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-forma.wav/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-forma.wav.ogg"
    },
    {
      "rhymes": "-oɾma"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Catalan entries with incorrect language header",
    "Catalan non-lemma forms",
    "Catalan terms with IPA pronunciation",
    "Catalan verb forms",
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Catalan/oɾma",
    "Rhymes:Catalan/oɾma/2 syllables",
    "tr:Clothing"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ca",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "forma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for",
        "ma"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Catalan",
  "lang_code": "ca",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "formar"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of formar:",
        "third-person singular present indicative"
      ],
      "links": [
        [
          "formar",
          "formar#Catalan"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "formar"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of formar:",
        "second-person singular imperative"
      ],
      "links": [
        [
          "formar",
          "formar#Catalan"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈfor.mə]",
      "tags": [
        "Balearic",
        "Central"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈfoɾ.ma]",
      "tags": [
        "Valencia"
      ]
    },
    {
      "audio": "LL-Q7026 (cat)-Marvives-forma.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/d8/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-forma.wav/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-forma.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/d8/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-forma.wav/LL-Q7026_%28cat%29-Marvives-forma.wav.ogg"
    },
    {
      "rhymes": "-oɾma"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Czech entries with incorrect language header",
    "Czech feminine nouns",
    "Czech hard feminine nouns",
    "Czech lemmas",
    "Czech nouns",
    "Czech nouns with reducible stem",
    "Czech terms derived from Latin",
    "Czech terms derived from Old Czech",
    "Czech terms inherited from Old Czech",
    "Czech terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Czech/orma",
    "Rhymes:Czech/orma/2 syllables",
    "tr:Clothing"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "formička"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cs",
        "2": "zlw-ocs",
        "3": "forma",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Old Czech forma",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cs",
        "2": "zlw-ocs",
        "3": "forma"
      },
      "expansion": "Inherited from Old Czech forma",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cs",
        "2": "la",
        "3": "fōrma"
      },
      "expansion": "Latin fōrma",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Old Czech forma, from Latin fōrma.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "cs-ndecl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formy",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formy",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formě",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formám",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formy",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "formy",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "formě",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formách",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formou",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formami",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "forma f",
      "name": "cs-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for",
        "ma"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "name": "cs-ndecl"
    }
  ],
  "lang": "Czech",
  "lang_code": "cs",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "word": "deformace"
    },
    {
      "word": "deformovat"
    },
    {
      "word": "dezinformace"
    },
    {
      "word": "dezinformátor"
    },
    {
      "word": "dezinformovat"
    },
    {
      "word": "formace"
    },
    {
      "word": "formalismus"
    },
    {
      "word": "formalista"
    },
    {
      "word": "formalistický"
    },
    {
      "word": "formativní"
    },
    {
      "word": "formální"
    },
    {
      "word": "formovat"
    },
    {
      "word": "formulace"
    },
    {
      "word": "formulář"
    },
    {
      "word": "formule"
    },
    {
      "word": "formulka"
    },
    {
      "word": "formulovat"
    },
    {
      "word": "informace"
    },
    {
      "word": "informant"
    },
    {
      "word": "informatik"
    },
    {
      "word": "informatika"
    },
    {
      "word": "informátor"
    },
    {
      "word": "informovat"
    },
    {
      "word": "konformismus"
    },
    {
      "word": "konformista"
    },
    {
      "word": "konformní"
    },
    {
      "word": "reforma"
    },
    {
      "word": "reformace"
    },
    {
      "word": "reformátor"
    },
    {
      "word": "reformovat"
    },
    {
      "word": "transformace"
    },
    {
      "word": "transformátor"
    },
    {
      "word": "transformovat"
    },
    {
      "word": "uniforma"
    },
    {
      "word": "uniformita"
    },
    {
      "word": "uniformní"
    },
    {
      "word": "uniformovaný"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "form, shape"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "mold/mould (for shaping a fluid or plastic substance)"
      ],
      "links": [
        [
          "mold",
          "mold"
        ],
        [
          "mould",
          "mould"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈforma]"
    },
    {
      "audio": "LL-Q9056 (ces)-Ghost4Man-forma.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/ee/LL-Q9056_%28ces%29-Ghost4Man-forma.wav/LL-Q9056_%28ces%29-Ghost4Man-forma.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/ee/LL-Q9056_%28ces%29-Ghost4Man-forma.wav/LL-Q9056_%28ces%29-Ghost4Man-forma.wav.ogg"
    },
    {
      "rhymes": "-orma"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "tr:Clothing"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "forma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "French",
  "lang_code": "fr",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "French entries with incorrect language header",
        "French non-lemma forms",
        "French verb forms",
        "Pages with 30 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "former"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular past historic of former"
      ],
      "links": [
        [
          "former",
          "former#French"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "historic",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Galician countable nouns",
    "Galician entries with incorrect language header",
    "Galician feminine nouns",
    "Galician lemmas",
    "Galician nouns",
    "Galician terms derived from Latin",
    "Galician terms derived from Old Galician-Portuguese",
    "Galician terms inherited from Latin",
    "Galician terms inherited from Old Galician-Portuguese",
    "Galician terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Galician/oɾma",
    "Rhymes:Galician/oɾma/2 syllables",
    "tr:Clothing"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gl",
        "2": "roa-opt",
        "3": "forma"
      },
      "expansion": "Old Galician-Portuguese forma",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gl",
        "2": "la",
        "3": "fōrma"
      },
      "expansion": "Latin fōrma",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "forma"
      },
      "expansion": "Portuguese forma",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "horma"
      },
      "expansion": "Spanish horma",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Galician-Portuguese forma (13th century, Cantigas de Santa Maria), from Latin fōrma. Cognate with Portuguese forma and Spanish horma.",
  "forms": [
    {
      "form": "formas",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "forma f (plural formas)",
      "name": "gl-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for",
        "ma"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Galician",
  "lang_code": "gl",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "word": "formal"
    },
    {
      "word": "formar"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "form, shape"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "mold, cast"
      ],
      "links": [
        [
          "mold",
          "mold"
        ],
        [
          "cast",
          "cast"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "cake tin"
      ],
      "links": [
        [
          "cake tin",
          "cake tin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "button"
      ],
      "links": [
        [
          "button",
          "button"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "botón"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "shoe tree"
      ],
      "links": [
        [
          "shoe tree",
          "shoe tree"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfoɾma/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈfoɾ.mɐ]"
    },
    {
      "rhymes": "-oɾma"
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "Cantigas de Santa Maria"
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Hungarian entries with incorrect language header",
    "Hungarian lemmas",
    "Hungarian links with redundant alt parameters",
    "Hungarian links with redundant wikilinks",
    "Hungarian nouns",
    "Hungarian terms borrowed from Latin",
    "Hungarian terms derived from Ancient Greek",
    "Hungarian terms derived from Etruscan",
    "Hungarian terms derived from Latin",
    "Hungarian terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Hungarian/mɒ",
    "Rhymes:Hungarian/mɒ/2 syllables",
    "tr:Clothing"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "formai"
    },
    {
      "word": "formaság"
    },
    {
      "word": "formájú"
    },
    {
      "word": "formál"
    },
    {
      "word": "formás"
    },
    {
      "word": "formátlan"
    },
    {
      "word": "formáz"
    },
    {
      "sense": "Compound words",
      "word": "egyforma"
    },
    {
      "sense": "Compound words",
      "word": "életforma"
    },
    {
      "sense": "Compound words",
      "word": "formabontó"
    },
    {
      "sense": "Compound words",
      "word": "formatervezés"
    },
    {
      "sense": "Compound words",
      "word": "formatervező"
    },
    {
      "sense": "Compound words",
      "word": "süteményforma"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "la",
        "3": "forma"
      },
      "expansion": "Latin forma",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "grc",
        "3": "μορφή",
        "4": "",
        "5": "shape, figure"
      },
      "expansion": "Ancient Greek μορφή (morphḗ, “shape, figure”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "ett",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Etruscan",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Latin forma, perhaps from Ancient Greek μορφή (morphḗ, “shape, figure”), via Etruscan.",
  "forms": [
    {
      "form": "formák",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "hu-infl-nom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formák",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formát",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formákat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formának",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formáknak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formával",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formákkal",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formáért",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causal-final",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formákért",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causal-final",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formává",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "formákká",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "formáig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "formákig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "formaként",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-formal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formákként",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-formal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-modal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-modal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formában",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formákban",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formán",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "superessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formákon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "superessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formánál",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formáknál",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formába",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formákba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formára",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "sublative"
      ]
    },
    {
      "form": "formákra",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "sublative"
      ]
    },
    {
      "form": "formához",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formákhoz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formából",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formákból",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formáról",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "delative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formákról",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "delative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formától",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formáktól",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formáé",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formáké",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formáéi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formákéi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "formám",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formáim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formád",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formáid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formája",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formái",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formánk",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formáink",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formátok",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formáitok",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formájuk",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formáik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "plural",
        "6": "formák",
        "7": "",
        "8": "{{{alt}}}",
        "head": "",
        "nopalindromecat": ""
      },
      "expansion": "forma (plural formák)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "pl": "formák"
      },
      "expansion": "forma (plural formák)",
      "name": "hu-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for",
        "ma"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "formá",
        "2": "o"
      },
      "name": "hu-infl-nom"
    }
  ],
  "lang": "Hungarian",
  "lang_code": "hu",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "form"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "shape"
      ],
      "links": [
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈformɒ]"
    },
    {
      "audio": "Hu-forma.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/01/Hu-forma.ogg/Hu-forma.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/01/Hu-forma.ogg"
    },
    {
      "rhymes": "-mɒ"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "alak"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "tr:Clothing"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "formaði",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formað",
      "tags": [
        "supine"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "formaður",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formuð",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formað",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaðir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaðar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formuð",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaðan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formað",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaðar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formuð",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaðri",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaðs",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaðrar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaðs",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaðra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaðra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaðra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "10": "formað",
        "11": "",
        "12": "{{{33}}}",
        "2": "verb",
        "3": "weak verb",
        "4": "",
        "5": "third-person singular past indicative",
        "6": "formaði",
        "7": "",
        "8": "{{{22}}}",
        "9": "supine",
        "cat2": "weak verbs",
        "head": ""
      },
      "expansion": "forma (weak verb, third-person singular past indicative formaði, supine formað)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "formaði",
        "2": "formað"
      },
      "expansion": "forma (weak verb, third-person singular past indicative formaði, supine formað)",
      "name": "is-verb-weak"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Icelandic entries with incorrect language header",
        "Icelandic lemmas",
        "Icelandic verbs",
        "Icelandic weak verbs",
        "Pages with 30 entries",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Icelandic/ɔrma",
        "Rhymes:Icelandic/ɔrma/2 syllables"
      ],
      "glosses": [
        "to form, to shape"
      ],
      "info_templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "acc"
          },
          "expansion": "[with accusative]",
          "extra_data": {
            "tags": [
              "accusative"
            ]
          },
          "name": "+obj"
        }
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "to form, to shape [with accusative]"
      ],
      "tags": [
        "weak"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfɔrma/"
    },
    {
      "rhymes": "-ɔrma"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "tr:Clothing"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "la",
        "3": "fōrma",
        "t": "form"
      },
      "expansion": "Learned borrowing from Latin fōrma (“form”)",
      "name": "lbor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Learned borrowing from Latin fōrma (“form”).",
  "forms": [
    {
      "form": "forma-forma",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "forma (plural forma-forma)",
      "name": "id-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for",
        "ma"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Indonesian",
  "lang_code": "id",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Indonesian entries with incorrect language header",
        "Indonesian learned borrowings from Latin",
        "Indonesian lemmas",
        "Indonesian nouns",
        "Indonesian terms borrowed from Latin",
        "Indonesian terms derived from Latin",
        "Pages with 30 entries",
        "Pages with entries",
        "id:Biology",
        "id:Taxonomy"
      ],
      "glosses": [
        "form: an infraspecific rank"
      ],
      "links": [
        [
          "biology",
          "biology"
        ],
        [
          "taxonomy",
          "taxonomy"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(biology, taxonomy) form: an infraspecific rank"
      ],
      "topics": [
        "biology",
        "natural-sciences",
        "taxonomy"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈfɔrma]"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Ingrian entries with incorrect language header",
    "Ingrian lemmas",
    "Ingrian nouns",
    "Ingrian terms borrowed from Russian",
    "Ingrian terms derived from Russian",
    "Ingrian terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Ingrian/orm",
    "Rhymes:Ingrian/orm/2 syllables",
    "Rhymes:Ingrian/ormɑ",
    "Rhymes:Ingrian/ormɑ/2 syllables",
    "tr:Clothing"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "formain"
    },
    {
      "word": "kysymysforma"
    },
    {
      "word": "käskyforma"
    },
    {
      "word": "partitivaforma"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "ru",
        "3": "форма"
      },
      "expansion": "Russian форма (forma)",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Russian форма (forma).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-decl/kana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "3/kana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "format",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formoin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formoja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formoi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formois",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formast",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formoist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "formalle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formoille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative"
      ]
    },
    {
      "form": "formaal",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formoil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "formalt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formoilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "formaks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "formoiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "formanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formoinna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "formoin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "formant",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formoint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "forma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "for‧ma"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for‧ma"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ingrian terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              53,
              59
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              56,
              61
            ]
          ],
          "english": "You will get to know how the earth is big, what kind of shape it is and what is on top of it.",
          "ref": "1936, L. G. Terehova, V. G. Erdeli, translated by Mihailov and P. I. Maksimov, Geografia: oppikirja iƶoroin alkușkoulun kolmatta klaassaa vart (ensimäine osa) [Geography: textbook for Ingrian elementary school third grade (first part)], Leningrad: Riikin Ucebno-Pedagogiceskoi Izdateljstva, page 3:",
          "text": "Töö saatta tiitä kuin suur ono maa, millaist hää ono formaa ja mitä ono hänen pääl.",
          "translation": "You will get to know how the earth is big, what kind of shape it is and what is on top of it.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "form, shape"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Ingrian terms with quotations",
        "izh:Grammar"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              5
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              0,
              8
            ]
          ],
          "english": "The form \"metsääs\" answers the question where?",
          "ref": "1936, V. I. Junus, Iƶoran Keelen Grammatikka, Leningrad: Riikin Ucebno-pedagogiceskoi Izdateljstva, page 31:",
          "text": "Forma \"metsääs\" vastajaa kysymyksee mis? kus?",
          "translation": "The form \"metsääs\" answers the question where?",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "form"
      ],
      "links": [
        [
          "grammar",
          "grammar"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(grammar) form"
      ],
      "topics": [
        "grammar",
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈformɑ/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈfo̞rm]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈformɑ/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈfo̞rmɑ]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-orm"
    },
    {
      "rhymes": "-ormɑ"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "tr:Clothing"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "formas",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ia",
        "2": "nouns",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "plural",
        "6": "formas",
        "f2accel-form": "p",
        "head": "",
        "pagename": ""
      },
      "expansion": "forma (plural formas)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "forma (plural formas)",
      "name": "ia-noun"
    }
  ],
  "lang": "Interlingua",
  "lang_code": "ia",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Interlingua entries with incorrect language header",
        "Interlingua lemmas",
        "Interlingua nouns",
        "Pages with 30 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "form"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Italian 2-syllable words",
    "Italian countable nouns",
    "Italian entries with incorrect language header",
    "Italian feminine nouns",
    "Italian lemmas",
    "Italian non-lemma forms",
    "Italian nouns",
    "Italian terms derived from Latin",
    "Italian terms inherited from Latin",
    "Italian terms with IPA pronunciation",
    "Italian verb forms",
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Italian/orma",
    "Rhymes:Italian/orma/2 syllables",
    "tr:Clothing"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "it:"
      },
      "expansion": "",
      "name": "wp"
    },
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "it",
        "2": "la",
        "3": "fōrma",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin fōrma",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "it",
        "2": "la",
        "3": "fōrma"
      },
      "expansion": "Inherited from Latin fōrma",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Latin fōrma.",
  "forms": [
    {
      "form": "forme",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "forma f (plural forme)",
      "name": "it-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "fór‧ma"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "fór‧ma"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Italian",
  "lang_code": "it",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "word": "formaggio"
    },
    {
      "word": "formale"
    },
    {
      "word": "formare"
    },
    {
      "word": "formula"
    },
    {
      "word": "in forma"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "form"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "shape"
      ],
      "links": [
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "mould/mold"
      ],
      "links": [
        [
          "mould",
          "mould"
        ],
        [
          "mold",
          "mold"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfor.ma/"
    },
    {
      "rhymes": "-orma"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Italian 2-syllable words",
    "Italian entries with incorrect language header",
    "Italian non-lemma forms",
    "Italian terms with IPA pronunciation",
    "Italian verb forms",
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Italian/orma",
    "Rhymes:Italian/orma/2 syllables",
    "tr:Clothing"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "it",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "forma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "fór‧ma"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "fór‧ma"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Italian",
  "lang_code": "it",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "formare"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of formare:",
        "third-person singular present indicative"
      ],
      "links": [
        [
          "formare",
          "formare#Italian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "formare"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of formare:",
        "second-person singular imperative"
      ],
      "links": [
        [
          "formare",
          "formare#Italian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfor.ma/"
    },
    {
      "rhymes": "-orma"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Ladin entries with incorrect language header",
    "Ladin feminine nouns",
    "Ladin lemmas",
    "Ladin nouns",
    "Ladin terms derived from Latin",
    "Ladin terms inherited from Latin",
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "tr:Clothing"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lld",
        "2": "la",
        "3": "fōrma"
      },
      "expansion": "Latin fōrma",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin fōrma.",
  "forms": [
    {
      "form": "formes",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lld",
        "10": "",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "plural",
        "6": "formes",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "f2request": "1",
        "g": "f",
        "g2": ""
      },
      "expansion": "forma f (plural formes)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "formes"
      },
      "expansion": "forma f (plural formes)",
      "name": "lld-noun"
    }
  ],
  "lang": "Ladin",
  "lang_code": "lld",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "form"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "shape"
      ],
      "links": [
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Latin 2-syllable words",
    "Latin entries with incorrect language header",
    "Latin feminine nouns",
    "Latin feminine nouns in the first declension",
    "Latin first declension nouns",
    "Latin lemmas",
    "Latin nouns",
    "Latin terms derived from Ancient Greek",
    "Latin terms derived from Etruscan",
    "Latin terms with IPA pronunciation",
    "Latin terms with unknown etymologies",
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "la:Appearance",
    "tr:Clothing"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "cōnfōrmis"
    },
    {
      "word": "dēfōrmis"
    },
    {
      "word": "fōrmāceus"
    },
    {
      "word": "fōrmālis"
    },
    {
      "word": "fōrmaster"
    },
    {
      "word": "fōrmāticum"
    },
    {
      "word": "fōrmella"
    },
    {
      "word": "fōrmō"
    },
    {
      "word": "fōrmōsus"
    },
    {
      "word": "fōrmula"
    },
    {
      "word": "īnfōrmis"
    },
    {
      "word": "prō fōrmā"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "lang": "Catalan",
      "lang_code": "ca",
      "word": "forma"
    },
    {
      "lang": "Dalmatian",
      "lang_code": "dlm",
      "word": "fuorma"
    },
    {
      "lang": "Friulian",
      "lang_code": "fur",
      "word": "forme"
    },
    {
      "lang": "Italian",
      "lang_code": "it",
      "word": "forma"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "French",
          "lang_code": "fr",
          "raw_tags": [
            "borrowed"
          ],
          "word": "fourme"
        }
      ],
      "lang": "Occitan",
      "lang_code": "oc",
      "word": "forma"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Galician",
          "lang_code": "gl",
          "word": "forma"
        },
        {
          "lang": "Portuguese",
          "lang_code": "pt",
          "word": "forma"
        }
      ],
      "lang": "Old Galician-Portuguese",
      "lang_code": "roa-opt",
      "word": "forma"
    },
    {
      "lang": "Sardinian",
      "lang_code": "sc",
      "word": "forma"
    },
    {
      "lang": "Sicilian",
      "lang_code": "scn",
      "word": "furma"
    },
    {
      "lang": "Romansch",
      "lang_code": "rm",
      "word": "furma"
    },
    {
      "lang": "Romansch",
      "lang_code": "rm",
      "word": "fuorma"
    },
    {
      "lang": "Spanish",
      "lang_code": "es",
      "word": "horma"
    },
    {
      "lang": "Danish",
      "lang_code": "da",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "form"
    },
    {
      "lang": "Irish",
      "lang_code": "ga",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "foirm"
    },
    {
      "lang": "Old Czech",
      "lang_code": "zlw-ocs",
      "raw_tags": [
        "learned borrowing",
        "learned"
      ],
      "word": "forma"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Norwegian Bokmål",
          "lang_code": "nb",
          "word": "form"
        }
      ],
      "lang": "Old Norse",
      "lang_code": "non",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "form"
    },
    {
      "lang": "Old Polish",
      "lang_code": "zlw-opl",
      "raw_tags": [
        "learned borrowing",
        "learned"
      ],
      "word": "forma"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Welsh",
              "lang_code": "cy",
              "word": "ffurf"
            }
          ],
          "lang": "Middle Welsh",
          "lang_code": "wlm",
          "word": "ffuruf"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Welsh",
              "lang_code": "cy",
              "word": "ffurf"
            }
          ],
          "lang": "Middle Welsh",
          "lang_code": "wlm",
          "word": "ffuryf"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Cornish",
              "lang_code": "kw",
              "word": "furv"
            }
          ],
          "lang": "Old Cornish",
          "lang_code": "oco",
          "word": "furf"
        }
      ],
      "lang": "Proto-Brythonic",
      "lang_code": "cel-bry-pro",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "*fʉrβ̃"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "French",
              "lang_code": "fr",
              "word": "forme"
            }
          ],
          "lang": "Middle French",
          "lang_code": "frm",
          "word": "forme"
        },
        {
          "lang": "Norman",
          "lang_code": "nrm",
          "word": "forme"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "English",
              "lang_code": "en",
              "word": "form"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "form"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "furm"
                }
              ],
              "lang": "Middle Scots",
              "lang_code": "gmw-msc",
              "word": "forme"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "form"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "furm"
                }
              ],
              "lang": "Middle Scots",
              "lang_code": "gmw-msc",
              "word": "fourme"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "form"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "furm"
                }
              ],
              "lang": "Middle Scots",
              "lang_code": "gmw-msc",
              "word": "furme"
            }
          ],
          "lang": "Middle English",
          "lang_code": "enm",
          "raw_tags": [
            "borrowed"
          ],
          "word": "forme"
        }
      ],
      "lang": "Old French",
      "lang_code": "fro",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "forme"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "French",
              "lang_code": "fr",
              "word": "forme"
            }
          ],
          "lang": "Middle French",
          "lang_code": "frm",
          "word": "forme"
        },
        {
          "lang": "Norman",
          "lang_code": "nrm",
          "word": "forme"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "English",
              "lang_code": "en",
              "word": "form"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "form"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "furm"
                }
              ],
              "lang": "Middle Scots",
              "lang_code": "gmw-msc",
              "word": "forme"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "form"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "furm"
                }
              ],
              "lang": "Middle Scots",
              "lang_code": "gmw-msc",
              "word": "fourme"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "form"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "furm"
                }
              ],
              "lang": "Middle Scots",
              "lang_code": "gmw-msc",
              "word": "furme"
            }
          ],
          "lang": "Middle English",
          "lang_code": "enm",
          "raw_tags": [
            "borrowed"
          ],
          "word": "forme"
        }
      ],
      "lang": "Old French",
      "lang_code": "fro",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "fourme"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "French",
              "lang_code": "fr",
              "word": "forme"
            }
          ],
          "lang": "Middle French",
          "lang_code": "frm",
          "word": "forme"
        },
        {
          "lang": "Norman",
          "lang_code": "nrm",
          "word": "forme"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "English",
              "lang_code": "en",
              "word": "form"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "form"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "furm"
                }
              ],
              "lang": "Middle Scots",
              "lang_code": "gmw-msc",
              "word": "forme"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "form"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "furm"
                }
              ],
              "lang": "Middle Scots",
              "lang_code": "gmw-msc",
              "word": "fourme"
            },
            {
              "descendants": [
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "form"
                },
                {
                  "lang": "Scots",
                  "lang_code": "sco",
                  "word": "furm"
                }
              ],
              "lang": "Middle Scots",
              "lang_code": "gmw-msc",
              "word": "furme"
            }
          ],
          "lang": "Middle English",
          "lang_code": "enm",
          "raw_tags": [
            "borrowed"
          ],
          "word": "forme"
        }
      ],
      "lang": "Old French",
      "lang_code": "fro",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "furme"
    },
    {
      "lang": "Portuguese",
      "lang_code": "pt",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "forma"
    },
    {
      "lang": "Romanian",
      "lang_code": "ro",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "formă"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Cebuano",
          "lang_code": "ceb",
          "raw_tags": [
            "borrowed"
          ],
          "word": "hulma"
        }
      ],
      "lang": "Spanish",
      "lang_code": "es",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "forma"
    },
    {
      "lang": "Swedish",
      "lang_code": "sv",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "form"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la"
      },
      "expansion": "Unknown",
      "name": "unk"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "ett",
        "3": "",
        "4": "*morma"
      },
      "expansion": "Etruscan *morma",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "grc",
        "3": "μορφή",
        "4": "",
        "5": "shape, fashion, appearance, outward form, contour, figure"
      },
      "expansion": "Ancient Greek μορφή (morphḗ, “shape, fashion, appearance, outward form, contour, figure”)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Unknown. Perhaps from an Etruscan *morma, from Ancient Greek μορφή (morphḗ, “shape, fashion, appearance, outward form, contour, figure”), with dissimilation *m-m > *f-m, as seen in formīca (“ant”) and formīdō (“ghost, scarecrow”).",
  "forms": [
    {
      "form": "fōrma",
      "tags": [
        "canonical",
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "fōrmae",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "la-ndecl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "fōrma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fōrmae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fōrmae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fōrmārum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fōrmae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fōrmīs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fōrmam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fōrmās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fōrmā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fōrmīs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fōrma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "fōrmae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "fōrm.",
      "tags": [
        "alternative",
        "abbreviation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fōrma<1>"
      },
      "expansion": "fōrma f (genitive fōrmae); first declension",
      "name": "la-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fōrma<1>"
      },
      "name": "la-ndecl"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Latin terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "“I have twice-seven nymphs, [each] with a gorgeous body, of whom [the nymph] who [has] the most beautiful figure [is] Deiopea.”\n(Juno attempts to bribe Aeolus with an arranged marriage. Notes: The dative of possession “sunt mihi” means “they are for me” or simply “I have.” The ablative of quality “praestanti corpore” here is singular despite the plural “nymphae.” The ablative of specification “forma” here means “with respect to appearance.”)",
          "ref": "29 BCE – 19 BCE, Virgil, Aeneid 1.71–72",
          "roman": "quārum quae fōrmā pulcherrima Dēiopēa.”",
          "text": "“Sunt mihi bis septem praestantī corpore nymphae,",
          "translation": "“I have twice-seven nymphs, [each] with a gorgeous body, of whom [the nymph] who [has] the most beautiful figure [is] Deiopea.”\n(Juno attempts to bribe Aeolus with an arranged marriage. Notes: The dative of possession “sunt mihi” means “they are for me” or simply “I have.” The ablative of quality “praestanti corpore” here is singular despite the plural “nymphae.” The ablative of specification “forma” here means “with respect to appearance.”)",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "form; figure, shape, appearance"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "figure",
          "figure"
        ],
        [
          "shape",
          "shape"
        ],
        [
          "appearance",
          "appearance"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "habitus"
        },
        {
          "word": "faciēs"
        },
        {
          "word": "species"
        },
        {
          "word": "frons"
        }
      ],
      "tags": [
        "declension-1"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Latin terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "A frail advantage is beauty, that grows less as time draws on.",
          "ref": "2 CE, Ovid, The Art of Love 2.113",
          "text": "Fōrma bonum fragile est, quantumque accēdit ad annōs […]",
          "translation": "A frail advantage is beauty, that grows less as time draws on.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "fine form; beauty"
      ],
      "links": [
        [
          "fine",
          "fine"
        ],
        [
          "beauty",
          "beauty"
        ]
      ],
      "tags": [
        "declension-1"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "outline, plan, design"
      ],
      "links": [
        [
          "outline",
          "outline"
        ],
        [
          "plan",
          "plan"
        ],
        [
          "design",
          "design"
        ]
      ],
      "tags": [
        "declension-1"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "model, pattern, stamp, mold"
      ],
      "links": [
        [
          "model",
          "model"
        ],
        [
          "pattern",
          "pattern"
        ],
        [
          "stamp",
          "stamp"
        ],
        [
          "mold",
          "mold"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "charta"
        },
        {
          "word": "tabula"
        }
      ],
      "tags": [
        "declension-1"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "manner, kind, sort"
      ],
      "links": [
        [
          "manner",
          "manner"
        ],
        [
          "kind",
          "kind"
        ],
        [
          "sort",
          "sort"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(figurative) manner, kind, sort"
      ],
      "tags": [
        "declension-1",
        "figuratively"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈfoːr.ma]",
      "tags": [
        "Classical-Latin"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈfɔr.ma]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "tr:Clothing"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "la",
        "3": "forma"
      },
      "expansion": "Latin forma",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Latin forma.",
  "forms": [
    {
      "form": "fòrma",
      "tags": [
        "canonical",
        "feminine",
        "stress-pattern-1"
      ]
    },
    {
      "form": "fòrmos",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lt-noun-f-a-1",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "fòrma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fòrmos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fòrmos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fòrmų",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fòrmai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fòrmoms",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fòrmą",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fòrmas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fòrma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fòrmomis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fòrmoje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fòrmose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fòrma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "fòrmos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "f.",
      "tags": [
        "alternative",
        "abbreviation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "10": "{{{m}}}",
        "2": "nouns",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "plural",
        "6": "fòrmos",
        "7": "",
        "8": "{{{f}}}",
        "9": "",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "head": "fòrma"
      },
      "expansion": "fòrma f (plural fòrmos)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "fòrmos",
        "3": "1",
        "head": "fòrma"
      },
      "expansion": "fòrma f (plural fòrmos) stress pattern 1",
      "name": "lt-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fòrma",
        "10": "fòrmomis",
        "11": "fòrmoje",
        "12": "fòrmose",
        "13": "fòrma",
        "14": "fòrmos",
        "2": "fòrmos",
        "3": "fòrmos",
        "4": "fòrmų",
        "5": "fòrmai",
        "6": "fòrmoms",
        "7": "fòrmą",
        "8": "fòrmas",
        "9": "fòrma"
      },
      "name": "lt-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Lithuanian",
  "lang_code": "lt",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Lithuanian entries with incorrect language header",
        "Lithuanian feminine nouns",
        "Lithuanian lemmas",
        "Lithuanian nouns",
        "Lithuanian terms borrowed from Latin",
        "Lithuanian terms derived from Latin",
        "Pages with 30 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "form"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Maltese entries with incorrect language header",
    "Maltese feminine nouns",
    "Maltese lemmas",
    "Maltese nouns",
    "Maltese terms borrowed from Italian",
    "Maltese terms borrowed from Sicilian",
    "Maltese terms derived from Italian",
    "Maltese terms derived from Latin",
    "Maltese terms derived from Sicilian",
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Maltese/ɔrma",
    "Rhymes:Maltese/ɔrma/2 syllables",
    "tr:Clothing"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "formali"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mt",
        "2": "scn",
        "3": "furma"
      },
      "expansion": "Borrowed from Sicilian furma",
      "name": "bor+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mt",
        "2": "it",
        "3": "forma"
      },
      "expansion": "Italian forma",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mt",
        "2": "la",
        "3": "forma"
      },
      "expansion": "Latin forma",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Sicilian furma and/or Italian forma, both from Latin forma.",
  "forms": [
    {
      "form": "forom",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "g": "f",
        "p": "forom"
      },
      "expansion": "forma f (plural forom)",
      "name": "mt-noun"
    }
  ],
  "lang": "Maltese",
  "lang_code": "mt",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "form, shape"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "għamla"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "mould"
      ],
      "links": [
        [
          "mould",
          "mould"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfɔr.ma/"
    },
    {
      "rhymes": "-ɔrma"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "tr:Clothing"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "formen",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "formet",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nb",
        "2": "noun form",
        "g": "f"
      },
      "expansion": "forma f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Bokmål",
  "lang_code": "nb",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "form"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite feminine singular of form"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form#Norwegian_Bokmål"
        ]
      ],
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "form-of",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "Nb-forma.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/2/28/Nb-forma.ogg/Nb-forma.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/28/Nb-forma.ogg"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "tr:Clothing"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "formen",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "formet",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nb",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "forma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Bokmål",
  "lang_code": "nb",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "forme"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of forme:",
        "simple past"
      ],
      "links": [
        [
          "forme",
          "forme#Norwegian_Bokmål"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "forme"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of forme:",
        "past participle"
      ],
      "links": [
        [
          "forme",
          "forme#Norwegian_Bokmål"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "participle",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "Nb-forma.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/2/28/Nb-forma.ogg/Nb-forma.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/28/Nb-forma.ogg"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "tr:Clothing"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nn",
        "2": "noun form",
        "g": "f"
      },
      "expansion": "forma f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Nynorsk",
  "lang_code": "nn",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Norwegian Nynorsk entries with incorrect language header",
        "Norwegian Nynorsk non-lemma forms",
        "Norwegian Nynorsk noun forms",
        "Pages with 30 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "form"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite singular of form"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form#Norwegian_Nynorsk"
        ]
      ],
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "form-of",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Old Czech entries with incorrect language header",
    "Old Czech feminine nouns",
    "Old Czech hard feminine a-stem nouns",
    "Old Czech learned borrowings from Latin",
    "Old Czech lemmas",
    "Old Czech nouns",
    "Old Czech nouns with reducible stem",
    "Old Czech terms borrowed from Latin",
    "Old Czech terms derived from Latin",
    "Old Czech terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "tr:Clothing"
  ],
  "descendants": [
    {
      "lang": "Czech",
      "lang_code": "cs",
      "word": "forma"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "zlw-ocs",
        "2": "la",
        "3": "fōrma"
      },
      "expansion": "Learned borrowing from Latin fōrma",
      "name": "lbor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Learned borrowing from Latin fōrma.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "zlw-ocs-ndecl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formě",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "formy",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formy",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formú",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "forem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formě",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "formám",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formě",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "formy",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "formě",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "formy",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "formě",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formú",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "formách",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formú",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "formami",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "forma f",
      "name": "zlw-ocs-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "name": "zlw-ocs-ndecl"
    }
  ],
  "lang": "Old Czech",
  "lang_code": "zlw-ocs",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "form; appearance"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "appearance",
          "appearance"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "form; shape"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "former, creator"
      ],
      "links": [
        [
          "former",
          "former"
        ],
        [
          "creator",
          "creator"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "form (state of some event)"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "form, template, pattern"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "template",
          "template"
        ],
        [
          "pattern",
          "pattern"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "form, model"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "model",
          "model"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "mandatory procedure, fixed succession of individual parts"
      ],
      "links": [
        [
          "mandatory",
          "mandatory"
        ],
        [
          "procedure",
          "procedure"
        ],
        [
          "fixed",
          "fixed"
        ],
        [
          "succession",
          "succession"
        ],
        [
          "individual",
          "individual"
        ],
        [
          "part",
          "part"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "zlw-ocs:Religion"
      ],
      "glosses": [
        "formula (set phrasing)"
      ],
      "links": [
        [
          "religion",
          "religion"
        ],
        [
          "formula",
          "formula"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(religion) formula (set phrasing)"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "topics": [
        "lifestyle",
        "religion"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "zlw-ocs:Religion"
      ],
      "glosses": [
        "spiritual essence"
      ],
      "links": [
        [
          "religion",
          "religion"
        ],
        [
          "spiritual",
          "spiritual"
        ],
        [
          "essence",
          "essence"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(religion) spiritual essence"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "topics": [
        "lifestyle",
        "religion"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "zlw-ocs:Philosophy"
      ],
      "glosses": [
        "image in the mind, ideal mental image"
      ],
      "links": [
        [
          "philosophy",
          "philosophy"
        ],
        [
          "image",
          "image"
        ],
        [
          "mind",
          "mind"
        ],
        [
          "ideal",
          "ideal"
        ],
        [
          "mental",
          "mental"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(philosophy) image in the mind, ideal mental image"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "topics": [
        "human-sciences",
        "philosophy",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈforma/",
      "note": "13ᵗʰ CE"
    },
    {
      "ipa": "/ˈforma/",
      "note": "15ᵗʰ CE"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Old English adjectives",
    "Old English entries with incorrect language header",
    "Old English lemmas",
    "Old English numerals",
    "Old English ordinal numbers",
    "Old English terms derived from Proto-Germanic",
    "Old English terms inherited from Proto-Germanic",
    "Old English terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "tr:Clothing"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ang",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*frumô"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *frumô",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "formo"
      },
      "expansion": "Old Saxon formo",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "got",
        "2": "𐍆𐍂𐌿𐌼𐌰"
      },
      "expansion": "Gothic 𐍆𐍂𐌿𐌼𐌰 (fruma)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *frumô. Cognate with Old Saxon formo and Gothic 𐍆𐍂𐌿𐌼𐌰 (fruma).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ang",
        "2": "numeral",
        "head": "forma"
      },
      "expansion": "forma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old English",
  "lang_code": "ang",
  "pos": "num",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old English ordinal numbers"
      ],
      "glosses": [
        "first"
      ],
      "links": [
        [
          "first",
          "first"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfor.mɑ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈforˠ.mɑ]"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Old English adjectives",
    "Old English entries with incorrect language header",
    "Old English lemmas",
    "Old English numerals",
    "Old English ordinal numbers",
    "Old English terms derived from Proto-Germanic",
    "Old English terms inherited from Proto-Germanic",
    "Old English terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "tr:Clothing"
  ],
  "descendants": [
    {
      "lang": "Middle English",
      "lang_code": "enm",
      "word": "forme"
    },
    {
      "lang": "Middle English",
      "lang_code": "enm",
      "word": "form"
    },
    {
      "lang": "Middle English",
      "lang_code": "enm",
      "tags": [
        "Ormulum"
      ],
      "word": "forrme"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ang",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*frumô"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *frumô",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "formo"
      },
      "expansion": "Old Saxon formo",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "got",
        "2": "𐍆𐍂𐌿𐌼𐌰"
      },
      "expansion": "Gothic 𐍆𐍂𐌿𐌼𐌰 (fruma)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *frumô. Cognate with Old Saxon formo and Gothic 𐍆𐍂𐌿𐌼𐌰 (fruma).",
  "forms": [
    {
      "form": "weak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ang-adecl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formra",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formra",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formra",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "forma",
      "name": "ang-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "forma"
      },
      "name": "ang-adecl"
    }
  ],
  "lang": "Old English",
  "lang_code": "ang",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old English terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "And he [Pyrrhus] had twenty elephants with him in battle, which the Romans had never seen before; he was the first man to bring them to Italy.",
          "text": "late 9th century, translation of Orosius’ History Against the Pagans\n⁊ hē [Pirrus] hæfde XX elpenda tō þǣm ġefeohte mid him, þe Rōmane ǣr na ne ne ġesawon: hē wæs sē forma mon þe hīe ǣrest on Italium brōhte.",
          "translation": "And he [Pyrrhus] had twenty elephants with him in battle, which the Romans had never seen before; he was the first man to bring them to Italy.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "first"
      ],
      "links": [
        [
          "first",
          "first"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfor.mɑ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈforˠ.mɑ]"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Old Polish entries with incorrect language header",
    "Old Polish feminine nouns",
    "Old Polish learned borrowings from Latin",
    "Old Polish lemmas",
    "Old Polish nouns",
    "Old Polish terms borrowed from Latin",
    "Old Polish terms derived from Latin",
    "Old Polish terms with IPA pronunciation",
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "tr:Clothing"
  ],
  "descendants": [
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Kashubian",
          "lang_code": "csb",
          "raw_tags": [
            "borrowed"
          ],
          "word": "fòrma"
        }
      ],
      "lang": "Polish",
      "lang_code": "pl",
      "word": "forma"
    },
    {
      "lang": "Silesian",
      "lang_code": "szl",
      "word": "forma"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "zlw-opl",
        "2": "la",
        "3": "fōrma"
      },
      "expansion": "Learned borrowing from Latin fōrma",
      "name": "lbor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "end of the 14th century"
      },
      "expansion": "First attested in the end of the 14th century",
      "name": "etydate"
    }
  ],
  "etymology_text": "Learned borrowing from Latin fōrma. First attested in the end of the 14th century.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "zlw-opl-decl-noun\n",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formę",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formą",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "forma f",
      "name": "zlw-opl-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "forma",
        "10": "formę",
        "11": "-",
        "12": "-",
        "13": "formą",
        "14": "-",
        "15": "-",
        "16": "formie",
        "17": "-",
        "18": "-",
        "19": "-",
        "2": "-",
        "20": "-",
        "21": "-",
        "3": "-",
        "4": "-",
        "5": "-",
        "6": "-",
        "7": "-",
        "8": "-",
        "9": "-"
      },
      "name": "zlw-opl-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old Polish",
  "lang_code": "zlw-opl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Polish quotations with omitted translation",
        "Old Polish terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              70,
              75
            ]
          ],
          "ref": "1922 [XIV ex.], Jan Łoś, editor, Początki piśmiennictwa polskiego. (Przegląd zabytków językowych), page 232:",
          "text": "[S]wyrzchowanego boga laska, gensze[…] koneczna moc vszmerzil gesc, w forme […] obynyono gesc. Druga rzecz gesc, isze […] [obi]nyony wszistki rzeczi w formø sluszeb[ną]",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              57,
              62
            ]
          ],
          "ref": "1922 [XIV ex.], Jan Łoś, editor, Początki piśmiennictwa polskiego. (Przegląd zabytków językowych), page 232:",
          "text": "Trzecze naleszona […] [p]rzeszmerna miloscz i wyszmenyta forma",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              98,
              103
            ]
          ],
          "ref": "Middle of the 15th century, Rozmyślanie o żywocie Pana Jezusa, page 198:",
          "text": "Pokazal szye byl ve czlovyeczym vyobrazenyv[…] Vyerzycz tesch temv mamy, yze byl przyąl czlovyeka formą na szye, v ktorey by mogl boga vznacz albo szye s nym vmovycz",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "form (external shape)"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Masovia Old Polish",
        "Old Polish quotations with omitted translation",
        "Old Polish terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              106,
              111
            ]
          ],
          "ref": "1895 [1448–1450], Mikołaj Suled, edited by Franciszek Piekosiński, Tłumaczenia polskie statutów ziemskich, Kodeks Świętosławów, Warka, page 5:",
          "text": "Gdze skazanye stolcza papyeszkego bi bilo, gemvsz mi zakonv albo obelszenya dacz nye mozemi, chczemi, abi forma przekazanya[…] pylnye chowana",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              95,
              100
            ],
            [
              127,
              132
            ]
          ],
          "ref": "1895 [1448–1450], Mikołaj Suled, edited by Franciszek Piekosiński, Tłumaczenia polskie statutów ziemskich, Kodeks Świętosławów, Warka, page 99:",
          "text": "Zlem obiczayem bilo trzimano, ze gdi nyektori[…] przissyangal[…] przes syąn[…], yakoli s pelna forma, […] *vsrzaas albo slowye forma przissyąngi yemu[…] przes pyssarza[…] powyedzyani albo powy[e]dzyana dostatecznye vymowyl[…], tako wszdi przes wschitky, gysch przi they przissyąndze syedzeli[…], milczano bywalo",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              10,
              16
            ]
          ],
          "ref": "1895 [1448–1450], Mikołaj Suled, edited by Franciszek Piekosiński, Tłumaczenia polskie statutów ziemskich, Kodeks Świętosławów, Warka, page 99:",
          "text": "Paklibi w formye albo obiczayu przissyangy zblandzyl, ma bycz mylczano",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              43,
              49
            ]
          ],
          "ref": "1895 [1448–1450], Mikołaj Suled, edited by Franciszek Piekosiński, Tłumaczenia polskie statutów ziemskich, Kodeks Świętosławów, Warka, page 106:",
          "text": "Vstawyami czlonky nyzey popyssane pot thąn formąn, yako sąn nyzey",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "verbal formula (set way of saying something)"
      ],
      "links": [
        [
          "verbal",
          "verbal"
        ],
        [
          "formula",
          "formula"
        ]
      ],
      "qualifier": "attested in Masovia",
      "raw_glosses": [
        "(attested in Masovia) verbal formula (set way of saying something)"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/fɔrma/",
      "note": "10ᵗʰ–15ᵗʰ CE"
    },
    {
      "ipa": "/fɔrma/",
      "note": "15ᵗʰ CE"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "Polish 2-syllable words",
    "Polish entries with incorrect language header",
    "Polish feminine nouns",
    "Polish lemmas",
    "Polish links with manual fragments",
    "Polish links with redundant alt parameters",
    "Polish links with redundant wikilinks",
    "Polish nouns",
    "Polish terms derived from Latin",
    "Polish terms derived from Old Polish",
    "Polish terms inherited from Old Polish",
    "Polish terms with IPA pronunciation",
    "Polish terms with audio pronunciation",
    "Rhymes:Polish/ɔrma",
    "Rhymes:Polish/ɔrma/2 syllables",
    "pl:Kitchenware",
    "tr:Clothing"
  ],
  "derived": [
    {
      "tags": [
        "adverb"
      ],
      "word": "pro forma"
    },
    {
      "tags": [
        "perfective",
        "verb"
      ],
      "word": "trafić z formą"
    },
    {
      "tags": [
        "imperfective",
        "verb"
      ],
      "word": "trafiać z formą"
    },
    {
      "tags": [
        "perfective",
        "verb"
      ],
      "word": "wyjść z formy"
    },
    {
      "tags": [
        "imperfective",
        "verb"
      ],
      "word": "wychodzić z formy"
    },
    {
      "tags": [
        "perfective",
        "verb"
      ],
      "word": "wypaść z formy"
    },
    {
      "tags": [
        "imperfective",
        "verb"
      ],
      "word": "wypadać z formy"
    },
    {
      "tags": [
        "imperfective",
        "verb"
      ],
      "word": "formować"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "lang": "Kashubian",
      "lang_code": "csb",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "word": "fòrma"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "la"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "zlw-opl",
        "3": "forma",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Old Polish forma",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "zlw-opl",
        "3": "forma"
      },
      "expansion": "Inherited from Old Polish forma",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Old Polish forma.",
  "forms": [
    {
      "form": "foremka",
      "tags": [
        "diminutive"
      ]
    },
    {
      "form": "foremny",
      "tags": [
        "adjective"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "pl-decl-noun-f",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formy",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formy",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "form",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formę",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formy",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formą",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formami",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formach",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "formy",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "adj": "foremny",
        "dim": "foremka"
      },
      "expansion": "forma f (diminutive foremka, related adjective foremny)",
      "name": "pl-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "for‧ma"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for‧ma"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "pl-decl-noun-f"
    }
  ],
  "lang": "Polish",
  "lang_code": "pl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "form (one of the ways in which something appears; appearance; manifestation)"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "kształt"
        },
        {
          "word": "postać"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Polish literary terms"
      ],
      "glosses": [
        "form (way in which a work is constructed)"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(literary) form (way in which a work is constructed)"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "literary"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Polish literary terms"
      ],
      "glosses": [
        "form (specific type of works of art perceived due to their external structure or structure and a set of typical artistic means)"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(literary) form (specific type of works of art perceived due to their external structure or structure and a set of typical artistic means)"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "literary"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "cast, mold, cake tin (kitchenware used for shaping batter or something similar)"
      ],
      "links": [
        [
          "cast",
          "cast"
        ],
        [
          "mold",
          "mold"
        ],
        [
          "cake tin",
          "cake tin"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "blacha"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "pl:Textiles"
      ],
      "glosses": [
        "pattern (paper or cardboard template from which the parts of a garment are traced onto fabric prior to cutting out and assembling)"
      ],
      "links": [
        [
          "textiles",
          "textiles"
        ],
        [
          "pattern",
          "pattern"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(textiles) pattern (paper or cardboard template from which the parts of a garment are traced onto fabric prior to cutting out and assembling)"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "wykrój"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "topics": [
        "business",
        "manufacturing",
        "textiles"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "pl:Grammar"
      ],
      "glosses": [
        "form (particular shape or structure of a word or part of speech)"
      ],
      "links": [
        [
          "grammar",
          "grammar"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(grammar) form (particular shape or structure of a word or part of speech)"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "topics": [
        "grammar",
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "sciences"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "pl:Sciences"
      ],
      "glosses": [
        "form (living organisms or products of nature characterized by a set of common features)"
      ],
      "links": [
        [
          "sciences",
          "sciences"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(sciences) form (living organisms or products of nature characterized by a set of common features)"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "topics": [
        "sciences"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "state, shape (physical or mental condition)"
      ],
      "links": [
        [
          "state",
          "state"
        ],
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "kondycja"
        },
        {
          "word": "samopoczucie"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Polish terms with collocations"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              2,
              8
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              3,
              8
            ]
          ],
          "english": "in shape",
          "tags": [
            "collocation"
          ],
          "text": "w formie",
          "translation": "in shape",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "shape (condition of personal health, especially muscular health)"
      ],
      "links": [
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "kondycja"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "form (arrangement of coordinated elements)"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "system"
        },
        {
          "word": "układ"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "mold (hollow form or matrix for shaping a fluid or plastic substance)"
      ],
      "links": [
        [
          "mold",
          "mold"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "pl:Philosophy"
      ],
      "glosses": [
        "form (inherent nature of an object; that which the mind itself contributes as the condition of knowing; that in which the essence of a thing consists)"
      ],
      "links": [
        [
          "philosophy",
          "philosophy"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(philosophy) form (inherent nature of an object; that which the mind itself contributes as the condition of knowing; that in which the essence of a thing consists)"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "topics": [
        "human-sciences",
        "philosophy",
        "sciences"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "pl:Mathematics"
      ],
      "glosses": [
        "uniform polynomial"
      ],
      "links": [
        [
          "mathematics",
          "mathematics"
        ],
        [
          "uniform",
          "uniform"
        ],
        [
          "polynomial",
          "polynomial"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(mathematics) uniform polynomial"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "topics": [
        "mathematics",
        "sciences"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "pl:Printing"
      ],
      "glosses": [
        "template (set of printing elements prepared for printing)"
      ],
      "links": [
        [
          "printing",
          "printing#Noun"
        ],
        [
          "template",
          "template"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(printing) template (set of printing elements prepared for printing)"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "topics": [
        "media",
        "printing",
        "publishing"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "form (manner of conduct and behavior resulting from social conventions)"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(chiefly in the plural) form (manner of conduct and behavior resulting from social conventions)"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "etykieta"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "in-plural"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Middle Polish"
      ],
      "glosses": [
        "form (manner of conduct and behavior resulting from social conventions)",
        "prototype"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "prototype",
          "prototype"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(chiefly in the plural) form (manner of conduct and behavior resulting from social conventions)",
        "(Middle Polish) prototype"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "etykieta"
        },
        {
          "word": "prototyp"
        }
      ],
      "tags": [
        "Middle",
        "Polish",
        "feminine",
        "in-plural"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Middle Polish"
      ],
      "glosses": [
        "form (manner of conduct and behavior resulting from social conventions)",
        "prototype",
        "type; kind"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "prototype",
          "prototype"
        ],
        [
          "type",
          "type"
        ],
        [
          "kind",
          "kind"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(chiefly in the plural) form (manner of conduct and behavior resulting from social conventions)",
        "(Middle Polish) prototype",
        "(Middle Polish) type; kind"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "etykieta"
        },
        {
          "word": "prototyp"
        },
        {
          "word": "gatunek"
        },
        {
          "word": "rodzaj"
        }
      ],
      "tags": [
        "Middle",
        "Polish",
        "feminine",
        "in-plural"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Far Masovian Polish"
      ],
      "glosses": [
        "horn button"
      ],
      "links": [
        [
          "horn button",
          "horn button"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Far Masovian) horn button"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Polish terms with obsolete senses"
      ],
      "glosses": [
        "pretend, act (something done for show)"
      ],
      "links": [
        [
          "pretend",
          "pretend"
        ],
        [
          "act",
          "act"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete) pretend, act (something done for show)"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "obsolete"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Polish terms with obsolete senses"
      ],
      "glosses": [
        "box placed in the focus on a bellows nozzle; opening in a furnace"
      ],
      "links": [
        [
          "box",
          "box"
        ],
        [
          "bellows nozzle",
          "bellows nozzle"
        ],
        [
          "opening",
          "opening"
        ],
        [
          "furnace",
          "furnace"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete) box placed in the focus on a bellows nozzle; opening in a furnace"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "obsolete"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Polish terms with obsolete senses",
        "pl:Crystallography"
      ],
      "glosses": [
        "form (combination of planes included under a general crystallographic symbol)"
      ],
      "links": [
        [
          "crystallography",
          "crystallography"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete, crystallography) form (combination of planes included under a general crystallographic symbol)"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "obsolete"
      ],
      "topics": [
        "chemistry",
        "crystallography",
        "natural-sciences",
        "physical-sciences"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Polish terms with obsolete senses",
        "pl:Roman Catholicism"
      ],
      "glosses": [
        "choirstall"
      ],
      "links": [
        [
          "Roman Catholicism",
          "Roman Catholicism"
        ],
        [
          "choirstall",
          "choirstall"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete, Roman Catholicism) choirstall"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "stalle"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "obsolete"
      ],
      "topics": [
        "Catholicism",
        "Christianity",
        "Roman-Catholicism"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Polish terms with obsolete senses"
      ],
      "glosses": [
        "formula; rite; ceremony; formality"
      ],
      "links": [
        [
          "formula",
          "formula"
        ],
        [
          "rite",
          "rite"
        ],
        [
          "ceremony",
          "ceremony"
        ],
        [
          "formality",
          "formality"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete) formula; rite; ceremony; formality"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "obsolete"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Polish terms with obsolete senses",
        "pl:Protestantism"
      ],
      "glosses": [
        "form (collection of religious rites among Protestants)"
      ],
      "links": [
        [
          "Protestantism",
          "Protestantism"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete, Protestantism) form (collection of religious rites among Protestants)"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "obsolete"
      ],
      "topics": [
        "Christianity",
        "Protestantism"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Polish terms with obsolete senses"
      ],
      "glosses": [
        "template (device for printing canvases called malowanki)"
      ],
      "links": [
        [
          "template",
          "template"
        ],
        [
          "malowanki",
          "malowanka#Polish"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete) template (device for printing canvases called malowanki)"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "obsolete"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Polish terms with obsolete senses",
        "pl:Metallurgy"
      ],
      "glosses": [
        "form (box mounted in the hearth on a bellows nozzle, and/or ironwork; hole in the furnace into which the nozzle is inserted)"
      ],
      "links": [
        [
          "metallurgy",
          "metallurgy"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete, metallurgy) form (box mounted in the hearth on a bellows nozzle, and/or ironwork; hole in the furnace into which the nozzle is inserted)"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "obsolete"
      ],
      "topics": [
        "engineering",
        "metallurgy",
        "natural-sciences",
        "physical-sciences"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Polish terms with obsolete senses"
      ],
      "glosses": [
        "form (solid bounded by a certain number of planes)"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete, minerology) form (solid bounded by a certain number of planes)"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "obsolete"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Polish terms with obsolete senses",
        "pl:Music"
      ],
      "glosses": [
        "form (structure, arrangement of a musical piece)"
      ],
      "links": [
        [
          "music",
          "music"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete, music) form (structure, arrangement of a musical piece)"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "obsolete"
      ],
      "topics": [
        "entertainment",
        "lifestyle",
        "music"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfɔr.ma/"
    },
    {
      "ipa": "/ˈfɔr.ma/",
      "tags": [
        "Middle",
        "Polish"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈfɔr.ma]",
      "note": "Far Masovian"
    },
    {
      "rhymes": "-ɔrma"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "Portuguese 2-syllable words",
    "Portuguese countable nouns",
    "Portuguese entries with incorrect language header",
    "Portuguese feminine nouns",
    "Portuguese learned borrowings from Latin",
    "Portuguese lemmas",
    "Portuguese non-lemma forms",
    "Portuguese nouns",
    "Portuguese terms borrowed from Latin",
    "Portuguese terms derived from Latin",
    "Portuguese terms with IPA pronunciation",
    "Portuguese verb forms",
    "pt:Cookware and bakeware",
    "tr:Clothing"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "de certa forma"
    },
    {
      "word": "de forma alguma"
    },
    {
      "word": "de forma nenhuma"
    },
    {
      "word": "de qualquer forma"
    },
    {
      "word": "em forma"
    },
    {
      "word": "forma canónica"
    },
    {
      "word": "forma de vida"
    },
    {
      "word": "forma normal"
    },
    {
      "word": "forma-pensamento"
    },
    {
      "word": "forma-sonata"
    },
    {
      "tags": [
        "diminutive"
      ],
      "word": "formazinha"
    },
    {
      "tags": [
        "diminutive"
      ],
      "word": "forminha"
    },
    {
      "word": "pública-forma"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "lang": "Bengali",
      "lang_code": "bn",
      "raw_tags": [
        "borrowed",
        "uncertain"
      ],
      "roman": "phorom",
      "word": "ফরম"
    },
    {
      "lang": "Bengali",
      "lang_code": "bn",
      "raw_tags": [
        "borrowed",
        "uncertain"
      ],
      "roman": "phormo",
      "word": "ফর্ম"
    },
    {
      "lang": "Gujarati",
      "lang_code": "gu",
      "raw_tags": [
        "borrowed"
      ],
      "roman": "pharmo",
      "word": "ફરમો"
    },
    {
      "lang": "Marathi",
      "lang_code": "mr",
      "raw_tags": [
        "reshaped by analogy or addition of morphemes"
      ],
      "roman": "ekpharmā",
      "word": "एकफरमा"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "la",
        "3": "fōrma"
      },
      "expansion": "Learned borrowing from Latin fōrma",
      "name": "lbor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Doublet"
      },
      "expansion": "Doublet",
      "name": "lg"
    },
    {
      "args": {
        "1": "inherited"
      },
      "expansion": "inherited",
      "name": "lg"
    }
  ],
  "etymology_text": "Learned borrowing from Latin fōrma. Doublet of etymology 2, which was inherited.",
  "forms": [
    {
      "form": "formas",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "forma f (plural formas)",
      "name": "pt-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for",
        "ma"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Portuguese",
  "lang_code": "pt",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "word": "deformar"
    },
    {
      "word": "formação"
    },
    {
      "word": "formado"
    },
    {
      "word": "formal"
    },
    {
      "word": "formar"
    },
    {
      "word": "formato"
    },
    {
      "word": "formoso"
    },
    {
      "word": "reforma"
    },
    {
      "word": "reformar"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "form; shape (the visible structure of a thing)"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "pt:visible structure"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "estrutura"
        },
        {
          "word": "disposição"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "pt:Geometry"
      ],
      "glosses": [
        "shape; figure (a geometric object)"
      ],
      "links": [
        [
          "geometry",
          "geometry"
        ],
        [
          "shape",
          "shape"
        ],
        [
          "figure",
          "figure"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(geometry) shape; figure (a geometric object)"
      ],
      "senseid": [
        "pt:geometrical shape"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "figura"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "topics": [
        "geometry",
        "mathematics",
        "sciences"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "form (a conventional method way of doing something)"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "pt:conventional method"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "maneira"
        },
        {
          "word": "jeito"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "pt:Grammar"
      ],
      "glosses": [
        "form (each of the possible inflections of a lexeme)"
      ],
      "links": [
        [
          "grammar",
          "grammar"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(grammar) form (each of the possible inflections of a lexeme)"
      ],
      "senseid": [
        "pt:inflected form"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "flexão"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "topics": [
        "grammar",
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "sciences"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "pt:Military"
      ],
      "glosses": [
        "formation (alignment of troops)"
      ],
      "links": [
        [
          "military",
          "military"
        ],
        [
          "formation",
          "formation"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(military) formation (alignment of troops)"
      ],
      "senseid": [
        "pt:formation"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "formação"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "topics": [
        "government",
        "military",
        "politics",
        "war"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfɔʁ.mɐ/",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈfɔɦ.mɐ]",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈfɔʁ.mɐ/",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈfɔɦ.mɐ]",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈfɔɾ.mɐ/",
      "tags": [
        "São-Paulo"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈfɔʁ.mɐ/",
      "tags": [
        "Rio-de-Janeiro"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈfɔɻ.ma/",
      "tags": [
        "Southern-Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈfɔɾ.mɐ/",
      "tags": [
        "Portugal"
      ]
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "Portuguese 2-syllable words",
    "Portuguese countable nouns",
    "Portuguese entries with incorrect language header",
    "Portuguese feminine nouns",
    "Portuguese lemmas",
    "Portuguese non-lemma forms",
    "Portuguese nouns",
    "Portuguese terms derived from Latin",
    "Portuguese terms derived from Old Galician-Portuguese",
    "Portuguese terms inherited from Latin",
    "Portuguese terms inherited from Old Galician-Portuguese",
    "Portuguese terms with IPA pronunciation",
    "Portuguese verb forms",
    "pt:Cookware and bakeware",
    "tr:Clothing"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "letra de forma"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "id": "mould"
      },
      "expansion": "",
      "name": "etymon"
    },
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "roa-opt",
        "3": "forma",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Old Galician-Portuguese forma",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "roa-opt",
        "3": "forma"
      },
      "expansion": "Inherited from Old Galician-Portuguese forma",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "la",
        "3": "fōrma"
      },
      "expansion": "Latin fōrma",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Doublet"
      },
      "expansion": "Doublet",
      "name": "lg"
    },
    {
      "args": {
        "1": "learned borrowing"
      },
      "expansion": "learned borrowing",
      "name": "lg"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Old Galician-Portuguese forma, from Latin fōrma. Doublet of etymology 1, a learned borrowing.",
  "forms": [
    {
      "form": "formas",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fôrma",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "forma f (plural formas)",
      "name": "pt-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for",
        "ma"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Portuguese",
  "lang_code": "pt",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "tin (metal pan used for baking)"
      ],
      "links": [
        [
          "tin",
          "tin"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "pt:tin"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "mould (hollow object into which a liquid is poured so that it solidifies into a specific shape)"
      ],
      "links": [
        [
          "mould",
          "mould"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "pt:Typography"
      ],
      "glosses": [
        "type; sort (block used to print a character)"
      ],
      "links": [
        [
          "typography",
          "typography"
        ],
        [
          "type",
          "type"
        ],
        [
          "sort",
          "sort"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(typography) type; sort (block used to print a character)"
      ],
      "senseid": [
        "pt:type"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "tipo"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "topics": [
        "media",
        "publishing",
        "typography"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfoʁ.mɐ/",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈfoɦ.mɐ]",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈfoʁ.mɐ/",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈfoɦ.mɐ]",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈfoɾ.mɐ/",
      "tags": [
        "São-Paulo"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈfoʁ.mɐ/",
      "tags": [
        "Rio-de-Janeiro"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈfoɻ.ma/",
      "tags": [
        "Southern-Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈfoɾ.mɐ/",
      "tags": [
        "Portugal"
      ]
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "Portuguese 2-syllable words",
    "Portuguese entries with incorrect language header",
    "Portuguese non-lemma forms",
    "Portuguese terms with IPA pronunciation",
    "Portuguese verb forms",
    "pt:Cookware and bakeware",
    "tr:Clothing"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "forma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for",
        "ma"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Portuguese",
  "lang_code": "pt",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "formar"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of formar:",
        "third-person singular present indicative"
      ],
      "links": [
        [
          "formar",
          "formar#Portuguese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "formar"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of formar:",
        "second-person singular imperative"
      ],
      "links": [
        [
          "formar",
          "formar#Portuguese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfɔʁ.mɐ/",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈfɔɦ.mɐ]",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈfɔʁ.mɐ/",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈfɔɦ.mɐ]",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈfɔɾ.mɐ/",
      "tags": [
        "São-Paulo"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈfɔʁ.mɐ/",
      "tags": [
        "Rio-de-Janeiro"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈfɔɻ.ma/",
      "tags": [
        "Southern-Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈfɔɾ.mɐ/",
      "tags": [
        "Portugal"
      ]
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "Romanian entries with incorrect language header",
    "Romanian lemmas",
    "Romanian non-lemma forms",
    "Romanian noun forms",
    "Romanian terms borrowed from French",
    "Romanian terms borrowed from Latin",
    "Romanian terms derived from French",
    "Romanian terms derived from Latin",
    "Romanian verbs",
    "Romanian verbs in 1st conjugation",
    "Romanian verbs with subjunctive not given",
    "tr:Clothing"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "fr",
        "3": "former"
      },
      "expansion": "Borrowed from French former",
      "name": "bor+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "la",
        "3": "formare"
      },
      "expansion": "Latin formare",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from French former, Latin formare.",
  "forms": [
    {
      "form": "a forma 1st conjugation",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "formează",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "format",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "conjugation-1",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ro-conj-a-ez",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a forma",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "formând",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "format",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "formez",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formezi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formează",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formăm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "formați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formează",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formau",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formași",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formă",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formarăm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formarăți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formară",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formasem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaseși",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formase",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formaserăm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaserăți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formaseră",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "să formez",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să formezi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să formeze",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "să formăm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să formați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să formeze",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formează",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nu forma",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nu formați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "formează",
        "2": "format",
        "conj": "1"
      },
      "expansion": "a forma (third-person singular present formează, past participle format) 1st conjugation",
      "name": "ro-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "form"
      },
      "name": "ro-conj-a-ez"
    }
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Romanian transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to form, to create, to make"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "create",
          "create"
        ],
        [
          "make",
          "make"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to form, to create, to make"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Romanian transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to form, to make up"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "make up",
          "make up"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive, of elements) to form, to make up"
      ],
      "raw_tags": [
        "of elements"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[forˈma]"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "Romanian entries with incorrect language header",
    "Romanian non-lemma forms",
    "Romanian noun forms",
    "Romanian verb forms",
    "tr:Clothing"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_text": "Forms of the above word.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "forma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Forms linking to themselves"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "forma"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular imperfect indicative of forma"
      ],
      "links": [
        [
          "forma",
          "forma#Romanian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[forˈma]"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "Romanian entries with incorrect language header",
    "Romanian non-lemma forms",
    "Romanian noun forms",
    "tr:Clothing"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_text": "Forms of the noun formă.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "forma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "formă"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite nominative/accusative singular of formă"
      ],
      "links": [
        [
          "formă",
          "formă#Romanian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "form-of",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈforma]"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
    "Serbo-Croatian feminine nouns",
    "Serbo-Croatian lemmas",
    "Serbo-Croatian nouns",
    "Serbo-Croatian terms borrowed from Latin",
    "Serbo-Croatian terms derived from Latin",
    "tr:Clothing"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sh",
        "2": "la",
        "3": "fōrma"
      },
      "expansion": "Borrowed from Latin fōrma",
      "name": "bor+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Latin fōrma.",
  "forms": [
    {
      "form": "fȏrma",
      "tags": [
        "canonical",
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "фо̑рма",
      "tags": [
        "Cyrillic"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "forme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fȏrmā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fȏrmī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "forme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "formi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fȏrma",
        "2": "f"
      },
      "expansion": "fȏrma f (Cyrillic spelling фо̑рма)",
      "name": "sh-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for",
        "ma"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Serbo-Croatian",
  "lang_code": "sh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "form, shape"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "form, condition"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "condition",
          "condition"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "formality"
      ],
      "links": [
        [
          "formality",
          "formality"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/fôːrma/"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Silesian/ɔrma",
    "Rhymes:Silesian/ɔrma/2 syllables",
    "Silesian entries with incorrect language header",
    "Silesian feminine nouns",
    "Silesian lemmas",
    "Silesian nouns",
    "Silesian terms derived from Latin",
    "Silesian terms derived from Old Polish",
    "Silesian terms inherited from Old Polish",
    "Silesian terms with IPA pronunciation",
    "Silesian terms with audio pronunciation",
    "tr:Clothing"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "szl",
        "2": "la"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "szl",
        "2": "zlw-opl",
        "3": "forma",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Old Polish forma",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "szl",
        "2": "zlw-opl",
        "3": "forma"
      },
      "expansion": "Inherited from Old Polish forma",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Old Polish forma.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "forma f",
      "name": "szl-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "for‧ma"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for‧ma"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Silesian",
  "lang_code": "szl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Requests for translations of Silesian quotations",
        "Silesian terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              65,
              71
            ]
          ],
          "ref": "2019–2020, Waldemar Szymczyk, editor, Pōnbōczkowi Świyczka, →ISBN, archived from the original on 12 Nov 2022, page 185:",
          "text": "Nauka zdŏlnŏ – bydōncŏ wszeôbecnōm abo jedynōm na cołkim świecie formōm edukacyje – stŏwŏ sie niymożebnŏ.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "form (one of the ways in which something appears; appearance; manifestation)"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "state, shape (physical or mental condition)"
      ],
      "links": [
        [
          "state",
          "state"
        ],
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfɔr.ma/"
    },
    {
      "rhymes": "-ɔrma"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Spanish/oɾma",
    "Rhymes:Spanish/oɾma/2 syllables",
    "Spanish 2-syllable words",
    "Spanish countable nouns",
    "Spanish doublets",
    "Spanish entries with incorrect language header",
    "Spanish feminine nouns",
    "Spanish lemmas",
    "Spanish non-lemma forms",
    "Spanish nouns",
    "Spanish terms borrowed from Latin",
    "Spanish terms derived from Latin",
    "Spanish terms with IPA pronunciation",
    "Spanish verb forms",
    "tr:Clothing"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "abrir la forma"
    },
    {
      "word": "cobrar forma"
    },
    {
      "word": "de cualquier forma"
    },
    {
      "word": "de forma"
    },
    {
      "word": "de forma que"
    },
    {
      "word": "de ninguna forma"
    },
    {
      "word": "de todas formas"
    },
    {
      "word": "defecto de forma"
    },
    {
      "word": "en debida forma"
    },
    {
      "word": "en forma"
    },
    {
      "word": "en tiempo y forma"
    },
    {
      "word": "en toda forma"
    },
    {
      "word": "forma de vida"
    },
    {
      "word": "forma del sacramento"
    },
    {
      "word": "forma farmacéutica"
    },
    {
      "word": "forma no personal"
    },
    {
      "word": "forma personal"
    },
    {
      "word": "quebrantamiento de forma"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "la",
        "3": "fōrma"
      },
      "expansion": "Borrowed from Latin fōrma",
      "name": "bor+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "horma",
        "notext": "1"
      },
      "expansion": "horma",
      "name": "doublet"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Latin fōrma. Compare the inherited doublet horma.",
  "forms": [
    {
      "form": "formas",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "forma f (plural formas)",
      "name": "es-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "for‧ma"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for‧ma"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Spanish",
  "lang_code": "es",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "word": "formal"
    },
    {
      "word": "formar"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "shape; form; figure"
      ],
      "links": [
        [
          "shape",
          "shape"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "figure",
          "figure"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Spanish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              22,
              27
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              24,
              27
            ]
          ],
          "english": "There has to be another way!",
          "text": "¡Tiene que haber otra forma!",
          "translation": "There has to be another way!",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "way; manner"
      ],
      "links": [
        [
          "way",
          "way"
        ],
        [
          "manner",
          "manner"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "basis; method"
      ],
      "links": [
        [
          "basis",
          "basis"
        ],
        [
          "method",
          "method"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "base"
        },
        {
          "word": "método"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfoɾma/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈfoɾ.ma]"
    },
    {
      "rhymes": "-oɾma"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Spanish/oɾma",
    "Rhymes:Spanish/oɾma/2 syllables",
    "Spanish 2-syllable words",
    "Spanish entries with incorrect language header",
    "Spanish non-lemma forms",
    "Spanish terms with IPA pronunciation",
    "Spanish verb forms",
    "tr:Clothing"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "forma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "for‧ma"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for‧ma"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Spanish",
  "lang_code": "es",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "formar"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of formar:",
        "third-person singular present indicative"
      ],
      "links": [
        [
          "formar",
          "formar#Spanish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "formar"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of formar:",
        "second-person singular imperative"
      ],
      "links": [
        [
          "formar",
          "formar#Spanish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈfoɾma/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈfoɾ.ma]"
    },
    {
      "rhymes": "-oɾma"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "tr:Clothing"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "form",
        "3": "a"
      },
      "expansion": "form + -a",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "form + -a",
  "forms": [
    {
      "form": "formar",
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "formade",
      "tags": [
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "format",
      "tags": [
        "supine"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "tags": [
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sv-conj-wk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "formas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "format",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "supine"
      ]
    },
    {
      "form": "formats",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "supine"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "formen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "archaic",
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "archaic",
        "error-unrecognized-form",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "formar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "formade",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "formas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "formades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "archaic",
        "error-unrecognized-form",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "formade",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "archaic",
        "error-unrecognized-form",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "formas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "archaic",
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "formades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "archaic",
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "forme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dated",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "formade",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dated",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "formes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dated",
        "passive",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "formades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dated",
        "passive",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "formande",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "formad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "10": "forma",
        "2": "verbs",
        "3": "present",
        "4": "formar",
        "5": "preterite",
        "6": "formade",
        "7": "supine",
        "8": "format",
        "9": "imperative",
        "head": ""
      },
      "expansion": "forma (present formar, preterite formade, supine format, imperative forma)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "forma (present formar, preterite formade, supine format, imperative forma)",
      "name": "sv-verb-reg"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "sv-conj-wk"
    }
  ],
  "lang": "Swedish",
  "lang_code": "sv",
  "pos": "verb",
  "related": [
    {
      "word": "formare"
    },
    {
      "word": "formning"
    },
    {
      "word": "utforma"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 30 entries",
        "Pages with entries",
        "Swedish entries with incorrect language header",
        "Swedish lemmas",
        "Swedish terms suffixed with -a",
        "Swedish verbs",
        "Swedish weak verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to shape, give form"
      ],
      "links": [
        [
          "shape",
          "shape"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "Sv-forma.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/4/42/Sv-forma.ogg/Sv-forma.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/42/Sv-forma.ogg"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 30 entries",
    "Pages with entries",
    "Turkish entries with incorrect language header",
    "Turkish lemmas",
    "Turkish nouns",
    "Turkish terms borrowed from French",
    "Turkish terms borrowed from Italian",
    "Turkish terms derived from French",
    "Turkish terms derived from Italian",
    "Turkish terms derived from Ottoman Turkish",
    "Turkish terms inherited from Ottoman Turkish",
    "tr:Clothing"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "forma başlık"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "I"
      },
      "expansion": "I",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "فورمه",
        "4": "",
        "5": "a compositor's form",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "forma",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Ottoman Turkish فورمه (forma, “a compositor's form”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "فورمه",
        "t": "a compositor's form",
        "tr": "forma"
      },
      "expansion": "Inherited from Ottoman Turkish فورمه (forma, “a compositor's form”)",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "it",
        "3": "forma"
      },
      "expansion": "Italian forma",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "fr",
        "3": "format"
      },
      "expansion": "French format",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Ottoman Turkish فورمه (forma, “a compositor's form”), from Italian forma or French format.",
  "forms": [
    {
      "form": "formayı",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "formalar",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tr-infl-noun-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "forma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formayı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaları",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formaya",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formada",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formadan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formanın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaların",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tr-infl-noun-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "formam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarım",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formaların",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "forması",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formaları",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formanız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarınız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formaları",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formanı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formasını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formanızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarınızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarıma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formasına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formanıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarınıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formanda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formasında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formanızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarınızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formandan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formasından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formanızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarınızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formanın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "formasının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formamızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarımızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "formanızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarınızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formalarının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "noun",
        "3": "definite accusative",
        "4": "formayı",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "plural",
        "8": "formalar",
        "f1accel-form": "def|acc|s",
        "f1request": "1",
        "f3accel-form": "nom|p",
        "f3request": "1",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "forma (definite accusative formayı, plural formalar)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yı",
        "2": "lar"
      },
      "expansion": "forma (definite accusative formayı, plural formalar)",
      "name": "tr-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "for",
        "ma"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ı",
        "poss": "1"
      },
      "name": "tr-infl-noun-v"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "word": "kostüm"
    },
    {
      "word": "takım"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "form, shape"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ],
        [
          "shape",
          "shape"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "biçim"
        },
        {
          "word": "şekil"
        }
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "Matching clothes worn to indicate affiliation to a group; uniform, jersey, livery."
      ],
      "links": [
        [
          "Matching",
          "matching"
        ],
        [
          "clothes",
          "clothes"
        ],
        [
          "affiliation",
          "affiliation"
        ],
        [
          "uniform",
          "uniform"
        ],
        [
          "jersey",
          "jersey"
        ],
        [
          "livery",
          "livery"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "üniforma"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "tr:Printing"
      ],
      "glosses": [
        "A 16-page section of a book printed on a single sheet of paper; a signature."
      ],
      "links": [
        [
          "printing",
          "printing#Noun"
        ],
        [
          "section",
          "section"
        ],
        [
          "book",
          "book"
        ],
        [
          "printed",
          "print"
        ],
        [
          "paper",
          "paper"
        ],
        [
          "signature",
          "signature"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(printing) A 16-page section of a book printed on a single sheet of paper; a signature."
      ],
      "topics": [
        "media",
        "printing",
        "publishing"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/foɾˈma/"
    }
  ],
  "word": "forma"
}

Download raw JSONL data for forma meaning in All languages combined (139.5kB)

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <div> not properly closed",
  "path": [
    "forma"
  ],
  "section": "Azerbaijani",
  "subsection": "noun",
  "title": "forma",
  "trace": "started on line 60, detected on line 60"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </div>",
  "path": [
    "forma"
  ],
  "section": "Azerbaijani",
  "subsection": "noun",
  "title": "forma",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'innesive'",
  "path": [
    "forma"
  ],
  "section": "Basque",
  "subsection": "noun",
  "title": "forma",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <div> not properly closed",
  "path": [
    "forma"
  ],
  "section": "Hungarian",
  "subsection": "noun",
  "title": "forma",
  "trace": "started on line 91, detected on line 91"
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'non-attributive possessive – singular'",
  "path": [
    "forma"
  ],
  "section": "Hungarian",
  "subsection": "noun",
  "title": "forma",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'non-attributive possessive – plural'",
  "path": [
    "forma"
  ],
  "section": "Hungarian",
  "subsection": "noun",
  "title": "forma",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </div>",
  "path": [
    "forma"
  ],
  "section": "Hungarian",
  "subsection": "noun",
  "title": "forma",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <div> not properly closed",
  "path": [
    "forma"
  ],
  "section": "Icelandic",
  "subsection": "verb",
  "title": "forma",
  "trace": "started on line 4, detected on line 4"
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <div> not properly closed",
  "path": [
    "forma"
  ],
  "section": "Icelandic",
  "subsection": "verb",
  "title": "forma",
  "trace": "started on line 2, detected on line 4"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </div>",
  "path": [
    "forma"
  ],
  "section": "Icelandic",
  "subsection": "verb",
  "title": "forma",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: Far Masovian",
  "path": [
    "forma"
  ],
  "section": "Polish",
  "subsection": "noun",
  "title": "forma",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: Far Masovian",
  "path": [
    "forma"
  ],
  "section": "Polish",
  "subsection": "noun",
  "title": "forma",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: obsolete, minerology",
  "path": [
    "forma"
  ],
  "section": "Polish",
  "subsection": "noun",
  "title": "forma",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: obsolete, minerology",
  "path": [
    "forma"
  ],
  "section": "Polish",
  "subsection": "noun",
  "title": "forma",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2447",
  "msg": "rejected heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, BUT Polish is not in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS; cleaned text: form",
  "path": [
    "forma"
  ],
  "section": "Polish",
  "subsection": "noun",
  "title": "forma",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'imper. plural'",
  "path": [
    "forma"
  ],
  "section": "Swedish",
  "subsection": "verb",
  "title": "forma",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'ind. plural'",
  "path": [
    "forma"
  ],
  "section": "Swedish",
  "subsection": "verb",
  "title": "forma",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.